Orhan Pamuk'un ünlü romanı "Benim Adım Kırmızı" Avrupalı ünlü müzisyenlerin elinde bir caz albümüne dönüştü

Orhan Pamuk'un ünlü romanı "Benim Adım Kırmızı" Avrupalı ünlü müzisyenlerin elinde bir caz albümüne dönüştü

Finlandiya'nın ünlü Espoo Big Band'in son çalışması "Blood Red" Türkiye ile yakından ilgili bir albüm, zaten, kapağındaki camili İstanbul siluetinden farkedeceksiniz.

 

Besteci ve aranjör Mikko Hassinen Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk'un 16. yüzyıl İstanbul'unda geçen "Benim Adım Kırmızı" romanından hayli etkilenmiş ve bu albümü kaydetmiş, ama yanlış anlamayın, Hassinen'in albümündeki müzikler romanı anlatmıyor, romandaki karakterlerle ilgisi yok. Hassinen müziklerin daha ziyâde, romanın uyandırdığı duyguların bir yansıması olduğunu söylüyor.

 

Bazı müzikal temalar onlara, yani Avrupalılara 'oriental' geldiği için birazcık Ortadoğu mizacı olunca hemen öyle deyip geçiyorlar. Albümde altı beste var. Hassinen müziklerinde 'oriental' gizeme önem vermiş ve müzikleri gizemli, önsezili, zaman zaman olağandışı efektlerle zenginleştirmiş.

 

Mesela, albümün ikinci parçası İstanbul adında ve biraz telaşlı, hareketli, dinamik resmedilmiş ama darbukavari bir perküsyon da ihmal edilmemiş. Yani semboller tastamam yerli yerine oturmuş.

 

Albümde Fin cazının ünlü sanatçılarını görüyoruz. Bunların arasında Verneri Pohjola, Sami Poyhonen, Rami Eskelinen, Jarmo Saari gibi isimleri görüyoruz. İstanbul zor bir şehir olduğu için olacak beste 12 dakikalık uzunluğuyla dikkat çekiyor ama aslında, parçaların tamamı uzun. En kısası bile 10 dakikaya yakın.

 

Albümdeki parçalar romanla ilintili... "Ben, Şeytan", "İstanbul", "Siro Efendi" vs.

 

Bu albüm bizler için sürpriz. Orhan Pamuk dünyada büyük üne sahip ve romanları çok okunuyor, çok satıyor. Müzisyenler üzerinde etki yaratması gayet normal ve bu albüm birçok bakımdan önemli bir kayıt olma özelliğine sahip. Müziklerde 'oriental' vurgusu var evet ama Hassinen'in buram buram Ortadoğu taklidi değil dengeli kompozisyonlar ürettiğini belirtmek iyi olur.

 

 

"Benim Adım Kırmızı"nın sesli kitap için müziklenmiş hali de var

 

 

Orhan Pamuk'un "Benim Adım Kırmızı" romanı yalnızca bu albüme ilham vermedi. Haberi yapınca Oğuz Büyükberber Facebook'tan bir başka albümü daha duyurdu; Claudio Puntin'in "Rot" isimli çalışması on yıl daha eski bir kayıt. Bu kayıt Mikko Hassinen'inki gibi bir ilham çalışması değil, "Music for Audiobooks" serisi için hazırlanmış, "Benim Adım Kırmızı" sesli kitap olarak dinlenirken fonda yer alması için kaydedilmiş. Sesli kitapların tamamen değilse de kısmen dramatize edilmesi anlamına gelen bu çalışma müziği harflerin ötesine taşıma amacı güdüyor.

 

Cazkolik.com / 01 Mayıs 2022, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.