Pat Metheny'nin bugün çıkan albümü sessiz elektro gitar resitali olmuş

Pat Metheny'nin bugün çıkan albümü sessiz elektro gitar resitali olmuş

Caz gitar devi Pat Metheny'den yeni bir albüm haberi geldi.

 

İlk iki single çalışmasını Nisan ayında duyuran Metheny BMG Modern Recordings etiketiyle yayınladığı "Dream Box" isimli albümünde 9 parça bulunuyor.

 

 

Sessiz elektrik gitar resitali

 

 

Albüme dair ilginç notlar paylaşmış ünlü sanatçı.

 

"Dream Box" albümünün kendisi açısından benzersiz olduğunu söylüyor, sebebi ise, 2022 yılı turne kaydını dinlerken keşfettiği ve Sammy Khan'ın caz klasiği "I Fall in Love Easily" hariç tamamı son bir kaç yıl içinde kaydedilmiş solo parçalardan oluşması.

 

'Yeni albümdeki müziklerin tamamı o ânın kayıtları, hatta, bu müzikleri nasıl, nerede, hangi gün kaydettiğime dair tek bir anım bile yok' diyen Metheny tamamı melodik doğaçlamalardan oluşan yeni kaydını dinleyicisine sundu.

 

 

Turne yollarında toplanan fikirler

 

 

Turne kayıtlarını dinlerken ortaya çıkan müzikleri derleyip sıraya koyarak stüdyoda tek bir oturum halinde kaydeden sanatçı bu dönemde Pat Metheny Group'un eski üyelerinden yakın arkadaşı Steve Rodby ile fikir alışverişinde bulunmuş.

 

 

Pat Metheny'nin albüm kapakları da dikkat çekiyor

 

 

Metheny'nin özelliklerinden biri albüm kapaklarında yer verdiği görseller. Genellikle insansız panoramik görseller kullanıyor. Albüm kapakları beste isimleriyle ortaklaşan izlenimlere sahip. "Dream Box" kapak görseli de bu albümler arasında gösterilebilir.

 

Bugüne kadar 12 farklı kategoride 20 kez Grammy kazanan 50'ye yakın albüme sahip sanatçı turne yoğunluğundan dolayı kendi işlerimi yollarda dinleyebiliyorum diyor. Bir otobüste veya uzak bir otel odasında iken oluşan boş saatlerde müzikal zihnimde ilginç bir şeyler olup olmadığını görmek için bana fırsat sunuyor diyor. Geçen yılın 160 gününü konserle geçiren sanatçı yolculuklar esnasında sık sık laptop bilgisayarımdaki 'keşifler' dosyama attığım malzemeyi karıştırırken bulduklarıma şaşırdığını söylüyor.

 

'Yolculuk fikirlerini fırsat buldukça gözden geçirerek tutarlı bir bütün bulmaya çalıştım ve istemeden planlamadığım bir yere geldiğimi farkettim, o dosyaya attığım malzemeleri paylaşmaktan heyecan duyuyorum.'

 

Albüm, tüm dijital platformlar ve Youtube'da yayında.

 

Cazkolik.com / 16 Haziran 2023, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.