Odean Pope

Odean Pope

South Carolina doğumlu Amerikalı tenor saksafoncu Odean Pope müzikal bir ailede doğdu ve Baptist kilisesinin nağmeleriyle büyüdü. 10 yaşında Philadelphia`ya taşınarak The Graniff School of Music ve Benjamin Franklin High School`da müzik eğitimi aldı. Philadelphia`nın caz açısından zengin ortamında John Coltrane, Lee Morgan, Clifford Brown, Benny Golson, McCoy Tyner, Jimmy ve Percy Heath, Ray Bryant, Bill Barron, Kenny Barron, Archie Shepp, Jymie Merritt, Jimmy Garrison, Philly Joe Jones ve Dizzy Gillespie gibi isimler arasında büyüyüp gelişti. Coltrane, Miles Davis`in grubuna katılmak üzere New York`a giderken Jimmy Smith`in grubundaki pozisyonunu Pope`a terketti. Coltrane`e yakın olmakla birlikte Odean Pope kendi müzikal sound`unun arayışındaydı, bu yüzden Philadelphia Orkestrası`nın baş nefesli müzisyeni Ron Rubin`den, piyanist Ray Bryant ve basçı Jymie Merritt`ten ders aldı; ayrıca bir diğer mükemmel ve eksantrik piyanist Hasaan Ibn Ali`den önemli oranda etkilendi. Ayrıca kariyerinin başlangıcında, Philadelphia`nın Uptown Tiyatrosu`nda James Brown, Marvin Gaye ve Stevie Wonder gibi önde gelen RB müzisyenlerinin arkasında çaldı.

 

1960`larda kısa bir süre Jimmy McGriff`le çalan Odean Pope, 1960`ların sonlarında Max Roach`la çalışmaya başladı ve 1967-1968 yıllarında Roach`la Avrupa turlarına katıldı. 1970`lerin başlarında kuruluşuna katkıda bulunduğu Catalyst grubu, Pope`un yıllar içinde maruz kaldığı değişik tarzları bir araya getirerek damıttığı yeni müzikal estetiği temsil ediyordu. 1999 yılında 32 Records tarafından yeniden piyasaya sürülen "Catalyst: The Funkiest Band You Never Heard" adlı 2 CD`lik çalışma, grubun müziğinin zamanının ne denli ilerisinde olduğunu göstermektedir. 1977 yılında dokuz saksafon ve bir ritm bölümünden (piyano, bas ve davul) oluşan the Saxophone Choir grubunu kuran Pope, 1979`da Max Roach Quartet`in daimi üyesi oldu ve bu pozisyonunu 20 yılı aşkın bir süre devam ettirdi. Bu grupta çaldığı süre içinde `circular breathing` ve `multiphonics` tekniklerini mükemmelleştiren sanatçı pek çok kayıtta yer aldı, Avustralya`dan Japonya`ya dünyanın her yerinde beğeniyle karşılandı ve hatta North Sea Caz Festivali`nde "En İyi Tenor Saksafoncu" ödülü aldı. Trio`su, quartet`i ve Saxophone Choir topluluğuyla çalışmalarını sürdüren Odean Pope klarnet, obua, piccolo, flüt ve piyano da çalabilmesine rağmen insan sesine olan benzerliğinden dolayı tenor saksafona yakınlık duymaktadır. Kuzey Philadelphia`da büyüyen sanatçı cemaatine olan bağlılığını çocuklarla müzik çalışmaları yaparak göstermiştir. Ayrıca Settlement Müzik Okulu`nda caz eğitimi programını başlatmış ve çeşitli Philadelphia okullarında dersler vermiştir.

 

Odean Pope`a performans sanatçısı, besteci ve aranjör olarak Philadelphia şehri tarafından verilen çok sayıdaki ödülün bazıları şunlardır: The Pew Fellowship in the Arts for Music Composition (1992), The Rockefeller Foundation (1992) ve Chamber Music America tarafından verilen birkaç ödül. Pope`un 2001 yılındaki bir ifadesiyle bu bölümü bitirelim: "Saksafonumu her elime aldığımda değişik birşeyler yapabileceğimi keşfediyorum. Eğer, sözgelimi, 2 milyar yıldır yeryüzündeysek daima yapacak yeni birşeyler bulabiliriz. Bunun bir sonu yok."

 

Odean Pope diskografisi: Lider olarak: Almost Like Me (1982), The Saxophone Shop (Soul Note, 1985), The Ponderer (Soul Note, 1990), Out for a Walk (1990), Epitome (Soul Note, 1993), Ninety Six (1996), Collective Voices (1996), Ebioto (1999), Changes Changes (1999), Philadelphia Spirit in New York, (2001), CIMP [5] Nothing Is Wrong (2004), Two Dreams (2004), Locked Loaded: Live at the Blue Note (2006), U.S. Jazz #24 [6] The Misled Children Meet Odean Pope (2008), Odean`s List (2009), In+Out Records Odean`s Three (2012), In+Out Records. Sideman olarak: Max Roach ile, Pictures in a Frame (Soul Note, 1979), In the Light (Soul Note, 1982), It`s Christmas Again (Soul Note, 1984), Easy Winners (Soul Note, 1985), Bright Moments (Soul Note, 1986), To the Max! (Enja, 1990–91).

 

Arto Peştemalcıgil

 

Cazkolik.com / 24 Ekim 2012, Çarşamba

 

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Arto Peştemalcıgil

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.