Caz yüzyılının nev-i şahsına münhasır erkek seslerinden Mark Murphy nesilleri etkileyen karizmatik sesiyle İstanbul Jazz Center`a geliyor.

Caz yüzyılının nev-i şahsına münhasır erkek seslerinden Mark Murphy nesilleri etkileyen karizmatik sesiyle İstanbul Jazz Center`a geliyor.

Özellikle bazı aktörler, oyuncular, sanatçılar için belirgin olan özellikleri doğuştan sahip oldukları `aura`larıdır. Muhtemelen bebekliklerinde dahi hissedebileceğiniz bir şeydir bu. Bu `aura` denilen şey sonradan öğrenilen, edinilen yetenek olamıyor maalesef. Doğuştan ya vardır ya da yoktur...

Kimden mi söz ediyoruz?

Mark Murphy`den elbette...

Bugün cazda erkek sesi denildiğinde akla gelen ilk bir kaç isimden biri olan Murphy son elli yıldır cazda yaşayan en orijinal seslerden biri hatta önde gelenidir. Tam altı kez Grammy adayı olmuş bu muhteşem şarkıcı sofistike söyleyişin, kendiliğinden ifade biçiminin, adeta şarkı söylememe üzerine kurulmuş anlatımcılığın eşsiz şarkıcısıdır.

Geçen yıl ünlü Yoshi Bar`da adına özel bir gece düzenlenen efsane ses bugün artık 79 yaşında... Balad söyleme şeklini kendi literatüründe yeniden tanımlayıp ellili yılların avantgarde dışavurumcu entelektüel tanımlamasına kişisel, görsel ifade kazandıran Murphy aslen ruhen hala o güçlü bohem havayı soluyan biri. İddia ediyoruz, döneminin trendsetter`ı Andy Warhol kadar karizmatik figürlerden biridir Mark Murphy. O, When I Fall in Love şarkısına başladığında gayet iyi bildiğiniz caz standardının dışında bir yolculuğa hazırlıklı olmalısınız. Caz standartları büyük şarkıcıların elinde yeniden tanımlanmalıdır, başka türlü büyük şarkıcı olamazsınız, ona sadelik kazandırırsanız o size yücelik katar, ona `aura` katarsanız o size karşısında ezilme tehlikesi geçirdiğiniz bilgelik katar, kelimelerine derinlik katarsanız o size sözlüklerde anlam değiştirme yetkisi verir.

Maalesef artık bu kalibrede ikonik şarkıcılara fazla rastlanmıyor. 20. yüzyılın ilk yarısının nasıl bereketli tarihsel bir dönemi yaşanmışsa artık bilmiyoruz, çıkan her büyük figür sonraki onlarca kuşağı fazlasıyla etkilemiştir. Genç bir caz şarkıcısı Skylark diye bağırmaya başlarken Mark Murphy size fısıldayarak seslenir.

Kendisine yerle gök arasında bir yer tanımlamakta sıkıntı çektiğimiz büyük ses ne güzel ki huzurumuza gelerek bizi kendi huzuruna davet ediyor. Davete icabet etmemek Mark Murphy gibi nev-i şahsına münhasır birine karşı büyük kabalık olur. Onun gibi insanlar yüzyılın armağanıdır ve bu armağana karşı hürmetli olmamız gerekir.

İstanbul Jazz Center`ı caz yüzyılının böylesine özel bir sesini sahnesinde ağırlamasından dolayı tebrik ediyoruz. Herhangi bir festivalin onur konuğu olacak bu büyük sese karşı mütevazı davranmayıp basında tanıtım kampanyası açsa yeridir.

21 ve 22 yani bu Cuma ve Cumartesi izleyeceğimiz Mark Murphy için ayrılan yerler şimdiden bitmiş olabilir ama sizin bir an önce Biletix`ten biletinizi almanızı öneririz.

Cazkolik.com / 18 Ekim 2011, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.