Sevgili Gülsoy`un gündemi hepimizin gündemi, hepimizin hayata nasıl baktığıyla ilgili cevapları olan gündem...

Sevgili Gülsoy`un gündemi hepimizin gündemi, hepimizin hayata nasıl baktığıyla ilgili cevapları olan gündem...

Sevgili Müzik Dostlarım,

Fenerbahçeli dostlarımı içtenlikle kutluyorum, bileklerinin hakkıyla ve olağanüstü güzel bir performansla şampiyon oldular. Trabzonspor’lu dostlarımızı da kutluyorum, bence onlar da şampiyon oldular, hamsinin gücünü ele güne gösterdiler. Galatasaray taraftarları bu sene Bank Asya kupasını yakından gördüler, süvari değiştirip gelecek için yeni bir piyango bileti aldılar. Yeni başkan her gün yeni bomba patlatıyor, birilerinin işini bitiriyor ve hayal satıyor. Ama hayalle peynir gemisi yürümez, Fatih Terim 3. dönem Galatasaray’da, bu da bana ilerisi için hiç de umut vermiyor.

Deprem geçtiğimiz günlerde ufak bir prova yaptı, İstanbul üstüne alınmadı, Kütahya prova mankeni olarak aleme sesini duyuramadı. “Bize bişeycikler olmaz” ağabey felsefesine sıkı sıkıya sarıldık. Daha çok bina, daha az yeşil alan, daha çok alışveriş merkezi daha az nefes alınabilecek mekanlar... Üstelik bunların çoğu Zincirlikuyu mezarlığına yakın yerlerde yapılıyor, hani her canlının ölümü tadacağının hatırlatıldığı yerde. İşin matrak tarafı oralardaki tek yeşil alanın da mezarlık olması. "Dünyada mekan ahirette iman" sözü mekan yerine izan olarak değişsin isterdim.

Siyaset meydanı kaset savaşlarına dönüştü, evde eşinle birlikte değilsen gizli mikrofon her an uzaktan kontrolle çalıştırılabilir. Evlilik cüzdanını hazır tutmakta yarar var, sabah kapıyı çalan ahlak memuru rolünde bir sütçü olabilir. Türkiye’nin bir bölünmüş siyasi kesimi cinsel istekler duymadan android gibi yaşıyorlarmış gibi bir hava pompalanıyor ama hormonlar ve baharın verdiği güzel duygular ırk ve siyasi görüş farkı tanımıyor, bütün aşıklar, ikinci turcular, bir tadım bal arayanlar, gizlisi saklısı olanlar velhasıl başına vuranlar karşı cinsten birileriyle dünyanın keyfini çıkartıyorlar ama mikrofonlar ve kameralar siyasi partileri teker teker tarıyor, şimdi sıra Bahçeli`nin bahçesinde, 10 kurmayı gitti, adam billboardlarda hala bahçıvan gibi konuşuyor.

Türkan Saylan hanımefendiyi anmak için kurucusu olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği`nin hazırladığı töreni ve konseri 19 Mayıs günü Süreyya Sineması`nda izledim. Türkiye’nin yüz akı sanatçıları Güher ve Süher Pekinel kardeşlerin desteklediği üstün yetenekli müzisyen çocukları dinledik, daha sonra kendileri de çaldılar. Rahmetli Türkan hanımın yaktığı aydınlanma ışığı bugün yanmaya devam ediyor, ona yaşamının son döneminde yapılan şeyler ise tarihin karanlık sahnelerinde insanlık utancı olarak kaydedildi bile.

Dün akşam son maçlar oynanırken ben “Swingle Singers” konserini izledim, yaklaşık 50 yıldan beri böyle bir müzik grubu var, sadece insan sesi ile tüm müzik enstrümanlarının seslerini çıkartabiliyorlar. Çok güzel bir konserdi ama daha da önemlisi konsere gösterilen olağanüstü ilgi oldu. Bir çok genç konsere gelmişti, aralarında Salı ve Çarşamba günü kendi konserleri olan Boğaziçi Üniversitesi Koroları da vardı. Gidebilenler bu konserleri mutlaka izlesin, söz veriyorum harikulade konserler dinleyeceksiniz. Böyle güzel müzikleri anlayarak dinleyen gençlerin olması bende çok güzel duygular uyandırdı. Türkiye’de bir çok güzel şey oluyor.

Radyo Cazkolik’te daha evvel de kendisi ile röportaj yaptığım genç kontrbasçı Ozan Musluoğlu ikinci albümü “40th Day” ile bu haftaki konuğum olacak. Hem bu albümden parçalar çalacağız hem de onun eski albümünü hatırlayacağız.

Ozan son dönemlerde yetişen iyi caz müzisyenlerimizden biri, bu albüm aynı zamanda onu yetişmesinde büyük emeği geçen büyük annesi Kamuran Cin hanıma gönderilen bir teşekkür. Sohbetimizin derinliklerinde albümün ilham kaynakları ve öyküsü olacak.

Ozan Musluoğlu / CD: 40th Day / Requiem for K.C
Ozan Musluoğlu / CD: 40th Day / Coincidence
Ozan Musluoğlu / CD: 40th Day / Wizard Lizard
Ozan Musluoğlu / CD: Coincidence / You Must Forget Sometimes
Ozan Musluoğlu / CD: Coincidence / Have to get used to
Ozan Musluoğlu / CD: Coincidence / Dimensions
Elif Çağlar / CD: M-U-S-I-C / M-u-s-i-c

Son sözler:
Fenerbahçe için: Başarı tartışılamaz - Amerikan atasözü (Ama hakem size haksız penaltılar kazandırmıştı züğürt tesellisi)
Bahçeli için: İçeride kimse kalmadı, binadan ayrılırken lütfen ışıkları söndür - Son Doğu Alman Cumhurbaşkanı için duvar yıkılırken yapılan çağrı.
Galatasaraylılar için: Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı - Türk Atasözü
Tüm sevenler için: Duygularınızı doya doya yaşayın, kim tutar sizi - Bu söz de benden
Türkan hanım için: Kalıcı olan güzelliktir bu dünyada, çirkinlik bir avuç tozdur rüzgarda uçar gider - New York`da ziyaret etiğim bir katedralde okuduğum sözler.

Sevgiyle kalın
Tunçel GÜLSOY
23 Mayıs 2011, Pazartesi
tuncelgulsoy@cazkolik.com

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Tunçel Gülsoy

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.