Operanın yeni nesil yıldızları Avrupa hakimiyetini kırıyor, Zorlu PSM'de müzikseverleri etkileyici bir gece bekliyor

Operanın yeni nesil yıldızları Avrupa hakimiyetini kırıyor, Zorlu PSM'de müzikseverleri etkileyici bir gece bekliyor

Opera, Avrupa kültürü sanatı ve şan sanatının en zorlu aşaması olduğu için dünyanın en saygın ve zorlu sanatı kabul edilir. Avrupa kökenli olduğu için de bir asırdır eski kıtanın dışından sanatçı pek çıkamamış, yeni nesil sanatçılar da çoğunlukla yine bu kıtadan yetişmiştir.

 

 

Ama işler değişiyor

 

 

Yeni değil, epeydir değişiyor. Mesela, Leyla Gencer gibi bir dünya markası uzun yıllar önce ülkemizden çıkmıştı. Gencer gibi diğer coğrafyalardan isimler de sonuçta gelip Avrupa eğitimi alıyor ve yine Avrupa'da hayatlarını sürdürüyorlar.

 

 

Rolando Villazón ve Fatma Said 30 Eylülde Zorlu PSM sahnesinde

 

 

30 Eylül akşamı müzikseverleri heyecan verici bir konser bekliyor. Operanın yıldız isimleri Rolando Villazón ve Fatma Said, Gedik Filarmoni Orkestrası ve şef Cem’i Can Deliorman eşliğinde 30 Eylül akşamı Zorlu PSM'de olacak.

 

Bu iki yıldız isim de orijinleri itibariyle kıta kökenli sanatçılar değil. Rolando Villazón Meksika kökenli Fransız vatandaşı, Fatma Said ise Kahireli. Said üstelik operanın sınırlı erişime sahip olduğu Kahire'den yükselmiş bir yıldız. Milano'nun ünlü Teatro Alla Scala ve BBC'nin yükselen yeni nesil sanatçı seçtiği başarılı bir genç sanatçı. Opera eğitimini Berlin'de tamamlayan Said, Teatro Alla Scala'da sahne alan ilk Mısırlı oldu. Tıpkı bizim Leyla Gencer gibi.

 

Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung gazetesi Villazon için “Muhteşem kuvvetli bir sesle... ihtişam, zarafet ve güç” yorumunda bulunurken yine benzer gazeteler Said'i sanatında olduğu kadar ülkesinin eğitim ve kültür elçisi olarak da selamladı.

 

Bizce 30 Eylül akşamı opera sanatının yeni nesil yüzünü izleyecek müzikseverler. Meksikalı divo ile Mısırlı divanın operanın yüzünü değiştirdiği bir yeni dönemi simgeliyor. Tıpkı, dünyanın en ihtişamlı opera binalarından birinin şu an Çin-Şanghay'da yapıldığı gibi kültürel bir değişim bu. Biz de Türkiye olarak bu değişimin bir parçasıyız.

 

Zorlu PSM, sahnesinde yer verdiği bu nesil sanatçılar ve gösterilerle aynı zamanda değişimi takip etmemiz için de bir fırsat yaratıyor.

 

Villazón ve Said'i izleyeceğimiz 30 Eylül akşamı Gedik Filarmoni Orkestrası'nı şef Cem'i Can Deliorman yönetecek. Konsere bilet almak için bu linke tıklayabilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 24 Eylül 2021, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.