İş Sanat`tan ömre bedel iki jazz konseri.

İş Sanat`tan ömre bedel iki jazz konseri.

(Bu yazıya ait okunma rakamları 14 Şubat 2011 tarihinden sonrasına aittir.)


Herkese merhaba,

Usta müzisyen Hank Jones, triosuyla birlikte 9 Kasım akşamı İş Sanat Kültür Merkezi’nde bizlerle buluşacak. Jones’a davulda Willie Jones III, basta ise George Mraz eşlik ediyor olacak. Bir diğer konser ise 21 Kasım akşamı yepyeni, taptaze bir proje olan Dave Holland (b), Jason Moran (p), Eric Harland (d) ve Chris Potter (s)’dan oluşan Overtone Quartet.

Piyanonun tuşlarında bir efsane...

Cazın en parıltılı ailelerinden birine mensup olan Hank Jones, Coltrane’le yaptığı çalışmalarla adını tarihe yazdıran Elvin Jones ve trompetçi-besteci olarak büyük başarılara imza atmış Thad Jones’un ağabeyleri. 91 yaşını kutladığı bu günlerde emeklilik bir kenara hâlâ festivallerde izleyicileri kuyruğa sokmayı başarıyor. Kendisine yakıştırılan “dokunaklı, şiirsel ve kusursuz” sözcüklerinin hakkını her daim veren sanatçı, 40’lı yıllarda Ella Fitzgerald’a eşlik ederek duyurduğu adını sonraları Charlie Parker, Artie Shaw, Lester Young ve Benny Goodman’la yaptığı çalışmalarla caz tarihine yazdırdı. 2000’li yıllarda şarkıcı Roberta Gambarini ile bir dizi konser gerçekleştiren sanatçı son albümü "Our Delight"ta tenor saksofoncu James Moody ile çalıştı. Jones’un bu İş Sanat konserindeki üçüsü ise dünyayı birlikte turladığı davulcu Willie Jones III ve basçı George Mraz.

21 Kasım’da ustalardan “Cazın Ustaları” serisinin adının hakkını veren bir konser daha olacak İş Sanat sahnesinde. Kırk yılı aşan kariyerinde çok az müzisyenin sahip olduğu her zaman zirvede kalma ve çığır açma ayrıcalığını yaşayan besteci, aranjör ve kuşağının en iyi basçılarından Dave Holland, derin bir imgelem, kesin bir zekâ ve çokyönlülüğe sahip özgün bir müzisyen. Grammy ödüllerine doymayan ve bir çok sanatçıyla ortak imza attığı çalışmalarla vazgeçilmez bir müzisyen olduğunu kanıtlayan Holland, Overtone Quartet’de sıradışı bir dizi sanatçıyla bir araya geliyor: Yaratıcılığı sınır tanımayan; geçmişi, şimdiyi ve geleceği müziğinden her an hisseden saksofon dehası Chris Potter... Opera, klasik, dünya müziği ve hatta rap’ten etkilenen, müziğinde ciddiyeti el üstünde tutan ve türlere meydan okuyan piyanist Jason Moran... Ve daha 33 yaşında olmasına rağmen otuzu aşkın albümüyle caz dünyasının en aranan davulcularından, geçtiğimiz yıl İş Sanat’ta Charles Lloyd’la dinlediğiniz Eric Harland... Tüm bu yıldızları görünce, "Overtone Quartet"in neler yapacağını merak etmemek içten değil.

Zuhal Focan
25 Ekim 2009, Pazar
focan@nardisjazz.com

Cazkolik.com

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Zuhal Focan

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.