Karantina günlerinden bize kalan solo veya duo albümler oldu

Karantina günlerinden bize kalan solo veya duo albümler oldu

Salgın günlerinde karantina koşullarından dolayı duo veya solo albümlere alıştık. Bu da böyle bir dönem oldu işte... Bir faydası, repertuvara bu klasmanda bir dolu albüm hediye edilmesi oldu ama bu albümlerin hangileri güzel, hangileri değil bunu değerlendirmek dinleyicinin bileceği bir iş.

 

 

Dezron Douglas/Brandee Younger; "Force Majeur"

 

 

Bu haberde size 3 albüm önermek istiyoruz. İlki, karantinanın en koyu günlerinde kaydedilen "Force Majeure" isimli duo albüm. Kontrbasçı Dezron Douglas ile arpist Brandee Younger'in çalışması biz cazseverlere yanyana gelmesi belki ancak böyle karantina şartlarına denk gelebilecek kontrbas ve arp gibi iki enstrümanı buluşturması bakımından dikkate değer. Bu nadir enstrüman buluşması ayrı dünyalara ait iki sesin birlikte neler yapabileceğine tanık olmak bakımdan önemli. Dogulas'ın basıyla türlü tel ve kasnak oyunlarına girmesi, Younger'in melodiyi tatlı tatlı zorlaması dinlemesi renkli bir albüm vaadediyor.

 

 

JD Allen; "Queen City"

 

 

İkinci albüm tenor saksofon devi JD Allen'dan geldi. Allen aslında salgın öncesi solo performanslara kafayı takmıştı, nihayet, geçtiğimiz günlerde sadece tenor saksofon performansından oluşan "Queen City" albümünü yayınladı. Kabul etmek lazım ki, kontrbas/arp ikilisi kadar 'akan' bir albüm olmamış Allen'ın solo tenor saksofon performansı ama yine de fikir olarak cesur ve 'bold' bir tecrübe.

 

 

Esperanza Spalding/Corey King; "Formwela"

 

 

Evlere kapanma döneminin en yaratıcı fikirlerinden birine imza atan kişi ise şarkıcı ve basçı Esperanza Spalding oldu. Spalding, Songwrights Apothecary Lab ya da kısa adıyla SAL adını verdiği bir atölye geliştirdi bu kapsamda ürettiği şarkılara Formwela adını verdi. Formwela kelimesinin sonunu numaralandırarak yaptığı besteleri albüm halinde yayınlamaya hazırlanıyor. Bu çabasında Spalding'e multienstrümantalist Corey King eşlik ediyor. Formwela'ların sayısı altıyı geçti. Biri dijital platformlarda yayında ama daha fazlası YouTube'da.

 

Cazkolik.com / 10 Temmuz 2021, Cumartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.