NuJazz`ın öncü sanatçısı Waldeck "Spaghetti & Western & Cinecitta" dönemine saygı niteliğindeki yeni albümü "Gran Paradiso"yla Babylon`a geliyor

NuJazz`ın öncü sanatçısı Waldeck "Spaghetti & Western & Cinecitta" dönemine saygı niteliğindeki yeni albümü "Gran Paradiso"yla Babylon`a geliyor

Müzik değişen dünyada tıpkı resim sanatı gibi bizzat kendine reaksiyon gösterebilen bir sanat türüdür. Doksanların sonlarında caz `jazztronica` olarak da bilinen yeni bir türle tanıştı; NuJazz. Bu terim doksanların sonundan itibaren caz unsurlarını funk, soul, elektronik dans müziği ve doğaçlamayla harmanlayan, taze ve canlı ritmler içeren, cazın yeniden 20. yüzyılın ilk dönemindeki eğlenceli günlerini referans gösteren, güçlü ve dinamik melodiler anlamında kullanıldı.


NuJazz`ın temel motivasyonuyla müziğin temel motivasyonu arasında fark yok, yani, her ikisi de ritmi esas alır. NuJazz ortaya çıktığı dönemin müzikal malzemesini akıllıca kullanan, klasik anlamda caz dinleyicisi olan veya olmayan poptan caz ve rock müziği her tür müzik dinleyicisine yeni bir teklif getirmiş oldu. Ben dedi NuJazz "sizi ritmik olarak sarhoş edeceğim, kültürel olarak benzeşlerinizle aynı ortamı paylaşmanızı sağlıyacağım, doğaçlamayla belli-belirsiz özgürlük alanı açacağım, düyanın dört yanındaki etnik dokuları müziğime eklemlendireceğim ve en önemlisi sizi sandalyeden ayağa fırlatacak ve dans ettireceğim."


NuJazz`ın güçlü müzisyenlerinden Waldeck yılın ilk konserlerinden birini vermek üzere Babylon`a geliyor


Doksanlardan bu yana, bir anlamda NuJazz`ın doğuşundan beri bu müziğin önemli aktörlerinden Avusturyalı müzisyen Waldeck yılın ilk etkinliklerinden biri için Babylon`a geliyor. 1997 ile 2016 arasında yaklaşık 25 albüm yayınlayan ya da bu tarz albümlerin içinde olan başarılı sanatçı yazının başındaki anlatımın en önemli aktörlerinden biri. Yayınladığı albümlerin kapak görselleriyle de dikkat çeken sanatçı basit ama etkili fotografik düzenlemeler yapıyor. Çocukluk yaşlarında piyano eğitimi alan ama sonra telif hakları hukuku okuyan ve bir süre okuduğu mesleği yapan sanatçı zamanla asıl yapmak istediği işin müzik olduğunu farkederek Londra`ya taşınarak Incognito`nun eski şarkıcısı Joy Malcolm ve Brian Amos gibi isimlerle biraraya geliyor. 1996 yılında Viyana`ya geri dönen sanatçı ilk büyük çıkışına imza attığı "Northern Lignts" isimli EP`sini yayınladı. Bu çalışmayı 1998 yılında "Balance of the Force" isimli albüm izledi. 2007 yılında yeni bir çıkış yaparak Avusturyalı şarkıcı Zeebee le "Ballroom Stories"i yayınlayan sanatçı ikibinlerin başında Saint Privat isimli bir grup kurarak "Riviera" isimli albümlerini yayınladı.


Geçen yıl yeni albümü "Gran Paradiso"yu yayınlayan Waldeck Babylon`a da bu albüm kapsamında geliyor. Bu son albümünde 2. Dünya Savaşı sonrası dönemin İtalyan stilini yansıtan tarz müziklerle dikkat çeken Waldeck albümde yeralan sekiz parçada La Heidi ismiyle tanınan Viyanalı şarkıcıyla çalıştı. Müziklerin ağırlıklı olarak "Spaghetti & Western" göndermeler yapması sanatçının albümünü ünlü Cinecitta dönemine bir saygı olarak yorumlanıyor. Bu albümde İtalo-Western sound için Waldeck müziğin tangodan dub ve reggae elementlere kadar uzanan derin müzikal sondajlara imza atmış ve şimdi bu müziklerin hepsini bizzat sanatçısından dinleyebelirsiniz.


Cazkolik.com / 03 Ocak 2017, Salı


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.