Plácido Domingo geliyor

Plácido Domingo geliyor

 

İş Sanat, Türkiye İş Bankası’nın 100. yılında dünyanın en büyük seslerinden Plácido Domingo ile bir konsere imza atacak

 

 

Dünyaca ünlü solistler Murat Karahan ve soprano Elena Stikhina’nın sahnede olacağı konsere, orkestra şefi Carlo Tenan yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik edecek.

 

Konser, 28 Mayıs Salı akşamı 20.30’da Volkswagen Arena'da gerçekleşecek. Konserin biletleri, 15 Marttan itibaren Biletix’te satışa sunulacak.

 

Yüzyılın en büyük seslerinden biri kabul edilen Plácido Domingo, opera kariyerinin yanı sıra orkestra şefliğiyle de klasik müziğk efsaneleri arasında yer alıyor.

 

Yarım yüzyılı aşan kariyeri boyunca dünyanın en önemli sahnelerinde rol alan Plácido Domingo, 4.400’ü aşkın performans gerçekleştirdi. Yüzü aşkın albüm çalışmasına imza atan Domingo, 12 kez Grammy Ödülü’nün sahibi oldu.

 

Uluslararası müzik arenasında geniş kitlelere ulaşan ve eleştirmenler tarafından "Rönesans insanı" olarak tanımlanan Domingo, kariyeri boyunca sayısız ödüle layık görüldü.

 

Kurucusu olduğu "Operalia" adlı uluslararası şarkı yarışmasının başkanlığını yaparak genç şarkıcılara destek veren sanatçı, 1990 yılından itibaren on yıldan fazla süre Jose Carreras ve Luciano Pavarotti ile “The Three Tenors” konserleriyle kitlelerin karşısına çıktı.

 

Şarkıcılığın yanı sıra orkestra şefi olarak 600'den fazla konser yöneten Domingo aynı zamanda İspanyol kültürü ve Zarzuela'nın dünya büyükelçisi.

 

 

Ülkemizin yetiştirdiği dünyaca ünlü sanatçı tenor Murat Karahan konserde Domingo ile sahnede olacak. Bilkent Üniversitesi’nde doktora düzeyindeki müzik eğitimi yanında, Santa Cecilia Akademisi’nde soprano Renata Scotto ve Akademi başkanı Prof. Bruno Cagli' nin de özel öğrencisi olan Karahan bugüne kadar, Berlin Staatsoper, Berlin Deutscheoper, Münih Bayerische Staatsoper, Opera Frankfurt, Wiener Staatsoper, Teatro di San Carlo Napoli, Teatro Massimo Palermo, Teatro Regio Torino, Arena di Verona, Teatro Regio Parma, Madrid Teatro Real, Las Palmas Opera, Bolshoi Theatre, Latvian Opera gibi önemli sahnelerde Tosca, Il Trovatore, Aida, Turandot, Carmen, Cavalleria Rusticana, Macbeth, Manon Lescaut gibi 40’tan fazla eserin başrolüne sahip çok geniş repertuvarı ve Türk müziğinden dünya müziğinin seçkin örneklerine uzanan çeşitlilikteki özgün performanslarıyla sahne almaktadır.

 

 

Soprano Elena Stikhina, Moskova Konservatuvarı ve Galina Vishnevskaya Opera Şan Merkezi'nde eğitim aldı. 2016'da Plácido Domingo'nun Operalia yarışmasında ödüller kazanarak dikkatleri üzerine çeken sanatçı Mariinsky Tiyatrosu'nun Primorsky Sahnesi'ndeki ilk deneyimin ardından, yine Mariinsky Tiyatrosu'ndaki Salomé performansı ile Onegin Ödülü ve 'Golden Soffit' Tiyatro ödülü kazanarak Mariinsky'nin üyesi oldu. Helsinki'deki Finnish National Opera'da ve Paris Opéra'da Tatyana (Eugene Onegin), Berlin State Opera'da Mimì (La bohème), Metropolitan Opera'da Suor Angelica'nın başrolü gibi birçok önemli performansa imza attı.

 

 

Türkiye’nin önde gelen senfonik topluluklarından Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 1999 yılında Gürer Aykal tarafından kuruldu. Aykal’ın onursal şefliğindeki orkestra, orkestra şefleri Sascha Goetzel ve Patrick Hahn’dan sonra 2023 yılında İtalyan şef Carlo Tenan ile konserlerini sürdürüyor.

 

Biletler, Biletix'den, öğrenci ve 65 yaş üzeri biletler ise İş Kuleleri gişeden temin edilebilir.

 

Cazkolik.com / 14 Mart 2024, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.