Ray Brown Trio ile çok özel bir yılbaşı gecesi

Ray Brown Trio ile çok özel bir yılbaşı gecesi

Basçılar, davulcular ritmi yükseltir, sesler gittikçe yükselir...

Sıradışı basçı Ray Brown'ın yedek triosu Christmas with the Ray Brown Trio'yu (Telarc) gerek konuk müzisyenlerin lezzeti artıran çeşitliliği, gerekse de albümün yetenekli vokalistlerinin muhteşem açık büfe lezzeti yaratan yorumlarının katkılarıyla kaydetmiş.

"Christmas Song"un ruhunu, vokallerin her birinin kendi lezzetini aktaran menüsüyle ve parçalar arasındaki nezaketli uyum oluşturuyor. Santa Claus is Coming to Town  isimli şarkıda Brown'ın dik duygulu bas yorumu bir süre sonra kendini Diana Krall'un saplantılı vamp kadın tonlu sesine bırakıyor. Etta Jones It Came Upon A Midnight Clear da kendine özgü blues tadını, notaları ve sözcükleri yuvarlayarak iç içe geçirip adeta süet hissi yaratan bir duyguya dönüştürüyor. Ray Brown'n triosu, Kevin Mahagony'nin söylediği The Christmas Song şarkısı için duyguların yükseldiği bir sevişme anı hissine geçiyor adeta. Mahagony'de bu parçada şarkının sözlerine Kral Nat Cole'un yumuşacık vokal duygusuyla yaklaşıyor.

Brown'ın yüksek duyarlılıktaki bas kıvraklığı We Wish You A Mery Christmas parçasında insanın neşe içinde ve adeta ruhunu serbest bırakarak dans etme hissini açığa çıkarıyor. Diğer enstrümanların spot ışığı altında ise piyanist Geoff Keezer var. God Rest Ye Merry Gentlemen'da Keezer'in piyanosu dekoratif süslerle içiçe geçerek eriyen sımsıcak caz hissini yaratmayı mükemmel başarıyor. O Tannenbaum da Keezer'ın piyanosu ağır ve sert bir kayayı kavrayıp, yılbaşı ağacının titreşerek ışıl ışıl yanan renkli ışıklarının altına koyar gibi.

Chris Slawecki All About Jazz yazarı ve eleştirmenidir

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X