Saz ve gitarı virtüöz düzeyde çalan Ulaş Hazar'ın yeni albümü "Reincarneted"ın konuğu Al Di Meola

Saz ve gitarı virtüöz düzeyde çalan Ulaş Hazar'ın yeni albümü "Reincarneted"ın konuğu Al Di Meola

Genç saz ve gitar ustası Ulaş Hazar'ın 2009 yılında yayınladığı "Virtuoso" albümünü dinleyen pekçok kişi sazdan nasıl böyle bir müzik çıkabilir diye sormuştur. Hazar'ın o albümü Alman müzik çevrelerinde ses getirdi. Akustik Müzik dergisi Hazar için "Sazın Paganini'si. Çaldığı şey teknik olarak imkansız görünüyor ama o çalıyor" derken, sazın gelmiş geçmiş en büyük ustalarından Arif Sağ ise "Hazar'ın sazını dinledikten sonra huzur içinde ölebilirim" demişti.

 

Ulaş Hazar saz ve gitarda virtüöz olmayı başaran bir sanatçı. Kariyerinin başında Sergei Rachmaninof'un öğrencilerinden ve Paramount Pictures için film müzikleri besteleyen Prof. Tibor Yusti'den dersler aldı. Ardından, Maastricht Müzik Akademisi'nde okudu ve enstrüman olarak sazla caz alanında uluslararası çapta tanınmış yüksek lisans derecesi almaya hak kazandı. Haberin başında söz ettiğimiz 2009 albümü "Virtuoso" albümünde Hazar, Chick Corea, Bach, Mozart ve Paganini'nin Caprice'ini üç telle çalarak olağanüstü etki yarattı. Sazın önde gelen ustalarından Prof. Talip Özkan Hazar için tüm zamanların en iyi saz sanatçılarından biri diyordu.

 

Üç telli sazı dünya çapında tanınan bir enstrüman olması için uluslararası tanınırlıkta adımlar atan Hazar, John McLaughlin'in Köln'de verdiği bir konser sonrası sanatçıyla kendi albümü üzerine konuşurken Laughlin'in 'yeteneklerini göstermek istiyorsan gitar çalmalısın' tavsiyesi üzerine sazla yeni bir söz söyleme sınırına geldiğini düşünerek akustik gitar çalışmaya başladı ve kısa zamanda üst düzey bir sanatçıya dönüştü.

 

"Reincarneted" albümü 18 Haziranda çıkıyor

 

Ulaş Hazar şimdi saz ve gitarda eşit derecede virtüöz bir sanatçı olarak anılıyor. Üstelik, "Reincarneted" albümünde dünyaca ünlü bir konuk var; Al Di Meola.

 

İcrasına yoğun duygusal derinlik katmaya özen gösteren Hazar'ın özellikle hızlı sololarda dinleyenin nefesini kesen bir tekniği var. Aynı teknik sazda da vardı, şimdi gitarda da var. Sanatçı, en yüksek hızlarda dahi güçlü, hasarsız ve berrak bir ton elde edebiliyor.

 

"Reincarneted" albüm repertuvarında "Made for Wesley" veya "Bossa Dorado" gibi bossa nova esintili müzikler yanında Fransız gitar ustası Bireli Lagrene'in "Made in France" bestesi ve Charie Parker'ın bop klasiği "Donna Lee"nin gitarla çalınmış versiyonu ve Chick Corea'nın ünlü "Spain" gibi müziklerin icraları bulunuyor.

 

Ulaş Hazar'ın albümünde süpervizör olarak caz gitaristi arkadaşı Michael Sagmeister'in desteğini görürken kayıtlar ise ünlü Abbey Road stüdyolarında yapıldı.

 

Cazkolik.com / 06 Haziran 2020, Cumartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.