Bill Cunliffe, Oliver Nelson'ın 1960 tarihli albümünü 21. yüzyıla taşımış...

Bill Cunliffe, Oliver Nelson'ın 1960 tarihli albümünü 21. yüzyıla taşımış...

Buraya hep yeni albümleri alıyoruz elbette ama bizim yayına başlamamızdan önce yayınlanmış albümlerde bizim için yeni sayılır, maksat duyurmak, yoksa bahane bol! Elbette amacımız bu albümü yayınlamak, kendi koyduğumuz ilkeyi çiğnemiş olmamak için de o ilkenin içine girecek gerekçeleri de bulmaya çalışıyoruz, işin aslı budur. :)

Bill Cunliffe'in bahsedeceğimiz albümü geçen yıl bu sıralar çıktı; "The Blues And The Abstract Truth, Take 2"... Piyanist albümünde 60'lı yılların büyük müzisyenlerinden, 1975'te ölen Oliver Nelson'ın bestelerini seslendiriyor. Daha doğrusu albümün orijinalini 'cover'lıyor demek daha doğru. Çünkü Cunliffe'in albümü Nelson'ın 1960'da çıkardığı orijinal albümün yeni versiyonu, bu yüzden Cunliffe adına "Take 2"yi eklemiş. Sekiz parçanın altısı Nelson'ın! Oliver Nelson kim? Nelson özellikle 60'lı yıllarda çok tanınan, ünlü bir müzisyen. Nelson aynı zamanda devrin bir çok televizyon dizisinin de müziklerini yapmış bir müzisyen, kimlerin mi? Yaşı yetenlerin rahatlıkla hatırlayacakları Kolombo, 6 milyon Dolarlık Adam, Biyonik Kadın gibi diziler hemen hafızalarınızda canlanacaktır.Nelson'ın albümünün orijinal kaydında çok büyük bir kadro vardı; piyanoda Bill Evans, basta Paul Chambers, trompette Freddie Hubbard, Eric Dolphy ve davulcu Roy Haynes. Orijinal ismi de "The Blues And The Abstract Truth" olan albümün yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçmiş.Piyanist ve aranjör Bill Cunliffe oldukça yetenekli ve iyi bir müzisyen. Andover doğumlu müzisyen Duke Üniversitesi'nde Mary Lou Williams'tan dersler almış, 89 yılında Thelonious Monk Jazz Piyanisti ödülünü kazanmış biri. Nelson'ın albümünün orijinalini 21. yüzyıla taşıması özel bir davranış, bu besteleri yeniden düzenlemesi ne kadar cesur olduğunu da gösteriyor, kendine olan güvenini de, çünkü iyi bir müzisyen olduğunun farkında.

Albümün ismine bakarsanız eğer birbirinden iki farklı kavram dikkatinizi çekecektir; "Blues" ve "Abstract". Eleştirmen Michael Bailey'e göre Oliver Nelson albümünde Blues'u organik bir bilinçle bestelerine katmıştı, Cunliffe ise yeni düzenlemelerinde, geleneğin getirdikleri ile sonraki yılların getirmiş olduklarına eşit bir prizmadan bakan bir bestecinin tavrını müzikal bir projeye, dahiyane bestelere dönüştürmüş.

Bill Cunliffe'in yanında kimler var albümde diye sorarsanız eğer; trompotte konuk olarak Terrell Stafford, alto saksafonda yine konuk olarak Jeff Clayton, trombonda Andy Martin, tenor ve soprano saksafonda Bob Sheppard, alto saksafonda Brian Scanlon, trompette Larry Lunetta, basta Tom Warrington ve davulda Mark Ferber yer almışlar.

Biz Cazkolik olarak bu ülbümü çok sevdik, orijinalini de sevmiştik, bu yüzden yapabileceğimiz en iyisini yapmaya çalıştık ve yazının içine orijinal olan albümün de kliplerini dinleyebileceğiniz eklentisini ekledik, kısa klipler halinde de olsa mukayese edebilirsiniz.

Cazkolik.com / 4 Ekim 2009, Pazar

Dilerseniz albümleri alttaki banner'lara tıklayarak internet üzerinden satın alabilirsiniz.BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X