Caz değil ama güzel bir şarkı

Caz değil ama güzel bir şarkı

 

Tendertwin; "Tidal Insomniac"

 

 

İstanbul doğumlu Londralı Bilge Nur Yılmaz'ın projesi Tendertwin, ilk EP'si 'Ship Argo'yu 5 Temmuzda yayımlayacak.

 

Tendertwinilindik bir folk soundunu endüstriyel glitch ile karıştırarak, manzaraları ortam sesleri, aksak melodiler ve karmaşık düzenlemelerle iç içe geçiriyor.

 

Tendertwin yakın zamanda "Asking" ve "The Runners" adlı single şarkılarını yayınlamıştı. EP'nin üçüncü single çalışması "Tidal Insomniac" 13 Haziranda yayımlandı.

 

"Tidal Insomniac" birini sevmeyi çaresizce arzuladığınızda ve o insanı size aşık etmeye çalışırken mantıksız şeyler yaptığınızda hissettiğiniz o garip duyguyu yakalıyor. "I know why I felt too inclined to let it all bleed" (Türkçeye böyle çevrilebilir mi? "Neden her şeyin kanamasına göz yumduğumu biliyorum") ve "forming a solid ghost" gibi dokunaklı sözlerle Tendertwin, özverili masumiyetten mazoşist intikama kadar olan yolculuğu yansıtıyor, dinleyiciyi gerçek bağlılıktan uzak tutan şeyin ne olduğunu sorguluyor.

 

Bu, modern hayalet hikâyeleri ve Medea gibi antik romansları yansıtan, sizi gece uykusuz bırakan huzursuz gelgitlerin bir oyunu. İşte kadın: iddiaya göre deli, bekliyor. Dalgalanan ritim sizi şarkının duygusal dar alanından geçirirken, saksafonun dönen katmanları gerginliği beklenmedik spirallerle yatıştırıyor.

 

Şarkının kapak fotoğrafı ve klibini, Tendertwin'in daha önce "Ode to the Past" şarkısında görsel dünyasını emanet ettiği Logan de Raspide Ross üstlendi.

 

 

 

Tendertwin kimdir?

 

 

Lise öğreniminden sonra üniversite için önce Philadelphia'ya, ardından Londra'ya yerleşen Tendertwin'in hikâyeleri ilhamını yollardan alıyor. Masis Aram Gözbek şefliğindeki Boğaziçi Gençlik Korosu'nun ilk üyelerinden biri olarak geçirdigi aktif koro yılları ve TEVİTÖL Güher-Süher Pekinel Müzik Bölümü eğitiminin eşlik ettiği lise yıllarında başlayan gezginlik, 17 yaşında sokak müzisyeni olarak atıldığı otostoplu yurtiçi ve Avrupa seyahatlerine dayanıyor. Bir not defterinin takibinde birbirine örülen işitsel anılar ve hikâyeler, bir enstrüman olarak insan sesiyle buluşuyor. Büyüdüğü müzik harmanını bu hikâye anlatıcılığıyla birleştiren yaratım, metaforik sahnelerden kendine notlara uzanan içgözlemsel bir alan yaratıyor. Sınırların ve kutuların ötesinde, oradan oraya, Tendertwin belli bir nostaljinin eksik hayal ürünlerini inceliyor.

 

Cazkolik.com / 14 Haziran 2024, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.