Suyun üstüne yazmak? Mümkünse, su serin olsun lütfen?

Suyun üstüne yazmak? Mümkünse, su serin olsun lütfen?

Çoğumuz onu iyi bir caz gitaristi olmaktan öte Jay Leno`nun şovunda arada takılıp şakalaştığı daimi müzisyeni, gitarını göbeğine doğru yatık tutan, `ben neler gördüm geçirdim biliyor musun` gülümsemesiyle Leno`nun takılmalarına yanıt veren Kevin Uebanks olarak biliyoruz ama o hep bundan çok daha ötesiydi. Jay Leno şovda Kevin Eubanks olmadı, o üne sahip olduğu için oraya seçildi.

 

Önce bu tespiti bi yapalım sonrası kolay

 

Şov 2010`da sona erince caz dünyasına kaldığı yerden devam eden Eubanks Dave Holland`la bir albüm yayınladı, birlikte epey iş yaptılar, ardından, şovu bıraktığı yıl "Zen Food" albümünü çıkardı, 2012`de "The Messenger"la yeniden göründü, iki sene önce Stanley Jordan`la ustalık gösterisi "Duets" çıktı ve bu sene de serin düzenlemeler, tanıdık bestelerin olduğu ama dinleyiciyi çok sıkı bir kadronun karşıladığı "East West Time Line" yayınlandı. Eubaks`ın gitardaki ustalığını Jordan`la olan albümdeki kadar sergilemediği son albümde davulları Marvin "Smitty" Smith ile Jeff "Tain" Watts paylaştı, basları Dave Holland ile Rene Camacho, Mine Cinelu perküsyonda, Bill Pierce tenor saksofonda, Orrin Evans piyanoda ve Nicholas Payton trompette. Gerçekten ustalar sofrası olmuş bir kayıt. Bu albümle öğrendiğimiz bir gerçek de Eubanks`in caz efsanesi Ray Bryant`ın yeğeni olduğu ki albümde onun "Cubano Chant" bestesini yorumlamış.

 

Kimileri albüm kadrosu için mükemmel bir West Coast ekibi diyor. Her parçada sanki biri öne çıkıyor, mesela, son dönem duyduğum en `baba` tenor saksofon üflemesi Bill Pierce`ın albümün en sonuna tıkıştırdıkları "My One and Only Love" yorumu olmuş ki mübarek Dexter Gordon gibi çalıyor. Albümün ilk parçası "Time Line" aynı zamanda Dave Holland`ın meşhur `walking pulse` tekniğinin boy gösterdiği ama melodiyi trompetin sürüklerken Eubanks`in gitarın solosuyla kenara çekildiği enstrümanlar arası seviyeli bir ilişki gibi.

 

Duke Ellington`ın "Take the Coltrane", Chick Corea`nın "Captain Senor Mouse" gibi üst sınıf bestelere üst sınıf icralar, egoların güçlü olma hakkına rağmen müzisyenler arası demokrasi sofrasının karşılığını veren ustalık gösterileri albümü yazın serin, kışın sıcak bir hale getiriyor.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 01 Temmuz 2017, Cumartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.