Tarihi Sirkeci Gar`ında Bach ve Jazz buluşması... Bach Before and After projesinin Şubat etkinliğinde Thomas Gabriel Trio caz müzisyenlerinin yorumlamayı en sevdiği klasik bestecilerin başında gelen Bach`ın eserlerini tarihi peronda seslendirecek.

Tarihi Sirkeci Gar`ında Bach ve Jazz buluşması... Bach Before and After projesinin Şubat etkinliğinde Thomas Gabriel Trio caz müzisyenlerinin yorumlamayı en sevdiği klasik bestecilerin başında gelen Bach`ın eserlerini tarihi peronda seslendirecek.

Hakan Erdoğan Productions yılın en özgün müzikal projelerinden Bach Before And After`ı yılın geneline yaymaya karar verdikten sonra her ay çok güzel konserler gerçekleşmeye başladı.

Pek çok orgnizasyonun aksine projelerini neredeyse hiç bir sponsorluk katkısı sağlamadan sadece bilet satışına bağlı gelirle sürdürmeyi başaran ender konser organizasyonlarından olan Bach Before And After iyi bir fikrin ve organizasyonun kendi ayakları üzerinde durabileceğinin açık ispatı ama bu ispat keşke iyi bir sponsor desteği alsa daha kimbilir ne güzel konserler izleme imkanımız olur demekten de alıkoymuyor bizi. Bu sebeple klasik sponsor firmalara bu harika organizasyonları buradan duyurmuş olalım.

Gelelim tarihi Sirkeci Garı`na...

İstanbul`un demiryolları üzerindeki iki ana istasyonu Sirkeci ve Haydarpaşa garları. Her ikisi de İstanbullunun gözünde emsalsiz yerler, gözbebeği mekanlar. Ama İstanbulun değişen ulaşım aksı bu iki önemli mekanı işlevsel olmaktan çıkarıp birer kültürel ve tarihi binalar haline getirmeye başladı. Son günlerde basında Haydarpaşa garının ne olacağı konusu sıkça sorulan sorulardan biri. O kadarını doğrusu bilmiyoruz ama önümüzdeki günlerde Sirkeci Garı`nda ne denli hoş bir etkinliğin yapılacağını biliyoruz.

Başta da söylediğimiz gibi İstanbul’un en özgün ve renkli tematik etkinliği haline gelen “Bach Günleri”ni tüm sezona yayan ve her ay iki konserle izleyici karşısına çıkmaya devam eden “Bach Before and After” konserlerinin Şubat ayındaki konuğu, Thomas Gabriel Trio olacak. Bach’ı orijinaline sadık kalarak cazla buluşturan grup, 28-29 Şubat tarihlerinde Sirkeci Garı Büyük Bekleme Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak.

Hakan Erdoğan Prodüksiyon tarafından düzenlenen İstanbul’un yeni konser serisi ‘Bach Before and After’, İstanbullulara ilginç konserler ve orijinal mekânlar sunmaya devam ediyor. Aralık ve Ocak konserleri çok beğenilen ve bütün biletleri tükenen Bach Before and After‘ın Şubat programında müzikseverleri iki caz konseri bekliyor. Bach’ın eserlerini orijinaline sadık kalarak cazla buluşturan ve bu konuda dünyadaki en yetkin ve en beğenilen gruplardan olan Thomas Gabriel Trio’nun, 28-29 Şubat tarihlerinde Sirkeci Garı Büyük Bekleme Salonu’nda vereceği konserler 20.30’da başlayacak. Thomas Gabriel Trio, daha önce 2009 senesinde ‘Bach Günleri’ çerçevesinde Sirkeci Garı 1. Peron’da kalabalık bir seyirci topluluğuna verdiği konserle büyük beğeni toplamış ve bu konser senenin en sevilen konserlerinden birisi olmuştu.

Bach Before and After‘ın Mart konserlerinde ise dünyaca ünlü neyzen Kudsi Erguner, Fransız viyolonselci Eric-Maria Couturier ile birlikte izleyici karşısına çıkacak.

Peki, kimdir Thomas Gabriel Trio...

Thomas Gabriel, Gunnar Polansky ve Martin Klusmann, Essen’deki Folkwang Okulu’nda müzik okurlarken tanıştılar ve piyano, bas ve bateriden oluşan klasik trio formatındaki Thomas Gabriel Trio’yu kurdular. Thomas Gabriel Trio’nun “Bach-Caz”ı, barok müzik ile cazın ilginç bir bileşimidir. Thomas Gabriel Trio düzenlemeleri, Johann Sebastian Bach’ın müziği ile üç müzisyenin doğaçlamaları arasında hassas bir denge kurar. Bu düzenlemeler her zaman orjinal bestenin tamamını içerir, bestenin armonik ve arkitektonik yapısını olduğu gibi muhafaza eder.

Thomas Gabriel Trio’nun düzenleme ve performanslarda kullandığı, rasyonel metot, bu topluluğu öncellerinden farklı kılar. Bach’ın müziği cazla birleşse de, orjinal beste her zaman ayırt edilebilir durumdadır. (Thomas Gabriel Trio üyeleri) Bach’a caz katmışlardır ama org, klavsen, kontrbas ya da timpanide geleneksel performans tarzıyla kendilerini kanıtlayamayacakları için değil. Aksine, onlara zevk veren ışığındaki sonsuz renk arayışıdır. Yorumlarında onlar da ellerindeki Bach ezgilerin etrafında dolanır, bunlarla karşıtlık kuracak yeni öğeler getir, orjinal forma-sonra daha da uzaklaşmak üzere-geri dönüverirler. Bu saygın müziğe, ancak yüksek bir müzik düzeyi tutturularak yaklaşabileceğini bilir ve hakkını verirler. Almanya’da ve diğer ülkelerde, radyo ve televizyon yapımlarında başarılı performanslar sunan Thomas Gabriel Trio Essen Kültür Ödülü’nü kazandı.


Konser biletini almakta acele edin, zira biletler azalmaya başladı. Bilet almak için bu satıra tıklayabilirsiniz.


heproductions.com
bachbeforeandafter.com
Twitter
facebook.com/heproductions

Cazkolik.com / 12 Şubat 2012, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X