Brezilyalılar Çinle ortak geliştirdikleri Corona aşısını Hip Hop klibiyle tanıtıyor

Brezilyalılar Çinle ortak geliştirdikleri Corona aşısını Hip Hop klibiyle tanıtıyor

Latin Amerika'nın en büyük immünobiyolojik ve biyofarmasötik üreticisi Butantan, şu sıralar Çinli Sinovac şirketi ile ortaklaşa bir COVID-19 aşısı ürettiğini açıkladı. Buraya kadar herşey normal ama aşının etkinliği ülke içinde Brezilya devlet başkanı Jair Bolsonaro dahil sayısız çevrenin eleştirilerine maruz kaldı. Aşı çevreleri ise bu eleştirilere müzikle cevap vermeyi tercih etti.

 

Butantan enstitüsünün çalışmalarına destek olan -ki bu arada Butantan kelimesi yerli Tupi Guarani dilinde ezilmiş toprak anlamına geliyor- Brezilyalı ünlü funk carioca rapçisi MC Fioti "Bum Bum Tam Tam" isimli klibiyle eleştirilere cevap veriyor, hatta, şarkı kısa sürede 8 milyon defa izlenerek adeta geliştirilen aşının marşına dönmüş durumda.

 

MC Fioti'nin klibi ve şarkının Brezilya hükümetinin yaptıklarından çok daha etkili bir tanıtım aracına dönüştüğü söyleniyor. Bu tanıtım önemli zira bizzat devlet başkanı Bolsonaro'nun aşıya karşı olduğu ve hatta aşı olanların timsaha dönüşeceği gibi rahatsız edici tuhaf şakalar yaptığı bir ortamda şarkının pozitif etki üretmesi önemli görülmüş.

 

Ayrıca, Baile Funk tarzı müziğin Brezilyanın orta sınıf tutucu kesimleri tarafından gürültülü ve ahlaksız bir müzik olarak tepki gördüğünü de belirtelim. Baile Funk türü şarkıların Brezilya tipi maçoluk yanında Favela adı verilen gecekondu mahallerindeki ırk, sınıf ve şiddet konularını da ele aldığı belirtiliyor.

 

Brezilya, Covid-19 salgınında dünyanın en çok etkilenen ülkelerden biri. 250 bine yaklaşan kayıpla salgının başından beri süreci iyi idare edemediği biliniyor. Kötü gidişin birden çok sorumlusu var, bunların başında elbette yetkililerin sorumluluğu geliyor. Salgını baştan beri ciddiye almayan Jair Bolsonaro bu yetkililerin başını çekiyor. Çinle ortak geliştirdikleri aşıyla dalga geçerek şüpheci bir tutum takınması bizzat vatandaşları tarafından rahatsız edici bulunuyor.

 

Klibi aşağıda izleyebilirsiniz.

 

 

Cazkolik.com / 19 Şubat 2021, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.