Prodüktörler, müzisyenler ve meraklılar için yılın en iyi 10 stüdyo hoparlörü

Prodüktörler, müzisyenler ve meraklılar için yılın en iyi 10 stüdyo hoparlörü

Music Radar isimli web sitesi işlevini 'müzisyenler için web sitesi' olarak tarif ediyor ve bu amaçla dikkat çekici yayınlar yapıyorlar. Geçen ay, araştırmaya dayanan bu yayınlarından birini daha yayınlayarak 2020 yılına ait profesyonel amaçlı stüdyo hoplarlörlerini mercek altına aldılar. Konuya yakın olanların zaten iyi bildiği markalar bunlar. Music Radar bu markaların özellikleri ve fiyat/performans bakımından öne çıkanlarını hazırladığı dosyada derlemiş. Bu haberin sadece müzisyenleri ve stüdyo projesyonellerini ilgilendirdiğini düşünmeyin. Birazdan okuyacaklarınız müziği aslına sadık ve kaliteli dinlemek isteyen herkes için önemli referanslar. Yanısıra, müzisyenler bestelerinin dinleyiciye doğru sesle ulaştığından emin olmak ister, bu tür hoparlörler bu anlamda nitelikli referans teşkil eder.

 

Örneğin, bir beste yaptınız. Günlerce stüdyoda dinleyip durdunuz, sonra bir arkadaşınıza gidip hadi dinleyelim dediniz ama evde/stüdyoda dinlediğiniz sesle hiç alakası yok. Bu sık rastlanan bir durumdur ve bu tarz hoparlörlerin amacı bu tür dengesizlikleri en aza indirmektir. Aşağıda okuyacağınız marka ve ürünler ton dengesinin tasarlandığı standart hi-fi ürünlere göre daha fazla veri verir ve bunları düzeltmenize, müzisyen olarak yeteneklerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Son not; En pahalı ürün en iyisi olduğu anlamına gelmeyebilir. Herkesin kendi şartlarına yönelik seçim yapmasında fayda var. Bu şartlar da, bulunduğunuz odadan müziğinizin tarzına, bütçesine göre değişkenlik gösterir.

 


 

1 KRK Rokit RP7 G4

 

Elektronik müzik için uygun fiyatlı mükemmel yakın alan monitörü

 

 

Bir elektronik müzik yapımcısının stüdyosuna adım attıysanız, KRK'nın sarı hoparlör konilerine aşinasınızdır. Rokit serisi -şimdi dördüncü neslinde- Gibson'a ait markanın uygun fiyatlı yakın alan serisidir ve bu ürünü kayda değer kılan bir dizi zarif özelliğe sahiptir. Yeni başlayanlar için, G4 serisi, hoparlörün kendisinde bir grafik EQ işlevi içeren bu fiyat aralığında ilk monitör serileri arasındadır. Dahili dijital sinyal işleme (DSP), hoparlör çıkışının farkında olmadan barındırdığınız herhangi bir ölü bölge veya sonik kör nokta için karıştırdığınız alanı telâfi etmesini sağlamak için bir oda analizörü de dahil olmak üzere bir takım araçlar sunar. Daha küçük stüdyolar için en iyi stüdyo monitörlerinden bazıları ve bas ağırlıklı her şey için idealdir.

 

Artıları:
- Bu fiyat noktasında grafik EQ harika
- Bas sesleri olağanüstü

 

Eksileri:
- Elektronik olmayan müzik prodüksiyonları için daha uygun monitörler var

 


 

2 Focal Shape 65
 

Orta fiyat segmentinde en iyi yakın alan hoparlörü

 

 

 

Bir monitör hoparlörünün öznel sesi markadan markaya değişir ve işitme kişiden kişiye farklılık gösterir, bu nedenle, çoğu ses profesyoneli belirli bir hoparlör üreticisiyle aynı hizada olma eğilimindedir. Sesler dinleyen kişilere göre farklılık gösterir. Shape 65, bu bağlamda, birkaç test karışımından sonra, karar verme sürecimizi doğru yönde şekillendirmek için ideal bir seçimdir. Genel frekans dengesi olağanüstüdür. Diğer monitörler gibi aşırı "metalik" veya "plastik" gelmeksizin tizler ışıltılı ve belirgindir. Orta aralıklar dengeli ve kaynağa sadıktır. Focal ile ilgili sevdiğimiz bir şey de steril acımasızlığa sahip olmayıp doğal yanları öne çıkarmaya çalışmasıdır. Serinin 40, 50 ve 65 olarak üç ürünü var. Burada konu olan 65 olanı. Focal markasının diğer ürünlerine göre tasarım olarak biraz daha ayrışan bir ürün bu. Ana hoparlör kabini üst düzey görünümlü, lüks ceviz kaplamalı siyah MDF'dir. Ev sinema sistemlerindeki hoparlör görünümdedir.

