Huzursuzluk, samimiyet, trompet ve Verneri Pohjola

Huzursuzluk, samimiyet, trompet ve Verneri Pohjola

 

Verneri Pohjola; "Monkey Mind"

 

 

Son günlerde Finlandiya'dan Rusya ile savaşacaklar mı, savaşmayacaklar mı gibisinden karamsar haberler duymaktan bıkmışken Verneri Pohjola'nın yeni albümü ilaç gibi geldi.

 

Finli trompetçi Verneri Pohjola takibi biraz unutunca kaldığı yerde bulur muyum diye düşündürten bir sanatçı.

 

Yukardaki ilk cümleyi laf olsun diye yazmadım, çünkü, Pohjola'nın müziğinde bariz bir huzursuzluk var. Milenyumla birlikte insanlığın genel huzursuzluğu arttı ve bu huzursuzluk kaotik bir bekleyişe dönüşüyor. Bu son yazdıklarım elbette benim yorumum ama doğru olduğunu düşündürten şeyler var.

 

Nitekim, Pohjola albümün açılışındaki "Party in the Attic"de gergin birinin elini kolunu koyacak yer bulamayışı gibi sinir edici bir huzursuzlukla çalmaya başlıyor fakat ilginçtir bu gerginlik parçanın ikinci yarısında duygusal bir çözüme kavuşmadan bıçakla kesilmiş gibi sakinleşiyor. Pohjola ve müzisyen grubun müzik üzerinden bu bütünlüğü verebilmesi onlar adına mükemmel bir his olmalı! Çok başarılı.

 

Pohjola "Monkey Mind" albümüne kafa karıştırıcı bir isim seçmiş. Müziği ise trompetçinin güçlü stilinin daha da kuvvetle altını çiziyor. Balad diyeceğin anlar bile başka tınlıyor. Tonundaki peslik dikkat çekici. Gerçekten ayırd ediciliğe sahip. Bu kadar bariz bir tarzı az sayıda sanatçı yakalayabilir. Üstelik, diğer enstrümanlarla kurduğu kombinasyon cidden karmaşık yol izlemiş. Parçalar birbiri ardına dinlendikçe sayıca ona yakın enstrüman arasında trompetin ifade üstünlüğü önde ve çok güçlü.

 

"Save This One for When You Need it"teki gibi bazı parçaların içlerinde bazı anlar Slavik vokal korolarının sessizce söylemesi kadar etkileyici geliyor kulağa. Sanki doğanın mırıldanması, martıların uzaktan gelen sesleri gibi. Bilhassa bu kısımları Pohjola güçlü bir işçilikle süslemiş. Bu denli derin ayrıntıcılığa sık denk gelmiyoruz. Bir sonraki "Avance!" belki işçilik bakımından değil ama kontrbasın davulla tutturduğu anlatım nefeslilerin devreye girmesiyle doğaçlama cazibenin önünü açıyor. Sintileri de yabana atmayın!

 

Edition firması çok takdir ettiğim bir firmadır. Pohjola'nın albümü bu firmadan çıkmış. Pohjola hakkında dinlediğim son albüm "Bullhorn" idi, 2015 yılıymış, çok zaman geçmiş. Çok güzel bir albümdü, hâlâ sıcaklığını hatırlarım, nitekim, okuduğum başka eleştirmenler de Pohjola'nın trompetindeki sıcaklığa dikkat çekmiş. Burada kastedilen sıcaklık samimiyet olarak anlaşılırsa daha doğru olur.

 

Albüm: Monkey Mind
Sanatçı: Verneri Pohjola
Müzisyenler:
Verneri Pohjola Trompet
Kit Downes Piano
Jasper Høiby Kontrbas
Olavi Louhivuori Davul
Tuomo Prättälä Programlama ve sintiler
Linda Fredriksson Bariton ve Alto Saksofon
Jusu Berghäll Alto Flüt
Raoul Björkenheim Gitar
Produced by Verneri Pohjola
Firma: Edition Records, 3 Kasım 2023

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 22 Ocak 2024, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.