Spotify'ın bu hamlesinin müzisyenlere faydası olur mu?

Spotify'ın bu hamlesinin müzisyenlere faydası olur mu?

Spotify, Covid-19 salgınının sanatçılar üzerinde yarattığı tahribatın giderilmesine yardımcı olması amacıyla 'Sanatçı Fon toplama' özelliğini başlattı.

 

Spotify, Nisan ayında başlattığı Sanatçı Fon Toplama özelliğini, iş ortaklığı yaptığı yeni ödeme sistemleriyle genişletmeye devam ediyor. Türkiye’de bugünden itibaren kendi profiline Fon Toplama özelliği ekleyen sanatçılara iyzico (a PayU company) üzerinden doğrudan bağış yapılabiliyor.

 

COVID-19 salgınının başlamasıyla birlikte Spotify, virüsün neden olduğu sonuçlardan etkilenen sanatçıları nasıl destekleyebileceğini belirlemek için sektördeki iş ortaklarıyla irtibata geçti.

 

Bağış toplayanlar için global bir zemin sağlama amacı

 

Sanatçılara yardım etme ve doğrudan bağışta bulunma isteklerinden ilham alan Spotify Nisan ayında Sanatçı Fon Toplama özelliğini hayata geçirdi. Bu şekilde Nisandan bu yana sanatçıların 89 binden fazla bağış kampanyası yapması ve 7 milyon tıklanma alması sağlandı.

 

Spotify'da profiline bağış butonu ekle

 

Sanatçılar, bu özellikle kendi profiline bağış butonu ekleyebiliyor. Bu özelliğin ilk ve en önemli amacı; kendilerini, gruplarını, ekiplerini desteklemek için bağış toplamak isteyen sanatçıları, kendi Spotify sanatçı profillerinde fanlarıyla buluşturmak. Dünyanın farklı yerlerindeki sanatçılar, ülkelerinde var olan anlaşmalı ödeme araçlarıyla (ör. GoFundMe, CashApp, PayPal.me gibi) bağış toplayabiliyor.

 

Bağış toplama özelliği Türkiye'de de hizmete girdi

 

Türkiye’de de sanatçılar bugünden itibaren, iyzico (a PayU company) ile Fon Toplama özelliği üzerinden doğrudan bağış toplayabilecek.

 

Sanatçılar için Spotify admin kullanıcıları, Spotify profillerindeki panonun üstündeki manşet alanında yer alan “Başlat” sekmesi üzerinden sanatçı için fon Toplama özelliğini kullanabiliyor. Daha detaylı bilgi Spotify’ın “en iyi pratikler rehberinde” yer alıyor. Sanatçıların Fon Toplama özelliği üzerinden toplayacakları bağışın nereye gideceği ise tamamen onların elinde. Spotify’ın güvenlik politikalarına uygun olduğu sürece bağışların yönlenmesi için doğrudan kendilerini, ekiplerini ya da bir yardım kuruluşunu seçebiliyorlar.

 

Cazkolik.com / 05 Ağustos 2020, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.