İstanbul’un yeni mekanı Salon’un Mayıs ayı etkinlikleri Tiyatro Festivali çerçevesinde şekilleniyor...

İstanbul’un yeni mekanı Salon’un Mayıs ayı etkinlikleri Tiyatro Festivali çerçevesinde şekilleniyor...

İKSV’nin Şişhane’deki yeni binasında yer alan performans merkezi Salon, Mayıs ayında yoğun bir programla İstanbullu sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Caz açısından Mayıs ayında çok dikkat çekici şeyler olduğunu söylemek zor ama önemli bir şey var ki o da 23 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Genç Caz Değerlendirme Konseri. Biliyorsunuz İstanbul Caz Festivali yönetimi genç caz müzisyenleri ve gruplarına festival programlarında yer veriyor. Bu yılın katılımcılarının belirleneceği değerlendirme konseri 23 Mayısta yapılacak.

Salon’un Mayıs ayı programı 5 Mayıs Çarşamba akşamı Dengue Fever konseriyle başlıyor. Mayıs ayı boyunca Secret Chiefs 3, Aynur, Multitap, Emre Aydın konserlerine ev sahipliği yapacak olan Salon programında ayrıca Phonem by Miller kapsamında düzenlenen The Electrosonic City gecesi, 17. Uluslararası Caz Festivali kapsamında düzenlenen Genç Caz Değerlendirme Konseri ve 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında gerçekleştirilecek dört ayrı oyunun on gösterimi de yer alıyor. 2010 Ubor Metenga Buluşmaları kapsamında Şubat ayında başlayan öykü çözümlemeleri Mayıs ayında da devam edecek.

Salon etkinliklerinin biletleri, Biletix satış kanalları, İKSV binası (Sadi Konuralp Caddesi No:5 Şişhane, pazar hariç 12.00–20.00 arası) ve etkinlik günlerinde Salon gişesinden temin edilebilir. Tüm bilet alımlarında kredi kartı geçerli olduğunu da ek not olarak ekleyelim.

Peki, Mayıs ayında neler var? Gelin birlikte bakalım... 

5 Mayıs Çarşamba

DENGUE FEVER
Saat 21.30, Ayakta 35 TL, Öğrenci 20 TL

60’lar Kamboçya’sının kıpır kıpır pop şarkıları, Dengue Fever’ın saykadelik altyapısıyla 5 Mayıs Çarşamba akşamı saat 21.30’da Salon’da. Dengue Fever’ın, True Blood ve Weeds gibi dizilerden, Jim Jarmush’un Broken Flowers’ına kadar birçok kez soundtrack olarak kullanılan şarkılarını, egzotik ve ışıltılı sesi, özgün tarzı ve geleneksel danslar üzerine yaptığı çeşitlemelerle izleyenleri hipnotize eden Chhom Nimol seslendiriyor.

6 Mayıs Perşembe

SECRET CHIEFS 3
Saat 21.30, Ayakta 25 TL, Öğrenci 15 TL

Müzik meraklılarının Mr. Bungle grubundan hatırlayacağı Trey Spruance’ın 1996 yılında kurduğu ve bugüne dek 7 albüme imza atan, ilginçliklerle dolu avant-rock topluluğu Secret Chiefs 3, Salon’da. 6 Mayıs Perşembe gecede Secret Chiefs 3’den önce elektro-trash ikilisi Fransız FAT 32 ve davulcu Ches Smith’in solo projesi Congs for Brums da sahne alacak.

7 Mayıs Cuma

AYNUR
Saat 21.30, Ayakta 35 TL, Öğrenci 20 TL

Kürtçe ve Türkçe halk şarkılarını etkileyici doğaçlamalar ekleyerek büyük bir başarıyla yorumlayan Aynur, 7 Mayıs Cuma akşamı saat 21.30’da Salon’da sahne alıyor. Albümleri ve olağanüstü performansıyla yurtiçi ve yurtdışında büyük övgü toplayan Aynur, Tülay German’ın deyimiyle “dumanlı dağları, coşkun ırmakları” taşıyan olağanüstü sesiyle izleyenleri büyüleyecek. Sanatçıya konserde  gitarda Sarp Maden, tamburda Cemil Koçgun, vurmalı çalgılarda Yılmaz Yeşilyurt, kontrbasta Matt Hall ve kavalda Kenan Elmas eşlik edecek.