 

Artıları:
- Arka EQ kontrolleri
- Odaya kolayca uyarlanabilir

 

Eksileri:
- Otomatik bypas işlevi

 


 

3 HEDD Audio Type 20
 

En iyi üst düzey çok yönlü stüdyo monitörü

 

 

Stüdyo monitörü pazarına yeni girenlerden biri olarak, eski Adam Audio MD Klaus Heinz ve oğlu Dr. Frederik Knop tarafından kurulan Berlin merkezli HEDD Audio etkisini artırıyor. Type 20'lerin şık, fütüristik ama biraz ufarak bir görünümü var, ancak "sevimli" boyutları seslerinin göstergesi değildir! 32 Hz ila 50 kHz frekans yanıtıyla, ön bağlantı noktalı üç yollu tasarımı (7,2 ”woofer, 4” orta kademe sürücü ve 1 ”‘ Air Motion Transformer ’tweeter) bizi tamamen havaya uçuran şahane bir tam menzilli sunum başlatıyor. Şu an piyasadaki en iyi stüdyo monitörleri.


Artıları:
- Keskin stereo ses
- Çok yönlülük

 

Eksileri:
- Ucuz sayılmaz ama rekabetçi

 


 

4 Genelec 8010A
 

En iyi kompakt orta sınıf 2 yollu tasarımlı monitörü

 

 

Muhtemelen Türkiye'de en yaygın kullanılan monitör. Genelec 8000 çift amplifikatörlü monitör serisinin en küçüklerindendir. Nispeten hafif olmasına rağmen (her biri 1,5 kg), 8010A, taşıma sırasında hasarı önlemek için metal sürücü ızgaralara sahip döküm alüminyum muhafazası sayesinde sağlamdır. Arka tarafa düzgünce yerleştirilmiş güç ve giriş soketleri ile taşınabilirlik kullanışlıdır. Eksen açısı ve aktarımın azaltılmasıyla aynı anda ilgilenen, eğilebilir Iso-Pod kauçuk ayaklarla birlikte gelir. Kafes askısından zemin standlarına kadar çeşitli seçenekler için standart 8000 serisi montaj soketlere sahiptir. Bunlar arkadan portlu (bas refleks) muhafazalardır ve portun hemen altında beş dip anahtarı barındıran bir girinti vardır. Düşük frekans tepkisinin üç konturu: -6dB için birleşen -2dB ve -4dB bas eğimleri ve 200 Hz'de -4dB düşen Masaüstü Kontrolü.

 

Artıları:
- Doğru frekans tepkisi.
- Küçük bir monitör için büyük bir ses.
- Sağlam alüminyum muhafaza.
- Pahalı ama sağlam bir yatırım.

 

Eksileri:
- Yok denebilir

 


 

5 IK Multimedia iLoud MTM

 

Ev stüdyoları için en iyi çok yönlü monitörü

 

 

IK Multimedia firmasının büyüyen monitör serisine en son eklenen iLoud MTM'ler nispeten ekonomik fiyatlı bir teknolojiye sahip. İki adet 3,5 inçlik orta aralıklı woofer arasına 1 inçlik bir tweeter yerleştirir ve arkada bir bas refleks bağlantı noktası bulunur. Her şey DSP kontrollüdür ve IK firmasının hoparlörlere doğrudan yerleştirilmiş tescilli ARC kalibrasyon sistemi sayesinde odanıza uyacak şekilde kalibre edilebilir, ayrıca, ölçüm mikrofonu pakete dahil olarak gelir. MTM'ler klinik açıdan acımasızca dürüst olmasına karşın daha pahalı monitörlerden beklediğimiz bir düzeye sahiptir. Daha önce fark edilmeyen ince orta / yüksek ayrıntılar mükemmel bir şekilde duyulabilir hale gelir ve karışım içindeki tek tek öğelerin düzeltici hedefini neredeyse doğaüstü bir şekilde kolaylaştırır. Düşük uç sağlamlık ve kontrol, bu büyüklükteki bir speaker için de dikkat çekicidir ve hiçbir zaman gerçekten yorucu görünmüyorlar. Sınırlı masa alanına sahip olanlar veya ana monitörlerine ikincil bir çift arayanlar için iLoud MTM gerçekten inanılmaz bir çözüm. Son olarak şunu söyleyelim, uzman testlerinde 5 üzerinden 5 yıldız alan tek ürün.

 

Artıları:
- Uygun fiyatlı ve kompakt
- Yerleşik kalibrasyon sistemi
- Ev stüdyoları için mükemmel

 

Eksileri:
- Ufak oluşları nedeniyle muhtemelen büyük bir stüdyoda kaybolur

 


 

6 Yamaha HS5

 

Kayıtlardaki acımasız gerçekleri ortaya çıkaran hoparlör

 

 

Eski Yamaha NS10 stüdyo monitörleri kulağa harika geldikleri için değil, kulağa hoş gelmedikleri için seçilirlerdi. Fikir, bir müzik parçasını iyi mikslersen, her yerde kulağa iyi gelir fikriydi. Tabii zaman değişti, giriş seviyesi monitörler bile fena iş çıkarmıyor, ancak gerçek bir stüdyo geçmişine sahip olmanın çekiciliği hâlâ vazgeçilmezdir. Yamaha HS5 serisi referans hoparlörlerdir. Bluetooth veya grafik EQ yoktur ve oda düzeltmesi en iyi ihtimalle temeldir. Ancak tam doğruluk için, bu fiyat aralığında onlardan iyisini bulması zor.

