Sürpriz bir haber: Miles Davis beşlisinin 1960 Stockholm konser kayıtları nihayet gün yüzüne çıktı

Sürpriz bir haber: Miles Davis beşlisinin 1960 Stockholm konser kayıtları nihayet gün yüzüne çıktı

Miles Davis Quintet'in Avrupa'da verdiği konserlerin çoğu yayınlandı ama hâlâ açığa çıkmamış ya da az bilinen konser kayıtları var.

 

Beşlinin 1967 ile 1969 yılları Stockholm konser kayıtlarını biliriz ama 1960 yılında aynı şehirde verdiği konserlerin kaydı galiba daha önce yayınlanmıştı, kaldı ki, daha önce yayınlanmış olsa dahi yine de bu kaydı özelliklerinden dolayı orijinal olarak değerlendirmeli.

 

Arjantin bizim gibi ekonomik açıdan çok zor günlerden geçiyor ama yine de kültürel üretim alanında etkili markalara sahipler. 2002 yılında kurulan Lantower Records uzmanlık alanı olarak tango tarihine yönelse de caz bakımından sürpriz işlere imza atmayı seviyor.

 

 

Firmanın yeni duyurduğu bu albüm bir döneme ışık tutması bakımından önemli

 

 

Lantower Records bu kayıtların çok titiz bir restorasyon sürecinden geçirildikten sonra yayınlandığının altını önemle çiziyor. Dijital platformdan dinlediğimiz hali kulağa iyi geliyor. Firma, restorasyon bakımından ses kalitesinin kaybolmaması için üst düzey özen gösterdiğini söylüyor. Dinleme kalitesi bakımından dış sesleri dengeli biçimde düzenlemişler, bozuk sesler varsa kontrol edilmiş, farklı akşamlardaki kayıtların arasındaki ses farklılıkları giderilerek homojen bir ses oluşmasına özen gösterilmiş. Her enstrümanın tınısının estetiğine önem verilmiş -ki bu esasen zor bir teknoloji beceri gerektirir ama yapmış adamlar- ve firma enstrümanların, bilhassa kontrbas kaydının armonik olarak aradan geçen 60 yılın ardından ilk kez bu kadar net ve şeffaf duyulduğunda ısrarlı.

 

Albüm mp3 olarak 59,40 $, flac olarak 71,40 $ fiyatla firmanın lantower-records.com web sitesinden satın alınabiliyor. CD olarak da var olabilir bakmak lazım.

 

 

Özellikle John Coltrane'in yer aldığı ilk 3 CD ve Coltrane'in doğaçlama iştahı gerçekten etkileyici, gecenin yıldızı Coltrane olmuş

 

 

Aslında albüm tek bir gecenin kaydı değil. Beşlinin o sıra Stockholm'de verdiği konserlerden alınma kayıtlardan oluşuyor. Davis o yıl Mart ayında Stockholm'e John Coltrane, Wynton Kelly, Paul Chambers ve Jimmy Cobb ile gitmişti. Sonra Paris'e döndü ama Ekim ayında tekrar Stockholm'e giderek Konserthuset de çaldı, ikinci gidişinde farklı olarak yanında Sony Stitt vardı. İlk üç CD'de tenor saksofonda John Coltrane var, Ekim ayındaki kayıtlarda Sony Sitt var. Dikkatli kulaklar zaten farkeder.

 

Albüm 6 disk olarak yayınlanmış. Dijitalde hepsi var. Bazı parçalar gerçekten olağanüstü. Kayıtların titizlikle ele alınması biz cazkoliklere önemli kazanç sağlamış. Koleksiyoner iseniz bu albümü kesinlikle dikkate almanızı öneririz.

 

Cazkolik.com / 16 Ağustos 2023, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.