ABD seçimlerine caz damgası

ABD seçimlerine caz damgası

Başlığı böyle yazınca ilginç gelebilir ama bu aslında bir albüm yazısı. Amerikan caz sahnesinin az sayıda kemancısı arasında yıldız olarak parlayan Regina Carter yeteneği ve başarısı sayısız kez teyid edilmiş bir sanatçıdır. Aldığı ödüller de bunun kanıtıdır.

 

Kasım ayındaki ABD seçimlerini kişisel mesele yapan Carter yeni albümü "Swing States"i de bu meselenin mesajı olarak kaydetmiş. Albümde Carter'ın sesi en başta vokal olarak değil 'spoken word' olarak var.

 

Carter; 'kayıt yapmamın en zor yanı vereceğim mesaja ya da albümün konusuna karar vermektir, çünkü, projelerimin çoğu temaya dayalıdır ve benim için önemli olan konuları vurgulamaktır' diyor yaptığı açıklamada. Carter'ın bir önceki albümü de Ella Fitzgerald'ı merkeze alan bir konsepte sahipti.

 

Carter yeni albümü "Swing States"de merkezi olarak sosyal adalet kavramına eğiliyor. 'Bir arkadaşımla ülkenin ne kadar karanlık ve bölünmüş olduğunu konuşuyorduk, oy vermekle vermemeyi seçme tercih konusu gündeme geldi' diyor bir başka yerde. Devam ediyor; 'Anne babamız bize oy vermenin ne kadar önemli olduğunu aşılamıştı. Siyahların oy hakkı için yürürken birçok insanın dövüldüğünü, öldürüldüğünü bildiğimiz için bu haktan dolayı emindik'.

 

"Swing States" albüm fikri bu sohbetten sonra doğdu diyor Carter. Albümde yer alan Jon Batiste, John Daversa, Alexis Cuadrado, Kabir Seghal ve Harvey Mason gibi müzisyenlerden oluşan topluluğa Freedom Band adını vermiş.

 

“Swing States”, George Floyd'un polis tarafından öldürülmesi sonrası yaşananlar göz önüne alındığında, tam zamanında gündeme gelmiş gibi görünse de aşananlardan önce planmış bir projeydi.

 

Bu yazılanlardan sonra albümü slogan atan bir albüm zannetmeyin. Regina Carter'ın başarılı kemanı yanında saydığımız müzisyenlerin icraları çarpıcı biçimde albüm boyunca ilerliyor. 'Georgia on My Mind', 'You're My Sunshine', 'We Shall Overcome' gibi iyi bildiğimiz müzikler arada albümde yer alan müzisyenlerin sesleri eşliğinde ve elbette Carter'ın kemanı solistliğinde ABD eyaletlerinin aslında birer swing eyaleti olduğunu hatırlatarak ilerliyor.

 

Cazkolik.com / 04 Ağustos 2020, Salı

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.