Pori Jazz Festivali 44 yıldır düzenleniyor...

Pori Jazz Festivali 44 yıldır düzenleniyor...

(Bu yazıya ait okunma rakamları 14 Şubat 2011 tarihinden sonrasına aittir.)


44 yıldır düzenlenen Pori Jazz Festivali’nin ben 14 tanesini izleyebildim. Bu yıl 11-19 Temmuz tarihleri arasında yapılan olan festival pek çok konser mekanından oluşuyor. Pori’nin en büyük mekanı Arena denilen Kirjurinluto adında bir ada. 60-70 bin kişi alıyor. Geçen yıl bu alanda Santana konserini izlemiştim. Santana’da her ne kadar jazz kategorisine girer mi diyeceksiniz ama tüm orkestra jazz müzisyenlerinden oluşuyordu. Sololar uzun tutuldu yani hiç bir şey rahatsız etmedi. Bu yıl ise bir rocker olan Brian Setzer Orkesra ve onu biraz telafi edebilecek bir isim Roy Hargrove Big Band vardı. Brian Setzer, Tom Jones konserinin son anda iptali nedeniyle bu yılki büyük isim oldu. LP44, Otava Factory, Pori Tiyatrosu, Ultra Müzik geceleri, Klubi, Klubi Garden, Cafe Jazz, mBar Stage, Mekani (evet dillerimiz gerçekten çok benziyor) ve pek çok açık hava alanları festival için oluşturulmuş farklı büyüklüklerdeki sahnelerdi. Tüm festival zamanı yeme içme alanları, piknik alanları her zaman doluydu. Konserler saat 12:00 gibi başlıyıp sabah 06:00’ya kadar devam ettiği oldu.

Bu yıl da festivalde Önder Focan sahne aldı. Artist in Residance olan Önder Focan’dan başka geçen yıl gitarist Cem Tuncer’in davet aldığı festivale bu yıl vokalist İpek Dinç katıldı.

Richard Galliano, George Garanian Big Band, Duffy, Booker T. Jones, Erykah Badu, Stanley Clarke, Marcus Miller ve Victor Wooten da oradaydı. Nicola Conte Jazz Combo, Spanish Harlem Orchestra, Ronnie Cuber (konserleri ardı ardınaydı Önder Focan ile jam yaptılar), saksofoncu Tineke Postma Quartet (Nardis’te Cenk Erdoğan ile çaldı), piyanist Eldar Djangirov, Marilyn Crispell, Benny Goodman 100. yıl konseri (Finlandiya’nın en önemli saksofoncularından Anti Sarpilla’nında yer aldığı), ardından Ken Peplowski’nin Benny Goodman projesi vardı (bence çok heyecanlıydı), Grace Kelly adını çok duyuyordum, onu da izleme fırsatım oldu. Leonid Ptaska çok iyi bir piyanist ona da gittim. Ted Curson da Artist in Residance’tı, onu da pek çok grupla dinlemek mümkün oldu. Ve tabiî ki pek çok lokal müzisyen de sahne aldı.

Biletler 10.- Euro’dan başlayıp, yerine göre de değişiklik gösterdi. Kombine biletler de mevcuttu, 68.- Euro’ya kadar ulaşıyordu. İçkinizle, yiyeceğinizle festival alanına girebiliyorsunuz. Hatta köpeğinizle de gidebiliyorsunuz ama şemsiye almıyorlar. Çok eğlenceli ve keyifli, bizim vazgeçemediğimiz bir festival.

Zuhal Focan
focan@nardisjazz.com

Cazkolik.com

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Zuhal Focan

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • Ruhi Örmeci
    28 Temmuz 2009 Salı 10:37

    Zühal hanım, Şu yazının başına bir de Finlandiya diye yazsaydınız festivalin hangi ülkede olduğunu anlayıp yeri bulmakmak için pösteki ayıklamıyacaktık. Elinize sağlık.

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.