HiFi ve audio teknolojisi meraklılarının bilmeleri gereken 10 kitap

HiFi ve audio teknolojisi meraklılarının bilmeleri gereken 10 kitap

What HiFi dergisi editörleri müziği aslına sadık en yakın sesle dinlemek isteyen ve bu teknolojileri yakından takip edenlerin mutlaka bilmesi gereken çoğu yeni basım 10 kitabı derledi. Kitapları internet üzerinden sipariş vermek ya da elektronik kitap olarak temin etmek mümkün.

 


 

 

The Art of Impossible: The Bang Olufsen Design Story (2016)

 

Bang Olufsen markası ürünlerinin kalitesi kadar stil ve tasarıma olan düşkünlüğüyle de tanınır. Apple bilgisayar ve cep telefonlarında nasıl bir tasarım harikasi ise Bang Olufsen de bu titizlikte olmasıyla tanınıyor. Böyle bir markanın felsefesini anlatan bir kitap hazırlarken de titiz davranacağı muhakkak. Bu yüzden, kitabı eline alanlar sayfaları adeta ipek eldiven giyerek çevirmek zorunda hissediyormuş kendini. Yazılanlar öyle. Bang Olufsen markasının tasarım felsefesi yanında üretim süreçlerini anlatan kitap "The Art of Impossible" adını taşıyor. 1930'lu yıllardaki ilk tasarımlarından bugüne kadar ürünlerin arkasında yatan tasarım ilkeleri ve bu ürünleri yaratan insanlar kitapta yeralıyor.

 


 

 

Principles of Digital Audio (2010)

 

1980'lerde ilk yayınlandığında da önemli bir çalışmaydı, 2010 yılında çıkan altıncı baskısında da, bugün de önemli bir kitap Prof. Ken C. Pohlman'ın dijital ses hakkında kaleme aldığı bu önemli kılavuz konunun meraklıları kadar ses mühendisliğiyle ilgilenenler için de dönüştürme ve sıkıştırmadan depolamaya, akıştan iletim ve kodlamaya kadar her konuda kapsamlı bir kitap, dikkate alınması gereken bir akademik çalışma.

 


 

 

99% True: Almost a National Bestseller (2019)

 

ABD Colorado merkezli hifi firması PS Audio'nun CEO'su Paul McGowan'ın anlatacak bir hikâyesi var. Pek de masum olmayan, uyuşturucudan serseriliğe kadar hareketli bir gençlik geçiren McGowan'ın renkli ve tutkulu bir müzik adamı olarak otobiyografik bir genel anlatımı var. Bu anlatım aynı zamanda Amerikan tarihinin bir dönemine tanıklık ettiği kadar ses/sound endüstrisine de ışık tutuyor.

 


 

 

KEF – 50 Years of Innovation in Sound (2011)

 

Sound dünyasının merkez markalarından KEF ürününe sahip bir kullanıcıysanız markanın bir tutkunusunuz demektir ve bu kitabı da okumak isteyebilirsiniz. 2011 yılında şirketin 50. yılını kutlamak amacıyla yayınlanan çalışma şirketin elli yılını anlatmış ve fotoğraflarla belgelemiş. Bu önemli İngiliz şirketinin ortak geçmişini ortak bir ekip olarak incelemiş ve şirketin her ürününün kapsamlı bir listesi kitapta yer almış.

 


 

 

Loudspeakers: The Why and How of Good Reproduction (1948)

 

Ses teknolojileri ve hi-fi ekipmanlarının ilerlemesi son elli yılda çarpıcı bir şekilde gelişirken, hoparlör tasarımının temelleri sanıldığı kadar fazla değişmedi. Bu nedenle, İngiliz hi-fi dünyasının dikkate değer figürlerinden biri olan hoparlörlerin gelişimi hakkındaki bu çalışma, 1948 yılında yayınlanmasından 70 yıl sonra dahi hâlâ geçerli. "Loudspeakers: The Why and How of Good Reproduction" sese kapsamlı bir giriş niteliğinde. Mıknatıslar, koniler, dolaplar ve bölmelerden empedans, frekans tepkisi ve çapraz ağlara kadar her şeyi kapsayan hoparlör tasarımının temel teorilerine ilişkin kapsamlı bir başlangıç.

