Karantina günlerinden hediye iki albüm

Karantina günlerinden hediye iki albüm

John Daversa Quintet; "Cuarentena: With Family at Home"

 

 

Yeni albümleri duyurmaya yetişemiyoruz madem tek haberde iki albüm duyurmak iyi fikir gibi geldi.

 

İlk albüm, gördüğüm ilk andan beri dinlemekten bıkmadığım Amerikalı caz trompetçisi ve orkestra şefi John Daversa'nın ilk karantina döneminde 'madem evdeyiz yakın arkadaşlarla samimi sohbet edip vakti iyi değerlendirelim' diye benim kısaca özetleyeceğim albümü "Cuarentena: With Family at Home" albümü. Zaten adından belli.

 

Aile dediği hepsi sağlam isimler. Daversa Miami'li, projenin ikinci önemli ismi Gonzalo Rubalcaba da karşı sahilden Kübalıların piyano devi. İkiliye kontrbasta Carlo DeRosa, davulcu Dafnis Prieto ve perküsyoncu Sammy Figuroa eşlik etmiş ve enfes bir beşli ortaya çıkmış.

 

Benim sevdiğim tarz, progresif amaç olmadan ustaların sofrasından sohbetli, nüanslı caz! Bu dinlediğimiz bolero caz. Daversa 'bolerolar ilginç ve derinliklidir' diyor. Albümdeki müzikler ailevi kökenlere ithaf edilmiş. Büyükanneler, büyükbabalar, eşler, çocuklar, sevgililer... Zaten o yüzden "with Family at Home".

 

Kesinlikle tavsiye ederim.

 

 

Peter Bernstein Guido Di Leone Quartet; "Tribute to Jim Hall"

 

 

İkinci albüm de bir bakıma bu çizgide bir kayıt. Bir konser kaydı. Bu kez bir dörtlü.

 

Benim çok beğenerek dinlediğim Amerikalı caz gitaristi Peter Bernstein, İtalyan gitarist Guido Di Leone, basçı Dario Deidda ve davulcu Andy Watson ile bir "Jim Hall Tribute" oturumu yapmış.

 

İtalyan piyano efsanesi Enrico Pieranunzi, Peter Bernstein hakkında 'duyduğum en etkileyici gitarist' demiş o diyorsa üstüne şüphe duymak bize düşmez. Devamında söylediği de güzel; 'swingi, mantığı, hissi, tonu kulağa çok hoş geliyor', usta bizim yerimize konuşmuş.

 

2019 sonu, henüz Covid-19 belasının başımıza musallat olmadığı güzel günlerden kalma bir İtalya konserinde yapılan kayıt yaşananlar yüzünden sanki on yıl önceymiş gibi hissettiriyor.

 

Gitar efsanesi Jim Hall'ın repertuvarından seçtikleri besteler saygılı bir ustalık, taze bir üslupla sadece konseri izleyen şanslılariçin değil kayıt sayesinde bizim için de artık zevkle dinleyeceğimiz bir seçenek olmuş.

 

Bunu da kesinlikle tavsiye ederim.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 10 Ocak 2021, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.