8 Mayıs Cumartesi

MULTITAP
Saat 22.00, Ayakta 20 TL, Öğrenci 15 TL

Zekice yazılmış sözleri, eğlenceli ve hareketli besteleri ve özenle hazırlanmış düzenlemeleriyle Multitap, 8 Mayıs Cumartesi akşamı saat 22.00’da Salon’da! Davulda M. Ali Cihan, basgitarda Taçkın Bilal, klavyede Sertaç Özgümüş, gitar ve vokalde Selim Sümer’den oluşan grubun, yapımcılığını Demet Evgar’ın üstlendiği Takım Oyunu adlı ilk albümü Nisan ayında yayımlanmıştı.

9 Mayıs Pazar

EMRE AYDIN
Saat 21.00, Ayakta 35 TL, Öğrenci 20 TL

“Falling Down” single’ının ardından, 1 Nisan tarihinde çıkardığı “Kâğıt Evler” albümüyle dört yıllık bir aradan sonra müzikseverlerle yeniden buluşan Emre Aydın, melankoli ve yalnızlık temalı çarpıcı şarkılarıyla, 9 Mayıs Pazar akşamı saat 21.00’da Salon’da. Garanti Extra Genç sponsorluğunda gerçekleştirilecek konserde Emre Aydın hem yeni albümünden, hem de 2006’da yayımladığı “Afili Yalnızlık” albümünden şarkılarla sevenleriyle buluşacak.

11 Mayıs Salı

META-KONTROL: BİZANS EDİSYONU
Saat 21.00, ücretsiz

Salon’da Nisan ayında başlayan güncel sanat etkinlikleri Mayıs ayında da devam ediyor. Burak Arıkan’ın "Bizans Çetrefili"ni anlattığı canlı yazılım performansı, 11 Mayıs Salı akşamı saat 21.00’da izlenebilir. Uluslararası İstanbul Bienali işbirliğiyle, ücretsiz düzenlenen “Meta-Kontrol:Bizans Edisyonu” etkinliğine katılmak isteyenlerin pazarlama@iksv.org adresine rezervasyon e-mail’i göndermeleri gerekiyor.

12 Mayıs Perşembe
Phonem by Miller Geri Dönüyor:

THE ELECTROSONIC CITY
Saat 21.00, Ayakta 20 TL, Öğrenci 15 TL

İKSV’nin özlenen etkinliği Phonem by Miller geri dönüyor! Phonem by Miller, Mayıs ayından itibaren Salon’da gerçekleştirilecek bir konser serisi olarak alternatif müzik tutkunlarıyla buluşacak! Miller sponsorluğunda gerçekleştirilen seri 12 Mayıs Çarşamba gecesi “The Electrosonic City: İstanbul’da 21. Yüzyılın İlk On Yılında İşitsel Sanatlara Dair Bir Retrospektif” başlıklı etkinlikle start alıyor. Gecede İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi MİAM’ın 2000-2010 yılları arasında yetiştirdiği isimler, Reuben de Lautour, Burçin Elmas, Tuna Pase, Cevdet Erek, Fulya Ucanok, Tolga Tüzün, Pieter Snapper, Puik’s Journey, Tufan Demir ve Selim Cenkel bir program sunacak. MİAM’ın 10’uncu yıl etkinlikleri arasındaki bu performansta Salon’da kurulacak olan özel surround ses sistemiyle bütün mekân bir sahne olarak kullanılacak ve izleyicilerin klasik sahne algısı kırılacak.

18 Mayıs Salı, saat 20.30

19 Mayıs Çarşamba, saat 15.30
17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali:

Cadaqués, Genco Gülan
Oturmalı 20 TL, Öğrenci 10 TL

17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’ne de ev sahipliği yapan Salon’da sahnelenecek ilk festival gösterisi Genco Gülan’ın Cadaqués adlı oyunu olacak. 18 Mayıs Salı akşam saat 20.30’da ve 19 Mayıs Çarşamba günü saat 15.30’da sahnelenecek Cadaqués, anlatım, anlatıcı ve anlatı ilişkilerini sorgulayan bir belgesel tiyatro ya da video performansı. Yapıt adını Marcel Duchamp ile John Cage’in sahilinde satranç oynadıkları küçük bir balıkçı köyünden alıyor.

