"Summer of Soul" belgeseli vizyona giriyor

"Summer of Soul" belgeseli vizyona giriyor

Stevie Wonder'ın vahşi bir davul solosu patlattığı, Mahalia Jackson ile Mavis Saples'in gospel, Gladys Knight ve Pops'un Motown şarkıları söylediği, B.B. King'in gitarıyla ortalığı inletirken binlerce insanın parkta dans ettiği, herkesin çayır çimene, ağaçlara yayıldığı, güvenliği ise Kara Panterler'in sağladığı ve art arda 6 pazarın böyle geçtiği bir yaz düşünün.

 

Düşünmekle kalmayın, izleyin...

 

Yıl 1969.

 

Herkes başını Woodstock'a çevirmişken NY Harlem'de siyah müziğin ve kültürün kutlaması adı altında düzinelerce önemli sanatçının katıldığı kutlamalar ve konserler yapıldı. Bu konserlerde tam 40 saatlik video kayıtları yapıldı ve bu kayıtlar sonra ne oldu?

 

 

Tam 50 yıl boyunca bir bodrum katında unutuldu.

 

Dijital platformlarda sayısız müzik belgeselleri var ama emin olun hiçbiri Summer of Soul hem sosyo politik bir dönemi anlatıp hem de bu kadar müzikle içiçe eğlendirmez ama "Summer of Soul" bunu tek başına ve zekice yapıyor.

 

Önce Kennedy'nin öldürülmesi, ardından, Martin Luther King gibi siyah liderlerin suikastlere uğraması devamında sokakları teslim alan kaos ve şiddet öte yandan bu belgeselde anlatıldığı gibi eğlenceli günlere de tanıklık ediyordu.

 

Ya da...

 

ABD'li Afro Amerikalılar Woodstock sizin, "Summer of Soul" bizim diyordu.

 

Film bu yıl Sundance'tan seyirci ödülü ile jüri büyük ödülü aldı.

 

 

Projenin başlangıcı da ayrı bir hikaye. TV yönetmeni Hal Tulchin olan biteni yakalamak için 5 video kamera kullanmıştı. Bu yaşananları Black Woodstock olarak adlandıran Tulchin'in amacı özel bir belgesel olarak filmi TV'lere satmaktı ama kimse ilgilenmedi. Böyle bir belgeselle TV'lerin ilgilenmemiş olması ancak ayrımcılıkla açıklanabilir, başka bir izahı olamaz.

 

Günümüzde ise bu filmin yeniden hatırlanması tersine bir farkındalığın doğmasından kaynakalanıyor. Altmışları anlatırken aynı günlerin alternatif olaylarını görmezden gelmek sistemik bir yaklaşımdı. George Floyd ve #BlackLivesMatter hareketinin tetiklediği farkındalık, bugün, bu filmin ödüller almasını, izlenmesini ve hatırlanmasını sağlıyor.

 

"Summer of Soul" belgeseli 2 Temmuzdan itibaren Hulu isimli video web sitesi üzerinden erişime açılacak. 16 Temmuzda İspanya, 30 Temmuzda ise İngiltere üzerinden Avrupaya gelecek. Muhtemelen bir süre sonra dünya çapında erişime de açılacaktır.

 

Cazkolik.com / 02 Temmuz 2021, Cuma

 

Mahalia Jackson ve Mavis Staples, 1969

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.