Sonny Simmons

Sonny Simmons

Huey "Sonny" Simmons Sicily Island, Louisiana doğumlu Amerikalı alto saksafoncudur. 60`lı yıllarda en çok gelecek vaadeden avant-garde müzisyenlerden biri olarak güçlü bir izlenim yaratmıştır. Charlie Parker`in havarisi. John Coltrane ve Albert Ayler`in varisi. Eric Dolphy`nin arkadaşı. Tüm bu ünvanlarla anılan Sonny Simmons hala dimdik ayaktadır. Daima zamanının ilerisinde olan Simmons`a göre müzik "free jazz", "avant-garde" gibi stillerin ötesinde bir çağrıdır, ruhani bir misyondur. Aletini çalmak ve uç bir hayat tarzını benimsemek dışında birşey yapmayı aklından geçirmemiştir bile. Ona göre müzik "kainatın iyileştirici gücü"dür ve kendisi de bir şifacıdır. Oakland`da büyüyüp English horn çalarak müzik kariyerine başlamış, 16 yaşında alto`ya geçmiştir. Lowell Fulsom ve Amos Milburn`le çalışıp bir süre de bebop çaldıktan sonra free jazz stilinde kendi sound`unu bulmuştur. 1961`de Charles Mingus`la kısa bir birliktelikten sonra flütçü Prince Lasha`yla bir grup kurmuştur. İkili birlikte "The Cry" albümünü kaydettikten sonra Simmons New York`a yerleşerek Elvin Jones ve Eric Dolphy`yle kayıtlar yapmış, 1965 yılındaysa Bay Area`ya geri dönmüştür. Burada güçlü trompetçi Barbara Donald`la tanışarak evlenmiş ve onunla muhtelif formatlarda performans ve kayıt çalışmalarında bulunmuştur. Ancak 1970`lerin ortalarında müzikten kopan ve evliliği de sona eren sanatçı, yaklaşık 20 yıl boyunca ortalarda görünmeyerek tamamen unutulmuştur. Uzunca bir süre San Francisco sokaklarında çalan ve evsiz yaşayan Simmons, 1994 yılında aniden ve gayet formda bir şekilde yeniden ortaya çıkarak "Ancient Ritual" adındaki mükemmel trio albümünü kaydetmiştir. Albüm aynı zamanda kendisine uzun zamandır hakettiği saygınlığı kazandırmış ve kariyerini tekrar canlandırmıştır. Sanatçı bundan sonra Qwest ve CIMP plak şirketleri adına kayıtlar yapmayı sürdürmüştür. Siyah bir devrimci, besteci, bir dönem evsiz ve caz dünyasından silindi gözüyle bakılırken yeni milenyumda her zamankinden meşgul ilginç bir kişilik olan Sonny Simmons`un bir sözüyle yazıyı noktalayalım: "Kendiniz olun. Bu Sonny Simmons`la ya da başka birşeyle ilgili değil, doğrudan sizinle ilgili. Lütfen bunu yapın."

 

Sonny Simmons diskografisi: Lider olarak: 1966: Staying on the Watch, 1968: Music From the Spheres, 1969: Manhattan Egos, 1970: Rumasuma, 1971: Burning Spirits, 1982: Backwoods Suite, 1990: Global Jungle, 1994: Ancient Ritua, l1997: American Jungle, 2001: Tales Of The Ancient East, 2004: The Future Is Ancient, 2005: The Traveler, 2006: I`ll See You When You Get There, 2007: Last Man Standing, 2007: Ecstatic Nostalgia, 2008: True Wind, 2009: Atomic Symphony, 2011: Symphony Of The Peacocks. Sideman olarak: Prince Lasha ile, The Cry! (Contemporary, 1962), Firebirds! (Contemporary, 1967), Elvin Jones / Jimmy Garrison ile, Illumination! (Impulse!, 1963), Eric Dolphy ile, Conversations (1963), Iron Man (1963).

 

Arto Peştemalcıgil

 

Cazkolik.com / 04 Ağustos 2012, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Arto Peştemalcıgil

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X Advertisement