Soul klasiği "Compared to What" bestecisi Less McCann öldü

Soul klasiği "Compared to What" bestecisi Less McCann öldü

 

Geçen yılın son ölüm haberi 88 yaşındaki Les McCann'den geldi

 

 

Genç Roberta Flack'ı keşfederek Atlantic firmasına öneren, besteleri sayısız hip-hop sanatçısı tarafından 'sample'lanan Grammy adayı caz piyanisti, besteci ve vokalist Les McCann 29 Aralık Cuma günü 88 yaşında hayatını kaybetti.

 

Warner Music Group Global Katalog ve Kaydedilmiş Müzik Bölümü Başkanı Kevin Gore'un McCann'ın ölümünden sonra yaptığı açıklamaya göre, 23 Eylül 1935 yılında Kentucky'de doğan Les McCann cazın "en yetenekli ve etkiliyici sanatçılarından" biri olmayı başarmıştı.

 

McCann'in ailesi müzikle içiçe idi. Dört erkek ve bir kız kardeşiyle Shiloh Baptist Kilise korosunda şarkı söyleyerek yetişti ve henüz 3 yaşında piyano çalmaya başladı. Liseye gitmeden önce bandoda davul ve sousaphone çaldı.

 

Kendi kendini yetiştirmiş bir müzisyen olan Les McCann, caz müziğini, funk, soul ve dünya ritmleriyle birleştiren soul caz piyanosunun en yenilikçi isimlerindendi. Bir çok enstrümanı çalmakta ustalaştı ve oaha 17 yaşında iken donanmaya yazıldı. Donanmada düzenlenen yetenek yarışmasını kazanarak ünlü Ed Sullivan Show'a çıkma şansını yakaladı.

 

Ayrıca, saksafoncu Teddy Edwards, Jazz Crusaders gibi isimlerce yönetilen Pacific Jazz Records kayıtlarında yer aldı. 1962'de, Capitol Records tarafından yayımlanan ilk albümü "Stormy Monday"de şarkıcı Lou Rawls'a eşlik etti.

 

Triosu ile Pacific Jazz için 1963'te kaydettiği enstrümantal "The Shampoo" parçasıyla genç yaşında bir solo hit şarkı başarısı yakalayan McCall başarının ardından Atlantic Records ile 60'ların sonundan 70'lerin ortasına kadar sürecek bir anlaşma imzaladı.

 

 

Bu dönem Atlantic Records, McCann, sık birlikte çalıştığı saksafoncu Eddie Harris ve trompetçi Benny Bailey'nin yer aldığı "Swiss Movement" albümünü yayınladı. Albüm, 'En İyi Caz Performansı' dalında Grammy adaylığı kazandığı dönem Montreux Caz Festivali'nde seslendirdiği protest şarkısı "Compared to What"ı da içeriyordu.

 

McCann'in kariyerindeki diğer önemli olay ise 1971 yılında Wilson Pickett, The Staple Singers, Santana ve Ike and Tina Turner'ın aralarında olduğu yıldızlarla Gana'nın Accra şehrinde 14 saat süren tarihi bir konserde yer almasıydı.

 

McCann, 1970'ler ve 80'li yıllar boyunca Impulse!, A and M ve Jam plâk şirketleri için albümler kaydetti. 1989 yılında, NPR'da, piyanist arkadaşı Marian McPartland'ın sunduğu "Piano Jazz" programına konuk oldu. İkili yayını "Compared to What" üzerine yaptıkları düetle kapattı.

 

1990'larda geçirdiği felç McCann'in performansını yavaşlattı. Müzik yerine resim ve fotoğrafçılık üzerine yoğunlaştı ve 2002 yılındaki "Pump It Up" dahil olmak bir dizi albüm için zamanla kendini toparladı. Yaptığı son kayıt 2018 yılında kendisinin yayınladığı "A Time Les Christmas" olmuştu.

 

Müzik yazarı Tim Peacock'ın bugün paylaştığı haberinden Türkçeye çevrilmiştir.

 

Çeviri Cazkolik.com / 02 Ocak 2024, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.