Modern post cazın üç güçlü ismi "Fly Trio" adı altında bir araya geldi

Modern post cazın üç güçlü ismi "Fly Trio" adı altında bir araya geldi

İstanbul yeni sezona hızlı girmeye hazırlanıyor. Nardis sezonu açtı, Akbank Caz Festivali yola çıkmaya hazır, İstanbul Jazz Club ise sezonu modern cazın üç güçlü ismiyle açmaya hazırlanıyor; Davulcu Jeff Ballard, tenor saksafoncu Larry Grenadier ve basçı Mark Turner, "Fly Trio" adını verdikleri üçlüleriyle birlikte 11-12 ve 13 Eylül 2009 günlerinde JC’s Jazz Club’da cazseverlerle buluşacak. Sezonu böyle etkili isimlerle açmayı tercih eden JC’s Club sezonun kalanını da aynı ritmde devam etmeye hazırlanıyor.


Jeff Ballard,  Larry Grenadier ve  Mark Turner post bop modern cazın dikkat çeken gruplarından biri olarak ikibinli yılların başlarında bir araya geldiklerinde farklı bireysellikte müzisyenler olmalarına rağmen ürettikleri free style doğaçlamaların, yapısal ve melodik düzenlemelerin belki de bu kadar uzun süren bir işbirliğine yol açacağını tahmin etmemişlerdi.


Günümüzün bireyselliği alabildiğine güçlü modernitesinde “star” mertebesindeki müzisyenlerin kolektif olarak biraraya gelmeleri ve birlikte uyumu yakalama fikri müzikal çevreye baktığınızda sanki zor bir düşünce gibidir lakin "Fly Trio" bu kolektivite için gerçekten çabalıyor ve çabasının da karşılığını müziğinde buluyor. Jeff Ballard, Larry Grenadier ve Mark Turner üçlüsünün birbirlerinden farklı müzikal kimlikleri birbirleriyle ve birlikte müzik yaptıklarında ürettikleri müziği benzersiz kılıyor, fark edilen bir bütün yaratmayı muhteşem başarıyorlar.


Müzikleri hakkında “Fly Trio tek tek çaldıkları müzikleri, elementleri birbirleriyle çalarak yeniden bir araya getiriyor, diğer taraftan müzikleri entelektüel bir meydan okuma gibi. Kompozisyonları ritmik ve armonik yoğunlukta, buna rağmen müzikleri hayli güçlü ve duygusal darbeler de oluşturuyor. Bu üç müzisyenin bir arada anlattıkları hikaye dinleyiciyi de aralarına almakla ilgili. Her biri diğeri pahasına, diğerini geride bırakarak müzik yapmaksızın kalbin içine sızan iyi müziği yapmayı biliyorlar.” diyen Brad Mehldau’yu Trio’nun ilk bir araya geldikleri dönemde birlikte de müzik yaptıkları ve eşlik ettikleri Chick Croea ise adeta Mehldau’yu tamamlarcasına “Fly Trio yeni bir şey yapıyor. Müziklerinde üç özgür aklın derinliği ve dağıtılmamış bir yaratıcılık var.” diye tanımlıyor. Buna mukabil grubun kurucularından Jeff Ballard “bizim müziğimiz liderliği bir diğerine takdim eden, sunan bir müzik değil” diyerek tamamlıyor.


Chick Corea, Joshua Redman, Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel, Pat Metheny, Charles Llyod gibi isimlerle birlikte çalan yetenekli müzisyenler zaman içinde kaçınılmaz biçimde birlikte ‘uçmaya’ ihtiyaç duydular. “Fly Trio’nun yaptığı şey oluşturulan ve doğaçlanan uyumun ciddi takibi ve virtüözitenin ustalıkla kutsanmasıdır.” diyen Ethan Overson’ın betimlemesinin izlerini takip ederek üçlüden Ballard ve Grenadier ikilisinin kişisel geçmişlerine dair ipuçlarını kuzey Kaliforniya’da bulmak mümkün. Ballard ve Grenadier müziği birlikte öğrendiler denebilir, ardından 90’ların başlarında Amerikanın doğu sahillerine göç ettiler, Mark Turner’la burada tanıştılar ve birlikte müzik yapmaya başlamaları fazla zaman almadı. Aslında birlikte müzik yapmaları dışında Fly Trio olarak bir anlamda kurumsallaşmaları ikibinli yılların başlarındadır. Kendi albümü için Chick Corea onları davet ettiğinde ortaya kendi kompozisyonlarıyla da katkıda bulunacakları bir çalışma içine gireceklerini belki de tahmin etmemişlerdi. Ardından geçen zaman içinde Ballard “kalabalık kadrolu ekiplerle o kadar çok iş yaptım, kayıtlara girdim ki trio müziğini çok özlediğimi farkettim ve Turner ile Grenadier’ye birlikte trio olarak çalmaya ne dersiniz diye sordum, ardından ilk bestemiz “Child’s Play”i yaptık. Bu parçada kesinlikle aradığımız kimyayı bulmuştuk, ardından denemeyi bırakmamaya karar verdik, kendi trio formatımızla yeni işler bakınmaya başladık, New York’da ve başka yerlerde çaldık. Avrupaya, İtalyaya kadar uzandık, yaptığımız iş kendini gösteriyordu, Fly Trio işte böyle bir süreçle doğmuş oldu.” diyerek özetler.


Evet, Jeff Ballard, Lary Grenadier ve Mark Turner’dan oluşan "Fly Trio"nun yeni rotası yaklaşık bir hafta sonra İstanbul’da müzik yapmak. Modern cazın genç neslinin bu üç önemli ismini sahnede izlemek ve dinlemek gerçek bir ayrıcalık. Bu ayrıcalığı kaçırmamak için bir an önce yerinizi ayırtın ve iyi müziğin tadını çıkarın diyoruz.


Cazkolik.com / 7 Eylül 2009, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X