Bu albümde dikkat çeken ayrıntılar

Bu albümde dikkat çeken ayrıntılar

Alan Pasqua hayatını sadece caz çalarak geçiren bir piyanist değil. Yıllarca Carlos Santana, Bob Dylan, Aretha Franklin ve Elton John gibi yıldız isimlerle çaldı ama caz dünyası Pasqua'yı kendinden biri bilir, öyledir ve çokça caz albümü vardır.

 

Pasqua 1995 yılında "Dedications" isimli bir albüm yayınlamıştı. Biri hariç bestelerin tamamı sanatçıya aitti. Zaten, piyanistliği yanında besteleri de aynı değerdedir Pasqua'nın.

 

Virtüözitesi  ve bestecilikteki becerisini cazda alabildiğine değerlendirmek isteyen Pasqua "Dedications" albümü için adları yanyana yazılınca 20. yüzyılın ikinci yarısının en etkileyici isimlerin bazılarını aynı satırda buluşturan bir müzisyen grubunu buluşturdu.

 

Kontrbasta Dave Holland, davulda Paul Motian, tenor saksofonda Michael Brecker, trompette Randy Brecker ve bir başka dev isim Gary Bartz.

 

Pasqua 'içinde büyüdüğüm caz geleneğine saygımı sunmak ve bir çeşit imzamı atmak istedim' dediği albümde bu isimler elbette dikkat çekiyor ama süslü ayrıntıları kenara koyarak konuyu sadeleştirince dikkat çeken birkaç detay daha var;

 

Bu detayların ilki, Dave Holland ile Paul Motian'ın birarada çalmasıdır ki bu caz tarihinde sık yaşanan bir durum değildi.

 

Elbette iki kardeş; Ağabey Randy ve kardeşi Michael'ın birarada çalması da önemli. Bu detayın üzerinde durmalı. Özellikle, albümün dördüncü parçası The Emergence'te Brecker kardeşlerin Pasqua/Holland/Motian ile buluşması enfes bir müzik yaratmış. Albümde Randy'nin trompeti ışıl ışıl parlıyor derken Michael'ın tenoru hiç de aşağı kalmayan bir başka pırıltıya sahip.

 

İlginç bir diğer detay da Gary Bartz. Albümde üç parçada alto saksofonuyla yer alan Bartz'ın on dakikalık uzunluğuyla "Ellingtonia"da Randy'nin trompetinden soloyu ustaca alması iki buzdağının çarpışmasından ziyade birleşerek dev bir buzula dönüşmelerine vesile olmuş. Finali birlikte üflemeleri ise unutulmaz albüm anlarından birine dönüşmüş. Pasqua kaydı dinledikten sonra içinden kesinlikle 'iyi ki yapmışım bu işi demiştir'.

 

Biraz da müzikten söz edip sizi albümle başbaşa bırakayım.

 

Pasqua tipik bir bop cazcısı değil, '95 tarihli bu albümündeki müzikleri onun geleneğin devamına dönük bir kayıt yapma isteğinden doğuyor, bestelere önem vermesi de bu yüzden olmalı. Elbette bu müziklerde öne çıkan detay müzisyenlerin Pasqua'nın bestelerine yaptıkları tavır katkıları. Paul Motian kariyerinde uzun bir dönemi daha 'free' geçirmişken bu kayıtlarda swingli bir duyguyla çalıyor. Pasqua'nın geçmişi ise çoğu zaman synth ağırlıklı bir müzikle dolu iken post bop bir müziği tercih etmesi, müziklerindeki akıcılığı zarif biçimde işlemesi ve virtüöz isimlerin de bu akışın içine kendi tavırlarını katmasına özellikle destek olması albümü hem daha belirgin, hem daha zevkli hale getiriyor.

 

Alan Pasqua'nın 1993 tarihli Milagro isimli albümüne 2011 yılında Günün Albümü köşesinde yer vermiştik. Okumak isteyenler buradan ulaşabilir.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 13 Haziran 2022, Salı

 

Etiketler:  #alanpasqua  #dedications  #daveholland  #paulmotian  #randybrecker  #michaelbrecker  #garybartz  #caz  #jazz  #postbop  #cazkolik

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.