Cazda Başucu Albümler-1: Vokal ve gitarın en saf hali

Cazda Başucu Albümler-1: Vokal ve gitarın en saf hali

Cazda Başucu Albümler - 1:

 

Ella Fitzgerald Joe Pass; "Again"

 

Cazkolik`de adı konmamış düzensiz bir seri başlatıyoruz. Aşka geldikçe kaleme alınan albüm yazıları ama kendimize tek şart koyduk yazdığımız albümlerin birer başucu albümü olması lazım. Malum, başucu kelimesi müzikte, edebiyatta pek sevilir. Umarız zamanla güzel bir arşive dönüşür, farklı kalemlerin elinden çıkma, farklı beğenilerin süzgecinden geçen albümler okurla buluşur, geniş bir arşiv oluşur.

 

Diyelim ve ilk albümü hem dinleyelim hem yazalım ve konuşalım

 

Caz malum, sürekli kendini yenileyen, dünyanın en açık, en yaratıcı müziği ama caz dinleyenlerin -müzisyenlerin de- zaman zaman fabrika ayarlarına dönmeleri gerekiyor. Ayarlar deyince tabii çoğunlukla eski dönemlerin, büyük ustaların efsaneleşmiş albümleri kastediliyor. Her neslin cazla tanışmasını sağlayan müzikler. Özellikle, albüm kavramının günümüze göre çok daha bütünlüklü olduğu dönemleri düşünürsek daha önemli hale geliyor. Ama ille böyle olmak zorunda değil, mesela Esbjörn Svensson`un "Plays Monk" gibi görece yeni bir albüme kim hayır der? Siz de başkalarını ekleyin.

 

Caz tarihinin iki büyük ismi, Ella Fitzgerald ve gitarist Joe Pass duo akustik gitar ve vokal olarak üç düet albüm kaydetti. `Cazda Başucu Albümler` serisinin ilk albümü olarak serinin ikinci kaydı "Again"den söz etmek istiyoruz. Dijital dönemin faydalarından yararlanarak albümü aşağıda dinlemenize sunuyoruz. Sadece gitar ve vokal. Müzikte belki en sevilen düet şekli ve en usta isimler... 1976 yılında kaydedilen albüm "Again" ismiyle çıkmıştı. Cazın efsanevi emprezaryolarından Norman Granz prodüksüyonu olan çalışma 29-30 Ocak ile 8 Şubat 1976 tarihlerinde kaydedilmişti. Toplam 14 şarkıdan oluşan albümde Ella Fitzgerald "Rain", "I Ain`t Got Nothin` But the Blues", "That Old Feeling", "You Took Advantage of Me", "The One I Love" gibi ünlü şarkıları sadece mırıldanmalar halinde sözsüz söylemişti.

 

Albüm her bakımdan gerçek bir klasik. Ella gibi bir efsanenin saf yorumları, Pass gibi bir gitar ustasının zarif ve ustalıklı eşliği albümü her dönemin en sevilen kayıtlarından biri haline getirdi. Cazda bu tarz albümler sık yayınlanan çalışmalar ama ağırlıklı piyano vokal düeti yapılır, gitar vokal düeti olması dikkat çekici, bir anlamda riskli bir tercih. Ayrıca, Ella`nın basit, havadar, alt-üst ses aralıklarına fazla heveslenmeyen, her tür abartıdan uzak, saf ve organik söyleme şekli albümü caz albümleri sözlüğünün ilk maddelerinden birine dönüştürüyor. Albümde öne çıkan parçaları belirtmek adettindir, burda da "My Old Flame", "Rain" ve özellikle "Nature Boy" yorumları hakikaten belirtilmesi gereken parçalar.

 

 

Cazkolik.com / 21 Eylül 2016, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.