Mehmet Ali Sanlıkol'un uzakları yakın eden müziği "An Elegant Ritual" isimli yeni bir trio albümüne dönüştü

Mehmet Ali Sanlıkol'un uzakları yakın eden müziği "An Elegant Ritual" isimli yeni bir trio albümüne dönüştü

Amerika’daki yüz akımız Mehmet Ali Sanlıkol Türk müziğinin köklerinden gelen sesleri caz alfabesi içerisinde konumlandırmaya çalıştığı özgün albümü “An Elegant Ritual”ı 16 Temmuz'da Dünya 015 etiketiyle yayınlayacak. Mehmet Ali Sanlıkol bu çalışmasında, ana motifini spiritüel vokal tekniği ile oluşturduğu parçalarına dürüst ve açık fikirli bir yaklaşımla kurguladığı kompozisyonlarını ekliyor. Albümde Interlude 2, Interlude 3 ve Invitation besteleri Bronisław Kaper’e ait. Sanlıkol'un yol arkadaşı ruhanî vokali ve neyi olurken, Coltrane’in A Love Supreme albümü ilhamı ve yol göstericisi oluyor.

 

Türk müziğine ait geleneksel öğelerin caz eksenli çalışmalar içine yerleştirilmesi zaman zaman tartışma konusu olmuştur. Kendi kültürlerinden öğeleri çok uluslu müziklere aplike eden pek çok başarılı Avrupalı sanatçının albümünü dinliyoruz. Ama her nedense bizde kendi müziğimizi özgün bir formda kullanmayı başaramayan müzisyenlerimizin yarattığı travma ile genç müzisyenler kendi müziğinden ürküyor. Ortadoğulu olarak algılanma endişesi Türk müzisyenleri özüne yabancılaştırıyor. Aslında ülkemizde de bu işi doğru kotaran çok takdir ettiğim müzisyenler var. Bu noktada, Sanlıkol’da söyleyecek yeni şeyler bulmanın arayışına girmiş ve bu albüm bahsi geçen arayışın neticesinde ortaya çıkmış. Müzik evrenseldir, insanlığın genel mirasıdır ve Sanlıkol bir dünya vatandaşı olma bilinciyle bu mirası gelecek nesillere hakkını vererek aktarıyor. Bizim kulağımızın aşinâ olduğu sesler dışarıda farklı tınlayabilir önemli olan ön yargısız bir dinleme sonucunda kulak ve ruh tatmini yaşayıp yaşayamadığınızdır. Bana göre, An Elegant Ritual ile Sanlıkol, zihinlerdeki bariyerleri müzik eğitimcisi bir akademisyen olarak tecrübesi ve derin müzik bilgisiyle kafalarda soru işareti bırakmayacak dürüstlükte aşıyor. Topraklarında içtiği su gibi yaşamına nüfuz etmiş makam ve usul konseptlerini ülkesinden çok uzakta icra ettiği müzikle onurlandırmayı başarıyor.

 

An Elegant Ritual’de Sanlıkol piyano, vokal ve ney çalarken. James Heazlewood-Dale akustik bas, George Lewis ise davul, gonglar ve bendirle eşlik ediyor. Bu albüm kulağa etnik caz gibi tınlasa da özellikle Bronisław Kaper bestesi Invitation’ını yorumladıklarında tadına doyulmaz bir piyano üçlüsü dinliyoruz. Bu parçada Sanlıkol’un Barklee günleri öncesi eğitim aldığı Aydın Esen’in doğaçlamaları üzerinde yarattığı etkiyi hayranlıkla dinledim.

 

Bir müzisyenin pek çok enstrümana hemen hemen aynı ölçüde hakim olması fikirlerini enstrümanı aracılığıyla dolaysız bir şekilde dinleyicisine ulaştırabilmesine büyük saygı duyuyorum. Enstrümantalistliğinden besteciliğine, dünya müziğine analitik bakış açıları ve etnomüzikoloji çalışmalarına kadar Mehmet Ali Sanlıkol on parmağında on marifet olan Türkiye’nin gönüllü elçisi gibi müzikal çalışmalarına devam ediyor. An Elegant Ritual ise Sanlıkol’un müzisyen kolektifi DÜNYA‘nın en parlak renklerinden biri olarak parlıyor.

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / 13 Temmuz 2021, Salı

 

 

 

"An Elegant Ritual", shines as one of the brightest colors of Sanlıkol's music.

 

 

Mehmet Ali Sanlıkol, the pride of our country in America, will release his original album "An Elegant Ritual", in which he tries to position the sounds from the roots of Turkish music in the jazz alphabet, on July 16 under the label Dünya 015. In this work, Mehmet Ali Sanlıkol adds his compositions that he constructs with an honest, open-minded and innovative approach to the pieces of which he forms the main motif with his  spiritual vocal technique. All music composed by Mehmet Ali Sanlıkol except Interlude 2, Interlude 3 and Invitation composed by Bronisław Kaper. While his companion on his journey becomes his spiritual vocal and ney, Coltrane's album A Love Supreme becomes his inspiration and guide.

 

The placement of traditional elements of Turkish music in jazz-oriented works has been the subject of discussion from time to time. We listen to the albums of many successful European artists who apply elements from their own cultures to multi-national music. But for some reason, young musicians are frightened by their own music due to the trauma created by our musicians who cannot use our own music in an original form. Anxiety about being perceptioned as Middle Eastern alienates Turkish musicians from their essence. In fact, there are musicians in my country that I admire very much who can do this job right. At this point, he sought to find something new to say, and this album emerged as a result of the aforementioned search. Music is universal and the general heritage of humanity, and Sanlıkol, with the awareness of being a world citizen, gives this legacy to future generations by giving their due. Sounds familiar to our ears can sound very different abroad, what matters is whether you can experience ear and soul satisfaction as a result after without a prejudice listening session. In my opinion, with An Elegant Ritual, Sanlıkol overcomes the barriers in the minds with an honesty that will not leave a question mark, with his experience as a music educator and academician and his deep knowledge of music. He manages to honor the concepts of (makam) mode and usül ( rhythmic cycles), which have permeated his life like the water he drinks on his land, with the music he performs in lands far from his country.

 

Sanlıkol plays piano, voice and ney in An Elegant Ritual. James Heazlewood- Dale accompanies acoustic bass and George Lewis plays drums, gongs and bendir. Although this album mostly sounds like an ethnic jazz sound, we listen to a delicious piano trio, especially when they interpret Bronisław Kaper's Invitation. In this piece, I listened with admiration the effect that Sanlıkol had on Aydın Esen's improvisations, which he trained before his Barklee days.

 

I have great respect for the multi-instrumentalists can convey their ideas directly to his audience through their instruments. From his instrumentalist to his composition, from his studies about Analytical Approaches to World Music and Ethnomusicology, Sanlıkol continues his musical activities as a volunteer cultural ambassador of Turkey. With all these abilities he is jack of all trades in real meaning. An Elegant Ritual, on the other hand, shines as one of the brightest colors of Sanlıkol's musician collective DÜNYA.

 

Cazkolik.com / July 13, 2021, Tuesday

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Burak Sülünbaz

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.