Okay Temiz'in 34 yıllık saklı hazinesi ortaya çıktı

Okay Temiz'in 34 yıllık saklı hazinesi ortaya çıktı

Türk caz devi Okay Temiz en üretken sanatçılarımızın başında geliyor. Takip eden herkese hayranlık veren bu özelliğiyle Okay ağabey inanılmaz diskografisine eski bir kayıt ama yeni bir albüm daha ekledi.

 

Finlandiyalı Global Music Centre firmasınca yayınlanan albümde "Avşar Ovası", "Eftelya", "Gemi Geliyor", "Dört Beygir", "Kadıoğlu Zeybeği" gibi halk müziği şarkılarının farklı versiyonlarından oluşan 11 müzik var.

 

Bu arada, Okay Temiz'in 13 Mayıs akşamı CRR sahnesinde bir özel konseri olacak. Her sene doğum gününü konserle kutlayan Okay Ağabey 83. yaşını Oriental Wind grubu ile kutlayacak. Konseri mutlaka izlemenizi öneririz, bilet almak için bu linkten faydalanabilirsiniz.

 

Türk cazı var mıdır sorusu sık sık tartışılır, ama doğrusu şu ki, Türk cazı Okay Temiz'in ilk müziklerinden beri var ve Okay ağabey bu müziği öncüsüdür.

 

Okay Temiz yeni yayınlanan bu çalışmasını Piirpauke ve Pohjantahti gruplarıyla 1980'lerin sonlarına doğru kaydetmişti. Finli müzisyenler Ilpo Saastamoinen ve Pekka Nylund ile tanışıklığı 1980 yılına uzanan Temiz o yıl Bombay -şimdi Mumbai- Yatra Festivalinde aynı sahneyi paylaşmışlardı.

 

1982 yılında Piirpauke and Oriental Wind adıyla bir Orta Avrupa turnesi yapan sanatçıların işbirlikleri yıllarca sürdü.

 

Okay Temiz 1986 yılında Forgotten Musical Cultures isimli bir seminer verdi ve aynı yıl Saastamoinen, Seppo Heikkonen ve Pekka Nylund'dan oluşan grubuyla ilk Finlandiya tunesini gerçekleştirdi. Turnenin sonunda Finnish Broadcasting Company Yle’nin M1 isimli stüdyosunda bir radyo kaydı yaptılar.

 

1988 yılında ise üflemeli çalgılar üzerine yeni bir repertuvar eşliğinde İsveçli nefesli ustası Lennart Åberg'in de olduğu bir Finlandiya turnesi daha gerçekleştirdiler ve turne sonunda yine aynı radyo stüdyosunda yapılan bir kayıtla bu dönem sona erdi.

 

"Okay Temiz – Pohjantahti Oriental Wind" isimli bu albüm işte bu dönemin ilk yayını olarak duyuruldu. Bu eski kayıt ama yeni çıkan albümün çıkar çıkmaz Transglobal World Music listesine 31. sıradan girdiğini de ekleyelim.

 

Demek ki bu serinin başka albüm veya albümleri de çıkacak. Takibe almakta fayda var.

 

11 sayfalık bir kitapçık ile beraber 11 parçanın wav formatındaki kaydını bu adresten satın alarak destekleyebilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 04 Mayıs 2022, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.