 

Artıları:
- Gelişmekte olan bir miks mühendisinin hayali
- İkonik tasarım
- İnanılmaz bir ton

 

Eksileri:
- Kontroller arka tarafta

 


 

7 Fluid Audio FX8

 

Orta eksenli tasarıma sahip en uygun fiyatlı stüdyo hoparlörü

 

 

Fluid Audio'nun amacı, her bir enstrümanı tam olarak miks içinde olmasını istediğiniz yere yerleştirebileceğiniz gerçekçi bir ses alanı sunmaktır. İşini yapan ikili eşmerkezli bir tasarım bu hedefe ulaşmalı ve FX8'lerde bazı miksleri dinlerken, oldukça ayrıntılı bir ses sahnesi olduğu ortaya çıkıyor. Stereo yayılma boyunca çok iyi bir ses konumu ve arkadan öne doğru iyi bir alan hissi var. Sesin netliği, frekans aralığında çok iyi ve bağlantı noktasıyla birlikte 8 inçlik woofer'lar size bol miktarda alt uç sağlar.

 

Artıları:
- Temiz bir ses
- Bol miktarda güç
- Kapsamlı giriş seçenekleri

 

Eksileri:
- EQ kontrolü yok

 


 

8 Mackie XR624

 

En iyi orta sınıf 2 yollu monitör

 

 

Mackie’nin HR Serisi profesyonel monitörlerin 20 yıldan fazladır ciddi hayranı var, ancak altı inç HR624 Mk2 için bir çift ucuz sayılmaz. Yeni XR serisi, bu fiyat etiketini kabaca üçte bir oranında düşürdü ve D sınıfı amplifikasyona sahip yeni bir arka portlu tasarım geliştirdi. bir radyatör paneli ve AB sınıfı amfiler kullandığını unutmayın). Daha az etkileyici bas uzantısına rağmen, XR624 özellikle gitar ağırlıklı parçalar için ortaya çıkıyor ve bu, en iyi monitörler için bile zorlu bir test olabilir.

 

Artıları:
- Mükemmel malzeme kalitesi.
- Etkili yerleşik EQ.
- Ismarlama köpük izolasyon pedleri.

 

Eksileri:
- Bas uzantısı XR824 serisi kadar iyi değil

 


 

 

9 IK Multimedia iLoud Micro Monitor

 

Taşınabilir 2 yollu tasarıma sahip en iyi stüdyo monitörü

 

 

Orijinal tek kutulu iLoud'un kardeş ürünü olan bu iki hoparlörlü kurulum, "dünyadaki en küçük aktif stüdyo referans izleme sistemi" olarak tanımlanabilir ve derme çatma küçük çalışma alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. iLoud Micro Monitor, tüketici düzeyinde lüks bir bilgisayar hoparlörü çifti yerine kesinlikle küçültülmüş 'uygun' bir izleme sistemine ve hissine sahip.

 

Çekici bir yuvarlaklığa sahip olduğu kadar güven verici derecede ağırdır, ancak yine de küçük ve taşınacak kadar da hafifler. İkisi arasında kablo bağlantısı var, sol taraftaki hoparlör tüm kontrol ve bağlantı seçeneklerini üzerinde barındırıyor.

 

Artıları:
- Yerleşik 56 bit DSP
- Bluetooth
- Taşınabilir

 

Eksileri:
- Pil seçeneği yok

 


 

10 Adam Audio T5V
 

Küçük odalar için harika ve uygun fiyatlı yakın alan monitörü

 

 

Bugüne kadarki en uygun fiyatlı Adam monitörlerinden biri olan T5V, 5 inçlik bir woofer ve Adam’ın U-ART (Benzersiz Hızlandırılmış Şerit Tweeter) tweeter'ının etrafında üretildi. Arka halka bas refleksli bu D Sınıfı güçlendirilmiş iki yönlü tasarım, yeni T Serisi tasarımlarından daha küçük olanıdır. HPS dalga kılavuzu geniş bir yatay tatlı nokta sunarken, son olarak, üst uç çok iyi ayarlanmış. Kabin önden arkaya oldukça derin olmasına rağmen, üniteler kompakt hissettiriyor. Düşük orta aralık frekansları daha belirgin olabilir ama zarar yok. LF EQ'yu -2dB'ye ayarlayarak çok daha iyi bir sonuç elde ettik. Adam’ın arzusu, T5V’yi ilk Adam monitörünüz olmasını sağlamak ve burada duyduklarımıza bakılırsa, sizi kolayca ömür boyu marka hayranı yapabilir.

 

Artıları:
- Gerekirse EQ ayarlarına başvurun.

 

Eksileri:
- Arkaya monte edilmiş güç ledi anlamsız.

 

Cazkolik.com / 22 Ağustos 2020, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.