21 Mayıs Cuma, saat 20.30

22 Mayıs Cumartesi, saat 15.30
17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali:

Dans Etmek Ya Da..., Ayrin Ersöz
Oturmalı 15 TL, Öğrenci 10 TL

Ayrin Ersöz’ün ilgi çekici projesi Dans Etmek Ya Da..., 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında Salon’da. 21 Mayıs Cuma akşamı saat 21.30’da ve 22 Mayıs Cumartesi günü saat 15.30’da sahnelenecek proje, Reşat Ekrem Koçu’nun Köçek İbo’nun hikâyesini anlatan tarihi romanından esinleniyor.

23 Mayıs Pazar

GENÇ CAZ DEĞERLENDİRME KONSERİ
Saat 13.00, ücretsiz

1-20 Temmuz 2010 tarihleri arasında gerçekleşecek 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, sahnelerinde yine genç caz müzisyenlerine yer verecek. Festivalin Genç Caz serisinde yer almak için başvuranlar arasından belirlenen sekiz topluluk, 23 Mayıs Pazar günü saat 13.00’da Salon’da bir değerlendirme konserinde sahne alacak. Ücretsiz gerçekleştirilecek etkinliğe katılmak isteyenlerin pazarlama@iksv.org adresine rezervasyon e-mail’i göndermeleri gerekiyor.

24 Mayıs Pazartesi, saat 19.00

25 Mayıs Salı, saat 19.00

26 Mayıs Çarşamba, saat 19.00

17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali:

Edebistanbul, Ayşenil Şamlıoğlu
Ücretsiz

Ayşenil Şamlıoğlu’nun İstanbul Şehir Tiyatrosu dramaturglarıyla birlikte hazırladığı Edebistanbul projesi 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında Salon’da. 24 Mayıs Pazartesi, 25 Mayıs Salı ve 26 Mayıs Çarşamba günlerinde saat 19.00’da sahne alacak projede Ayşenil Şamlıoğlu, İstanbul hakkında yazan edebiyatçıların, şairlerin yapıtlarını yeni bir okumayla izleyiciye sunuyor. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek bu etkinliğe katılmak isteyenlerin pazarlama@iksv.org adresine rezervasyon yaptırmaları yeterli.

28 Mayıs Cuma, saat 20.30

29 Mayıs Cumartesi, saat 15.30

30 Mayıs Pazar, saat 18.30
17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali:

Malafa, DOT
Oturmalı 25 TL, Öğrenci 15 TL

DOT, 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’ne Hakan Günday’ın kendi romanından sahneye uyarladığı ve Murat Daltaban’ın yönettiği Malafa ile katılıyor. Türkiye’nin en büyük kuyumcusu Topaz Jewellery Center’da turistlerle tezgahtarların çarpışmasını anlatan Malafa, 28 Mayıs Cuma akşamı saat 20.30’da, 29 Mayıs Cumartesi günü saat 15.30’da ve 30 Mayıs Pazar akşamı saat 18.30’da Salon’da izlenebilir.

31 Mayıs Pazartesi
Salon’da Edebiyat Günleri Devam Ediyor:

Beyaz Mantolu Adam, Oğuz Atay
Saat 20.00, ücretsiz

Güncel Türk edebiyatının değerli isimlerinden Murat Gülsoy, Yekta Kopan ve Ayfer Tunç ile Salon’da edebiyat günleri devam ediyor. Şubat ayında başlayan öykü çözümlemeleri serisi, Hare Kahveli Likörler sponsorluğunda ücretsiz olarak düzenleniyor. Can Yayınları işbirliğiyle gerçekleştirilen 2010 Ubor Metenga Buluşmaları’nın son etkinliğinde 31 Mayıs Pazartesi akşamı saat 20.00’de Oğuz Atay’ın Beyaz Mantolu Adam öyküsü okunacak. Sınırlı sayıda yer kapasitesi olan bu etkinliğe katılmak isteyenlerin pazarlama@iksv.org adresine rezervasyon yaptırmaları yeterli.

Cazkolik.com / 27 Nisan 2010, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.