 


 

 

Quad: The Closest Approach (2003)

 

Endüstrinin ikon markası Quad hakkında kesin bir rehber bu kitap. Ken Kessler, Quad'i İngiltere'nin en eski, en saygın ve yenilikçi hi-fi şirketlerinden biri olarak kutlamak için basılan bu güzel resimli, 240 sayfalık ciltli çalışma, şirketi ve klasik ürünlerle dolu geçmişini kapsıyor. Kitap, şirketin kurucusu Peter Walker ve ses mühendisleri Tim de Paravicini (EAR Yoshino'nun kurucusu) ile Gordon Hill'in sözlerinin yanı sıra AES teknik belgelerinin ve tabii ki Quad'ın ünlü reklamlarının reprodüksiyonlarını içeriyor.

 


 

 

The Producer's Manual (2011)

 

Bir kaydın nasıl bir sese sahip olrması gerektiğini ve dolayısıyla hi-fi sisteminizin bunu ne kadar doğru yansıttığını bilmek istiyorsanız stüdyoda neler olup bittiğini anlamanız iyi olur. Paul White'ın "Yapımcının Kılavuzu" isimli kitabı, prodüktörlerin ve sadece öğrenmek isteyenler için, sıkıştırmadan mikrofon tekniklerine her şeyi kapsayan ve ilk kayıttan mixinge ihtiyacınız olan her şeyi bir araya getiren, takip etmesi kolay bir başlangıç noktasıdır.

 


 

 

High Performance Loudspeakers: Optimising High Fidelity Loudspeaker Systems (2018)

 

Bir tasarımcının bakış açısından hoparlör tasarımı ve performansına dair ansiklopedik bir perspektif sunan "High Performance Loudspeakers" mühendis, tasarım danışmanı ve hi-fi eleştirmeni Martin Colloms'un başyapıtıdır. 1970'lerin sonlarında ilk basımından bu yana sürekli gelişen bu kitap elektro-akustiği son noktasına kadan inceliyor ve yedinci baskısı çıktı. Bu en son basım, ultra kompakt sistemler ve DSP entegrasyonu ile ilgili güncel analizlerin yanı sıra Devialet'in Hoparlör "Aktif Eşleştirme Sistemi" gibi son teknolojik gelişmeleri üzerine düşüncelerini içeriyor.

 


 

 

The Complete Guide to High-End Audio (2015)

 

Absolute Sound'un genel yayın yönetmeni Robert Harley otuz yıllık inceleme deneyimini 600 sayfalık kaliteli hifi tavsiyelerine dönüştürüyor. Sisteminizdeki çok değerli kitin ve zayıf bağlantıların nasıl tanımlanacağı, sisteminizi en iyi performans sağlayacak şekilde nasıl kurup ayarlayacağınız ve her konuyla ilgili temel bilgilerden başlayarak nasıl daha farkında bir dinleyici olunacağı gibi konuları kapsıyor ve kitap ilerledikçe kapsamlı hale geliyor. Kitap beşinci son baskısında müzik sunucuları, akış, kablosuz ağ ve yüksek çözünürlüklü indirmeler gibi günümüz müzik tüketiminin yeni yönlerini de içeriyor.

 


 

 

Rega: A Vibration Measuring Machine (2016)

 

Pikaplar hakkında konuşmak için Rega'nın kurucusu Roy Gandy'den daha uygun çok az kişi vardır. Gandy, arkadaşı Bill Philpot ve hi-fi gazetecisi Paul Messenger'ın yardımıyla hi-fi döner tabla mühendisliği üzerine tezini 'vinyl groove' titreşimlerini en doğru şekilde ölçen bir makine yapmak etrafında anlatıyor. "Bir Titreşim Ölçme Makinesi" isimli kitabı ayrıntılı, eğlenceli ve bilgilendirici bir çalışma. Bizi, şirketin 1973 yılındaki başlangıcından, Gandy ve iş ortağı Tony Relph'in (marka adını ikilinin soy isimlerinden alıyor) akşamları ve hafta sonları pikaplar yapmaya başladıkları dönemden, üretim merkezli döner tabla tasarımına ve pratikliğe dahil olan kapsamlı mühendislik ilkelerine götürüyor.

 

Cazkolik.com / 20 Mart 2021, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.