Seni sen yapan şey nedir? Caz odaklı animasyon filmi "Soul" yakında gösterime girecek

Seni sen yapan şey nedir? Caz odaklı animasyon filmi "Soul" yakında gösterime girecek

45 yaşındaki caz müzisyeni Joe Gardner (seslendiren Jamie Foxx) öğrencilerine Duke Ellington'ın oğlu Mercer'ın bestesi "Things Ain't They Don't To Be"yi nasıl çalacaklarını öğretmeye çalışan yarı zamanlı bir ortaokul öğretmenidir. Tıpkı Mercer gibi Joe Gardner da babasının gölgesinden çıkamamış biridir. Esasan caza tutkun bir müzisyendir ama hayat planında ortaokul çocuklarına ders vermek olmasa da kendini onlara ders vermeye çalışırken bulur.

 

Joe'nun caza dair hâlâ hayalleri vardır ama elinde olan ise yarı zamanlı öğretmenliği tam zamanlıya çevirebilmek ve sosyal yardımlara muhtaç olmamak iken eski bir öğrencisinden bir piyaniste ihtiyaç duyulduğuna dair bir telefon alır.

 

Seçmelerde dikkat çeken Joe aslında beyaz kural koyucuların şartlarına karşı çıkmak için free jazz çalan biridir ama olsun, bu şekilde de hep sahnesinde olmayı hayal ettiği caz klübünde çalarak çıkış yapmaya hazırdır.

 

Ancak...

 

Anlaşmayı yapıp klüpten çıktıktan sonra telefonda heyecan içinde işi aldım diye konuşurken beklenmedik bir şey olur ve açık bir kanalizasyon kapağından içeri bilinmeyen fantastik bir dünya olan The Great Before'a düşer.

 

Buradan çıkıp hayatına geri dönmeye kararlı olan Joe sesiyle Tina Fey'in canlandırdığı karakterle takım olur. Bu yolculuk sayesinde Joe hayatındaki en önemli soruların cevaplarını bulacaktır.

 

Pixar şirketinin çizgi filmi "Soul" Oscar ödüllü Pete Docter ve Kemp Powers tarafından yönetilmiş.

 

İlginçtir, Pixar'ın "Soul" filminin ilham kaynaklarından biri 1963 yılında Herbie Hancock'ın bir gece sahnede Miles Davis ile çalarken bir an yanlış akor çalmasıyla fena halde utanarak bir süre çalmayı kesmesiyle Miles da bir saniye donmuş ama ardından Miles "Herbie yanlış olan bir şeyi hissederek doğru bir şeye dönüştürmeyi başardı" demişti. Animasyona ilham veren bu anı olmuş.

 

Powers bu anının güzel bir metafor olmasının önemini hissederek caz müziğin filmin kilit noktalarından biri olmasını bu sayede kararlaştırmış.

 

Hikâyenin önemli ölöçüde metafizik dünyada geçmesi, Foxx ile Fey'in seslendirdiği karakterlerin ruhu bedene döndürmek için çalışmaları bu animasyonun merkezindeki konular.

 

Yanılmıyorsak, merkezinde bir siyahînin olduğu ilk animasyon film olabilir bu. Hatta yönetmen insan karakterinin başta bir siyah için tasarlanmadığını itiraf ediyor.

 

Yönetmen nihaî anlatıyı şekillendermeye çalışırken Afro Amerikan kültüründe caz önemlidir, kahramanımız caza zengin olmak için değil tutkulu olduğu için bağlıdır fikrine sadık kalmış. Bu fikrî gelişme sonucu filmin karakterinin siyah olmasına karar vermişler.

 

"Soul" 25 aralık 2020 tarihinde Disney+ üzerinden yayınlanmaya başlanacak. Animasyonun aşağıda izlediğiniz tanıtım filmi yayınlandığı günden bugüne 13 milyonun üzerinde gösterim alarak müthiş başarı elde etti.

 

Cazkolik.com / 24 Kasım 2020, Salı

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

 • Instagram
 • Email

YORUMLAR

 • erol özlav
  27 Kasım 2020 Cuma 08:40

  merhaba, ilgiyle bekliyoruz bu filmi. ancak yazıda küçük bir hata yapılmış sanırım, Herbie Hancock, Miles için söylemişti: "Miles benim hatamı sadece 'olan birşey' şeklinde duyup, birkaç nota ile doğru birşey haline getirmişti." aldığı en önemli derslerden biri olarak nitelediriyor sahnede yaşanan bu anıyı.

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Mustafa Binar
  27 Kasım 2020 Cuma 06:42

  👍👍

  Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.