Unutulmaz piyano sahneli 10 film

Unutulmaz piyano sahneli 10 film

Sinema tarihi çok sayıda piyano sahnesiyle doludur. Bunların bazıları ise filmlerinin en etkili sahneleridir, tıpkı 'tekrar çal Sam' repliğindeki sahne ya da "Pianist" filmindeki sahne gibi. Bu örnekler hemen akla gelenler ve şüphesiz en ünlüler arasındadır. Başka örnekler de var ve eminiz ki çoğumuz bu filmleri izledik ve hatırlıyoruz. Unuttaysanız bile işte şimdi tekrar hatırlama zamanı. Keyboard Magazine'den Joel Snape sinema tarihine damga vurmuş 10 piyano sahnesini araştırmış ve listesini hazırlamış. Snape'in bu listeyi hazırlamaktaki maksadı bu sahnelerin müziğe meraklı olanlara, bilhassa gençlere ilham kaynağı olması. Belki bazı gençler bu filmleri izledikten sonra piyano çalmaya başladı, kimbilir. Siz bu listeye başka filmleri de ekleyebilirsiniz, veya listeden çıkaracaklarınız da olabilir ama hepsi bilinen, severek izlediğimiz filmler şüphesiz. Bakalım listede hangi filmler ve piyanolu sahneler var...

 


 

Big

 

Tom Hanks'in gençlik yıllarını hatırlayan var mı aramızda? Hatırlayanlar bu filmi bilir. 1988 tarihli bu film sahnesi büyük bir AVM'de eğlence amaçlı yere serilmiş bir klavye üzerinde dönemin önde gelen oyuncusu Robert Loggia ile tuşlara basarak müzik yapmaları o dönem çok sevilen bir sahne olmuştu.

 

 


 

Vampirle Görüşme

 

Günümüzün iki ünlü oyuncusu; Tom Cruise ve Brad Pitt'i buluşturan "Vampirle Görüşme" Türkiye'de çok izlenen bir film olmuştu. Günümüz vampir filmlerindeki karakterlere göre daha farklı iki portre çizmişti Cruise ve Pitt. İşte, bu filmde baş vampir Lestat yani Cruise'in piyanolu sahnesi unutulmazlar arasında yerini almıştı. Eminiz hatırlayacaksınız.

 

 


 

Amadeus

 

Diğerlerini unuttunuz ya da o filme gitmediyseniz de Amadeus'u mutlaka bilirsiniz. Mozart ile Salieri'nin (ki Oscar ödülünü Salieri rolündeki Murray Abraham almıştı) Avusturya kralı mı, arşidük mü her kimse onun karşısındaki piyano sahnesi de unutulmazlar arasında baş köşededir. Mozart rolünde harika bir performans sergileyen Tom Hulce niye sonra aynı başarıyı devam ettirmedi açıkçası bilmiyoruz ama filmi hepimiz hatırlıyoruz.

 

 


 

Grand Piano

 

Bu film muhtemelen az bilinenler arasındadır. Elijah Wood'un başrolünde oynadığı sorunlu bir piyano dehasının kendini bir komplunun içinde bulmasını anlatıyor. Yıllar önce "Telefon Kulübesi" diye bir film izlemiştik, onu andırıyor ama muhtemelen ondan daha heyecanlı. Wood eğer yanlış bir notaya basarsa keskin nişancı silahını ateşleyecektir.

 

 


 

Shine

 

Elbette "Shine" filmini çoğumuz hatırlarız. Türkiye'de çok izlenen bir film olmuştu. Çok zor bir piyano parçası olan Flight Of The Bumblebee'yi çalarkenki sahne unutulmazlar arasındadır. 1996 tarihli film bize ayrıca Geoffrey Rush gibi bir büyük aktörü tanıtmıştı.

 

 


 

Casablanca

 

Vee elbette Casablanca. Kim bu filmi unutabilir ya da izlememiştir ki. Listedeki filmlerin en eskisi ama en ünlüsü. Onun hakkında farklı bir şey söylemeye gerek yok, bir daha çal Sam! sadece şunu ekleyebiliriz, sinemaya Ingrid Bergman kadar güzel ikinci bir kadın gelmiş midir acaba?

 

 


 

Scott Joplin

 

Bu film de çok az izlenen filmler arasında olabilir ama şu 'piano battle' sahnesi Youube da en fazla izlenen sahneler arasındadır. Joplin'i Bill Dee Williams canlandırmıştı, karşısındaki arkadaşı da Louis Chauvin idi. Scott Joplin döneminin gerçek yıldızı idi.

 

 


 

Rocketman

 

Bu film de az bilinen ya da piyanolu sahnesi az bilinen filmler arasında olabilir ama yazarımız bu filmin ilgili sahnesini listesine almış. Küçük oyuncunun filmde Rondo Alla Turca'yı çaldığı sahneyi izleyince iyi ki listeye almış diyorsunuz.

 

 


 

Westworld

 

Bu kez bir film değil bir TV dizisi var. Filmin introsundaki piyanolu sahne çoğumuzun dikkatini çekmiştir. Yazarın bu sahneyi ve melodiyi listesine alması şaşırtıcı olmuş. Ama yazarın perspektifinin piyano çalmaya teşvik ve ilham teması olması bakımından liste de olsa da olmasa da olur diyebileceğimiz bir seçim olmuş.

 

 


 

Groundhog Day

 

Piyanonun küçük bir topluluğa nasıl yön verebileceğini gösteren bu harika sahne Groundhog Day filminden. Piyanisti Bill Murray oynuyordu. Bu film de az hatırlanan filmler arasında olabilir ama iyi bir piyanistin elinde nasıl bir ortam patlaması yaratılabileceğini göstermesi bakımından önemli bir sahne.

 

 


 

Listede olmayan Cazkolik önerisi;

 

Green Card

 

Bu film Joel Snape'in listesinde yok ama biz ekleyelim... Siz de farklı bir sahneyi ekleyebilirsiniz. Gerard Depardieu'nün piyanolu sahnesi gerçekten unutulmazlar arasına girmiştir, yeniden hatırlatalım istedik.

 

 

Cazkolik.com / 13 Nisan 2022, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.