Bir de bu açıdan bakalım: Yakında başlayacak Akbank Caz Festivali eğer bir caz parçası olsaydı hangi parça olurdu?

Bir de bu açıdan bakalım: Yakında başlayacak Akbank Caz Festivali eğer bir caz parçası olsaydı hangi parça olurdu?

Weather Report`un 1979 tarihli albümü 8:30`da yeralan "Black Market" olurdu

 

 

"Black Market" grubun 1976 yılı albümü. Joe Zawinul bestesi efsanevi parça bu albümde yeralmıştı. Grubun kült konserlerinde "Birdland"le birlikte en sık çaldıkları parçaydı. 8:30 canlı kayıtların yeraldığı albüm olarak yayınlanınca açılışa doğrudan "Black Market"in 9 buçuk dakikalık konser kaydını koydular. "Birdland"in hemen ardından jazz fusion tarihinin en önemli bestelerinden "Black Market" zamanla tarifsiz bir külliyata dönüşen jazz fusion döneminde -ve hala- benzer enerjiye ve yaratıcılığa sahip çok az beste çıktı hatta belki de çıkmadı.

 

Buraya kadar tamam, peki, bir festivali bir caz parçasına benzetmek için yola çıkarsanız işiniz zor. Elinizin altında koca caz tarihi var, ama nasıl olacak?

 

8:30`un kapağına bakalım önce. Kızlı erkekli capcanlı, rengarenk, genç bir kitle konser kuyruğunda. Herkes müziği bekliyor, sevgililer birbirine sarılmış, insan aradan 37 yıl geçtiğine inanamıyor. Bugünden farkı yok. Kapak özel çizim, belki de bir fotoğraftan faydalandı çizer ama artık tarihe mal oldu, şimdi de Akbank Caz Festival konserleri başlasın diye beklediğimiz anları hatırlatıyor. Aradan onlarca yıl geçmiş, iyi caz peşinde koşmanın zevki hiç değişmiyor.

 

Ya müzik

 

Weather Report`un müziği `future jazz` olarak anılırdı, etnik, RB, funk, rock, jazz, elektrik-elektronik elementler daha önce hiç bu şekilde hayat bulmamıştı. Mahavishnu Orchestra, Return to Forever, Headhunters gibi erken dönem jazz fusion grupları, dönemin tüm baskın rock grupları, disko, world müzisyenleri kim varsa gözlerinin ucuyla Weather Report`u izlerdi. bir rock grubuyla yarışacak kadar ünlüydüler. Sanki müzikte yapılacak her şeyi bir an önce yapıp bitirmek istiyorlardı. Yetmişlerde ortak duygu "geleneksel caz öldü yeni bir çağ başladı" idi. Dünya üzerinde hayat geri döndürülemez şekilde karmaşıklaşır, teknoloji geleceği yutar, zaman bükülürken geleceğe kalacak tek müzik sanki Weather Report`un müziğiydi. Onda herşey vardı. Her saniyesi cazdı, her saniyesi caz değildi. Hepsiydi...

 

Bu yüzden Akbank Caz Festivali sadece bu yıl için değil, 26 yılına bakın sanki "Black Market"ı dinliyormuş gibi olursunuz. Bir festivalde olan her nota onda var, "Black Market"daki her nota bir festival.

 

Cazkolik.com / 30 Eylül 2016, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.