Rollins'in 28 Ekimde yayınlanan son albümü 30 yılın ışıltısına sahip

Rollins'in 28 Ekimde yayınlanan son albümü 30 yılın ışıltısına sahip

Cazkolik.com olarak üşenmeyip taradık. Sonny Rollins'in 2008 yılı içerisinde çoğu eski albümlerinin yeni basımı olan ve 3 adet DVD dahil olmak üzere 10'a yakın yeni albümü yayınlanmış. Ama bütün bu albümlerin içinde 28 Ekim tarihinde raflarda yerini alan öyle bir yeni albümü yayınlandı ki, çıktığı günden bu yana hem listelerin en üstlerini işgal ediyor, hem de dergilerde, radyolarda, programlarda haftalardır konuşuluyor.

Sonny Rollins'in Ekim sonunda yayınlanan yeni albümü "Road Show, Vol.1"den söz ediyoruz. Rollins'in son 30 yılda yapılmış olan canlı kayıtlarından seçilmiş sıradışı örnekler. Bu albüm heyecan verici bir seri albümün açılış konuşması mahiyetinde anlaşılan. Albümde 7 parça var, bunların kimisi koleksiyoner Carl Smith'in elindeki kayıtlardan, kimisi de Rollins'in kendi arşivinden alınma parçalar. Bunların kimi Amerika'da, kimi Japonya'da, kimi Fransa'da, kimisi de İsveç'te kaydedilmiş. Kayıtlarda diğer müzisyenler olarak Al Foster, Mark Soskin, Clifton Anderson, Bob Cranshaw, Stephen Scott, Bobby Broom, Roy Haynes, Jerome Harris, Christian McBride, Perry Wilson, Victor Lewis, Kimati Dinizulu gibi heyecan verici isimler de 'sidemen' olarak Rollins'le beraberler çalmışlar. Sonuçta albüm örneğin bir "Saxophone Colussus" kadar parlak bir ışığa sahip bir albüme dönüşmüş.

Albüm dokuz dakikalık bir dilekle başlıyor; "Best Wishes".  Ardından zarif ve incelikli "More Than You Know" geliyor. Bu parçada uzun süre birlikte çaldığı tromboncu Clifton Anderson ve gitarist Bobby Broom kendisine eşlik etmişler. Parçada Rollins'in güçlü tenor saksafonunun parlak ve etkileyici bir girişi var. Üçüncü parça olan "Blossom" daha önce kaydedilmemiş gerçek bir orijinal keşif. 1980 yılındaki İsveç konserinden alınma bir parça bu. Alttan alta akan bir latin duygusu da eşlik ediyor parçaya. Sonny Rollins efsanevi "Tenor Madness"ine dayanamayıp geri dönüş yapmış beşinci parça olarak. Neşeli, ışıltılı bir kalipso olan "Nice Lady" geliyor arkasından ve son olarak da basta Christian McBride, davulda Roy Haynes'in eşlik ettiği bir Rodgers & Hammerstein baladı "Some Enchanted Evening" ile kapanıyor albüm.

Bu albüm bir Sonny Rollins albümü olmanın ötesinde Rollins'in son 30 yılının parlak, ışıltılı bir fotoğrafı durumunda olan bir mücevher kesinlikle.

Cazkolik.com / 10 Aralık 2008, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.