Tüm zamanların önde gelen 10 film müziği bestecisi

Tüm zamanların önde gelen 10 film müziği bestecisi

BBC'nin klasik müzik dergisi sık sık sıralamalı dosyalar hazırlar, belli ki okurun ilgisini çekiyor. Kısa notlar eşliğinde paylaşılan videolar müziksever okuyucuya birkaç dakika içinde tadımlık bilgiler ulaştırıyor. Bu arada, birilerine haksızlık ediyor mu, elbette öyledir, böyle sıralamaların en önemli sorunu budur zaten ama yine de herkes bakar. Bakalım BBC film müzikleri konusunda nasıl bir besteci sıralaması yapmış.

 

10 Rachel Portman (1960)

 

 

10. sırada film bestecisi Rachel Portman var. Film müziği besteleyen ilk kadın olmamasına rağmen, Portman 1997'de Emma ile (1996) Oscar kazandığında tarih yazdı. Bir ressamın tablosunu ince işler gibi yazdığı müzikler ödüllendirildi ve halen Birleşik Krallık'ın en saygın ve aranan film müzikleri bestecilerinden biri olmaya devam ediyor.

 


 

9 Maurice Jarre (1924-2009)

 

 

Dokuzuncu sırada Maurice Jarre var. 1962 yılında "Arabistanlı Lawrence" filmiyle Oscar kazanan ilk Fransız besteci olan Maurice Jarre, Fransa'da olduğu kadar'Birleşik Krallık ve Hollywood'da da yüksek profilli bir kariyere sahipti. Keskin melodi duygusu, genellikle etnik enstrümantasyonu ve elektronik sesleri müziğine entegre ettiği deneysel bir çizgiye sahipti.

 


 

8 John Barry (1933-2011)

 

 

Sekizinci sırada İngiliz film bestecisi John Barry var. Belki de İngilizlerin en ünlü film müziği ihracatçısı John Barry, 60'lar, 70'ler ve 80'ler boyunca yüksek profilli bir kariyere sahipti. Orijinal James Bond filmlerinin birçoğunun müziği ve şarkıları Barry'i bu listeye dahil etmek için tek başına yeterince iyi bir neden olsa da, 007'nin ötesinde zengin ve çeşitli bir kariyerin tadını çıkardı ve beş Oscar kazandı.

 


 

7 Joe Hisaishi (1950)

 

 

Yedinci sırada Joe Hisaishi'yi görüyoruz'. "Japon John Williams" olarak anılan Hisaishi kendi ülkesinde çok tanınan bir isim, ancak aynı zamanda Hayao Miyazaki ve Studio Ghibli filmleri için kapsamlı, karakterli müzikleri sayesinde dünya çapında hayrana sahip. Sanatçı sekiz kez Japon Akademi Ödülü kazandı.

 


 

6 AR Rahman (1967)

 

 

Altıncı sıradaki isim AR Rahman. Türkiye'de fazla bilinmiyor olabilir ama Hint sinemasının en üretken ve başarılı film bestecisi Rahman’ın müzikleri ve orijinal şarkıları sayısız Tamil ve Hint prodüksiyonunu süsledi. İngiltere ve ABD prodüksiyonları için yaptığı müzikler hayran kitlesini artırdı - Slumdog Millionaire (2008) için yazdığı müzik ona iki Akademi Ödülü, bir BAFTA ve bir Altın Küre kazandırdı.

 


 

5 Ennio Morricone (1928-2020)

 

 

İlk 5 ismin beşincisi tüm zamanların en etkileyici film müzikleri bestecilerinden Ennio Morricone. Morricone'nin ismi müziği kadar ikoniktir. Yalnızca "Spaghetti Westerns" için yarattığı son derece orijinal müzikler sayesinde tarihe geçti. Bu notaların renkli heyecanının ötesinde, Morricone gerçek bir müzik sanatçısıydı ve filmde en çok çalışan bestecilerden biriydi ve büyük sanatçı bu yıl hayatını kaybetti.

 


 

4 Bernard Herrmann (1911-1975)

 

 

Dördüncü sırada Bernard Herrmann'ı görüyoruz'. Max Steiner film müziği kural kitabını yazdıktan on yıldan az bir süre sonra, Bernard Herrmann onu yırtıp attı. Amerikalı film bestecisi, tekil bir sesle, melodi aramaya, daha az ritim, ton ve alışılmadık enstrümantasyona daha fazla dayanan göz kamaştırıcı film müzikleri yarattı. Alfred Hitchcock için yaptığı müzikler şimdiye kadar yazılmış en çarpıcı film müzikleri olmaya halen devam ediyor.

 


 

3 Hans Zimmer (1957)

 

 

Ve geldik ilk üç isme. 21. yüzyıl film müziği diline hakim olan tek bir sanatçı varsa o da Hans Zimmer'dir. Almanya doğumlu besteci, müzik üretim yöntemleri, işbirlikçi ruhu ve doğuştan gelen müzikal drama duygusu sayesinde Hollywood film müziği dünyasına adeta tek başına hükmediyor. Şu anda ondan büyüğü yok!

 


 

2 John Williams (1932)

 

 

İkinci sırada John Williams var. John Williams'ın film müziği tüm zamanların en popüler filmlerinden bazıları için bestelendi ve şimdiye kadar yazılmış en tanıdık olan müzikler bunlar. Amerikalı besteci, 1970'lerin sonlarında senfonik film müziğine (à la Max Steiner) olan ilgisini Star Wars (1977) için yaptığı müzikle yeniden canlandırdı ve beş Oscar kazandı.

 


 

1 Max Steiner (1888-1971)

 

 

Vee geldik ilk sıraya. Eğer tüm zamanların en iyi film bestecisi dieceksek yukarda çok isim saydık ama bu isim kesinlikle Max Steiner'dir. Viyana doğumlu besteci Max Steiner, 1930'ların başında çığır açan Hollywood müzikleriyle film müziği sanatını neredeyse tek başına yarattı. King Kong (1933) gibi filmler için yaptığı müzik, endüstrinin ve izleyicilerin dramatik nüans ve harika müzisyenlik açısından bir film için orijinal müziğin neler yapabileceğini anlamasına yardımcı oldu. Bugün yukardaki isimlerin hepsi Steiner'in sayesinde bu üne sahip oldular.

 

Cazkolik.com / 30 Eylül 2020, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.