Sınırları aşan kadın müzisyenler dünya çapında dikkat çekmeye başladı

Sınırları aşan kadın müzisyenler dünya çapında dikkat çekmeye başladı

Kadın müzisyenlerin başarıları küresel çapta dikkat çekmeye başladı. RedBull, son dönem her biri farklı tarzda başarı yakalayan yerli sahnenin genç ve yetenekli 7 kadın müzisyenini kapsayan bir derleme yaptı. İşte o isimler.


Gaye Su Akyol


Üçüncü ve son albümü ‘İstikrarlı Hayal Hakikattir’ ile her geçen gün daha geniş bir kitleye ulaşıyor. Son albümüyle İngiliz müzik dergisi Songlines’a kapak olan Akyol, ayrıca The Wire Dergisi’ne röportaj verdi. İngiliz The Times Gazetesi, Akyol’un albümüne 5 üzerinden 4 yıldız verdi ve ‘İstikrarlı Hayal Hakikattir’ hakkında övgü dolu bir yazı yayınladı. Daha önce Kuzey Avrupa’nın en büyük müzik festivallerinden Roskilde’de sahne alan şarkıcı, bu yıl müzik fuarı WOMEX’te müzikseverlerin karşısına çıkmıştı. Akyol’un yurtdışı etkilerine dair son haber Transglobal World Music listesinde yakaladığı başarı oldu, yanısıra, ünlü Mojo dergisi de albüm hakkında olumlu bir yazı kaleme aldı.Merve Daşdemir (Altın Gün)


Hollandalı ve Türk müzisyenlerden oluşan Altın Gün Grubu’nda yer alan Merve Daşdemir, yalnızca Anadolu ile özdeşleşmiş şarkıları seslendiriyor. Türkiye’nin 1970’lerdeki psikedelik tarzdaki eserlerini yeniden yorumlayan grup, İspanya’dan İsrail’e, Fransa’dan Avustralya’ya dünyanın birçok noktasında konser verdi.Ah! Kosmos


Elektronik müzik bestecisi ve prodüktör Başak Günak’ın projesi olan ‘Ah! Kosmos’ 2013 yılında yayınladığı ilk kısaçaları ‘Flesh’ ile adını kitlelere duyurdu. 2014 yılında İpek Görgün ile beraber Tokyo’da gerçekleşen Red Bull Music Academy’ye katılan Başak Günak, ilk albümü ‘Bastards’ ile büyük ilgi gördü. Son albümü ‘Beautiful Swamp’ ile yeni müzik gruplarına yer veren müzik sitesi The Line of Best Fit tarafından övgü yağmuruna tutulan Günak, şu an Hindistan turnesi yapıyor. Günak`ın son çalışmasında Türkiye`nin cazda önde gelen seslerinden Elif Çağlar ile kaydettiği "Beyond Dreams" albümün öne çıkan çalışmalarından biri.Nene H.


Elektronik müzik projesi Nene H. ile başarı yakalayan Beste Aydın, Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşıyor. ‘Elektronik müziğin cenneti’ olarak nitelendirilen Berlin’in müzik camiasında kendisine önemli bir yer edinen Nene H. Fransa, İsveç, Hollanda gibi ülkelerde de sahne aldı. Rinse ve Boiler Room gibi dünyaca ünlü elektronik müzik kanallarında adını duyuran Aydın, en son Red Bull Music Festival Berlin’de müzikseverlerin karşısına çıkmıştı.R.A.N.


Berlin’de yaşayan müzisyen Hüma Utku’nun projesi olan R.A.N., ilk albümü Her Trembling Ceased’i 2015 yılında yayınladı. Son çalışmasını kısaçalar olarak piyasaya süren R.A.N., ‘Kul’ isimli şarkısı ile Gonzo`nun aylık olarak yayınladığı CD`de yer almayı başardı.


Tuğçe Şenoğul


‘Kahinar’ ve ‘Seni Görmem İmkânsız’ gruplarıyla adını duyuran Tuğçe Şenoğul, ‘Gölgelerine’ isimli ilk solo albümüyle hem yurtiçinde hem de yurtdışında beğeni topladı. ‘Gölgelerine’, bağımsız müzik platformu Bandcamp tarafından ‘Haftanın albümü’ seçildi. Şenoğul, Polonya’da Nowa Muzyka Festivali’nde de sahne aldı.İpek Görgün


Elektronik müzikle uğraşan İpek Görgün, aynı zamanda ses sanatçısı olarak da performans gösteriyor. Red Bull Music Academy 2014 Tokyo mezunlarından olan Görgün, son albümü ‘Ecce Homo’ ile; ‘Resident Advisor’, ‘Indie Rock Mag’ ve ‘Pitchfork’ gibi prestijli müzik yayınlarından tam not aldı. Red Bull Music Festival İstanbul’da da yer alan Görgün, sahneyi Avusturyalı müzisyen Fennesz ile paylaşmıştı.Cazkolik.com / 16 Kasım 2018, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.