Özge Baykan 32 ünlü caz divasından oluşan `Caz Kadınları` isimli e-kitabını cazseverlere ücretsiz armağan ediyor.

Özge Baykan 32 ünlü caz divasından oluşan `Caz Kadınları` isimli e-kitabını cazseverlere ücretsiz armağan ediyor.

Ülkemizde müzik yayıncılığının tersine kitap yayıncılığı son yıllarda kayda değer bir patlama yaşandığı söylersek herhalde abartmış olmayız. Sosyal ve pöpüler anlamda özellikle gazeteci kökenli isimlerin kitaplarının büyük satış rakamlarını bulduğu oluyor, bunlar, okur için önemli ve güzel haberler ama işin bizimle ilgili yanına gelince durum pek parlak görünmüyor. Genelde müzik yayıncılığı dahil özellikle caz yayıncılığında yıl boyunca gerçekten yok denecek kadar az sayıda kitabın yayınlandığını biliyoruz. Ne çeviri, ne yazar imzalı nerdeyse yılda bir elin parmağını geçmeyen sayıda kitapla caz yayıncılığı var demek dahi komik kaçabilir. Ama bu konuda size yeni ve umut verici bir haberimiz var. Caz üzerine yazılarıyla tanıdığımız Özge Baykan Calafato Alt Kitap`tan yayınladığı "Caz Kadınları" isimli yeni kitabında 2000 ve 2004 yılları arasında Altzine ile Jazz dergilerinde yayınladığı makalelerini bir araya getirdi.

"Caz Kadınları" Özge Baykan Calafato`nun 32 ayrı caz divası üzerine yazdığı yazılardan oluşuyor. Bir ilk olarak en önemli detay ise kitabın elektronik kitap olması, çok çok daha önemlisi ise kitabın isteyen herkes tarafından ücretsiz olarak ekteki adrese tıklanarak hemen indirilebilmesi.

Kitabı temin etmek için ekteki adrese tıklayıp ilgili sayfayı ziyaret edin, sayfada kitabı nasıl temin edeceğiniz belirtiliyor; http://www.altkitap.com/

Bu özel çalışma nedeniyle cazseverler olarak Özge Baykan`a sevgilerimizi iletelim ve ayrıntılara devam edelim. "Caz Kadınları" özel bir tasarım, en dikkat çeken yanı `müzikli kitap` oluşu. Kitapta okuduğunuz her vokalist ya da grup için örnek bir şarkı var. Şarkılar YouTube`dan linkli, linkler kitabın sonunda ayrı bir liste olarak yer almış. Ayrıca, ilginç bir uygulama olarak kitabın içinde 8 adet video mevcut.

Alt Kitap`tan yayınlanan kitabın editörlüğünü Cem Uçan, e-kitap formatının sevimli boyutlardaki tasarımını ise Barış Kıran yapmış. Nisan ayında yayınlanan "Caz Kadınları" 105 sayfadan oluşuyor.

Peki, kimler bu "Caz Kadınları"? Cazın yaşayan-yaşamış efasane isimleri hepsi, kimler yok ki! Abbey Lincoln. Alberta Hunter, Anita O`Day`den tutun alfabetik olarak Stacey Kent, Susanne Abbuehl, (geçtiğimiz İzmir Caz Festivali`nde konseri olan) Urszula Dudziak, Varttina`ya kadar 32 caz kadını. Caz şarkıcılarının yanlarında seçilmiş diskografileriyle ünlü divaların kariyerlerinin önemli albümlerinden örnekler de belirtilmiş.

Daha fazla anlatmamıza gerek yok, şimdi, şu anda hemen tıklayarak kitabı zevkle okuyup gelin hep beraber bu önemli emeğinden ve çabasından dolayı Özge Baykan`a selamlarımızı gönderelim.

Cazkolik.com / 11 Mayıs 2011, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • Demet İlik
    2011-05-11 18:30:34

    Sevgili Özge Baylan ,öncelikle ellerinize sağlık. Bu kadar diva yı birarada Türkçe bir kaynak da de bulmak beni çok mutlu etti. Size ve Cazkolik"e teşekkür ediyorum ,sevgilerimle...

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.