Mahşerin dört atlısı 30 parçalı son albüm "Ölüm"le tamamlanıyor

Mahşerin dört atlısı 30 parçalı son albüm "Ölüm"le tamamlanıyor

 

Allâme sanatın üç gücünü karmaya dönüştüren bir sanatçı

 

 

Hamza “Allâme” Gül caz müzisyeni değil ama onu ilginç kılan yarıtıcı özellikleri var. Güçlü bir görsel anlatıya, on yıllar öncesinin erken dönem Türk rap grubu Cartel'den ilham alan müzikal bir tavra ve müzik ile görsel anlatısını birbirinden ilginç konularla buluşturma becerisine sahip.

 

Allâme 38 yaşında ve uzun zaman önce başladığı seriyi 30 şarkıdan oluşan dev bir albümle tamamlıyor. Allâme'nin çalışması Dante'nin eserine de benzetilebilir. Serinin çıkan bu son albümü sanatçının “Mahşerin Dört Atlısı” konseptinde “Ölüm” temasına sahip. Yani bu dört atlı; “Hastalık”, “Açlık”, “Savaş” ve serinin son halkası olan yeni çalışması; “Ölüm”.

 

Allâme yaptığı açıklamada; “Başlangıçta, o dönem yaşadığım sağlık problemleri ve sonrasında insan hayatının günlük sıkıntılarıyla birebir uyuştuğunu düşündüğüm bu fikrin son aşamasında bir insanın tüm arzularını, yıkımlarını, özetle hayatını, ölüm fikriyle metaforize etmeye çalıştım” diyor.

 

2007 yılında yayınladığı ilk çalışması "Aforizma"dan bu yana artistik örgüsünü kuvvetli anlatılarla destekleyen sanatçı son çalışmasının adına bakınca karamsar zannedilebilir ama esasen 'insan hayatının her döneminin detaylı bir fotoğrafını' çekmeye çalıştığını belirtiyor.

 

Otuz şarkılık son çalışmasında Allâme'ye Joker, Cem Aydoğdu, Şehinşah, Vesca, Asil Slang, Harim, Türker, Eypio, Ozbi ve Defkhan gibi rapçiler eşlik etmiş. 26 Nisan, yani yarın yayınlanacak albümü dijital platformlardan dinleyebilirsiniz. Sahip olduğu güçlü görsel yaratıcılığı ile yönetmenliğini bizzat kendisinin yaptığı "Ömür" şarkısının klibi de Youtube'da izlenebilecek.

 

Cazkolik.com / 25 Nisan 2024, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.