Nina Simone'un bilinmeyen yeni bir şarkısı yayınlandı

Nina Simone'un bilinmeyen yeni bir şarkısı yayınlandı

Nina Simone'un 90. yaşı anmalara vesile olurken, bu anmalar esnasında ünlü sanatçının 1966 tarihli Newport Caz Festivali konserinde seslendirilmiş ve varlığı yeni keşfedildiği söylenen "You’ve Got To Learn" isimli 'live' şarkının içinde olduğu albüm bugün Verve firması tarafından yayınlandı.

 

Nina Simone'un hayatını kaleme alan Shana Redmond isimli araştırmacı-yazar yeni şarkıyla ilgili WFAE Program Direktörü Eric Teel'e açıklamalarda bulundu.

 

Lisansüstü çalışma yaparken dönemin politik örgütlenmeleriyle dönemin müzik üretimi üzerine iki konunun kendisini yakından ilgilendirdiğini farkeden Redmond, araştırmalarını her iki konunun da canlı tanığı ve sistemik itirazlara sahip nadir isimlerinden Nina Simone üzerine yoğunlaştırdığını belirtiyor.

 

Bulunan kayıt özelinde konuşan Redmond bu tür kayıtların çoğunlukla sürülen bir takım izlerin sonucu bulunduğunu belirtiyor ve döneminde yapılan kayıtların çoğunlukla o müziğin hayranları tarafından ve izin alınmadan yapılan amatör kayıtlar olduğunun altını çiziyor.

 

 

 

Kayıt sonik olarak gayet iyi

 

 

Redmond'un kaydın kalitesiyle ilgili soruya tahminimizden daha iyi cevabını veriyor; "O tarihte amatör denilebilecek bir kaydın kalitesinin iyi olması canlı kayıtlar açısından büyülü bir şans".

 

 

Yeni bulunan parça aynı konserden bilinen diğer parçalarla albüm halinde çıktı

 

 

Redman'ın kayıtla ilgili dikkat çektiği detay da önemli. Aradan geçen yaklaşık 60 yıl sonra kayıt sayesinde (Be My Husband) o anki rüzgarın sesini bile duymak zamanları aşıp bugüne gelen harika bir his. Simone'u sevenlerin yakından bildiği öfkesi ve samimi, sıcak müziğinin titreşimlerini o anki kadar hissedebilmek özel bir duygu diye anlatıyor Redmon. Parçanın kaydı her ne kadar bilgisayarda elden geçirildiyse de doğal özelliklerini dokunulmadı.

 

 

 

Yayınlanan albümdeki sürpriz bu kadarla sınırlı değil

 

 

Albümün son parçası "Music for Lovers" belki bilinen ama stüdyo kaydı yapılmamış bir şarkıydı.

 

Nina Simone kimi zaman günümüz için üzeri tozlanmış konulara ve hislere değiniyormuş gibi görünse de aslında öyle olmadığını, yaşananların tekrar geri gelmesiyle görüyorsunuz. Simone'un dünyaca bilinen öfkesi onu canlı tutan özelliğiydi, o öfkenin bugün birçok olayla yeniden canlandığına hep beraber şahit oluyoruz. Bu açıdan bakarsak, çok sevilen ve bu konserde de seslendirdiği "Missisipi Goddam" gibi parçalar da hâlâ canlı o damarın üzerinde yükselmeye devam ediyor.

 

Yine albümde yer alan "Blues for Mama" parçasındaki blues gitarı ayrıca değinilmeyi hakeden bir çalım.

 

Cazkolik.com / 21 Temmuz 2023, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.