TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası Ali Perret`nin deniz kokulu bestelerini seslendirdi

TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası Ali Perret`nin deniz kokulu bestelerini seslendirdi

İstanbul`da yaşıyor ya da sık geliyorsanız her ayın son çarşamba akşamını mümkünse bir kez de olsa caza ayırın ya da denk getirin, nasıl mı? Anlatayım...


Türkiye`nin en iyi müzisyenlerinin önemli bölümünü bünyesinde barındıran TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ya da diğer deyişle TRT Big Band her ayın son çarşamba akşamı Harbiye`deki TRT Radyo binası Mesud Cemil salonunda caz konserleri gerçekleştiriyor, üstelik, konserler ücretsiz ve halka açık. Salon tıklım tıklım, önceden gelip yer kapmanızda fayda var ve müzik tahmin edeceğiniz gibi ülkenin en iyisi. TRT Big Band seksenlerin başından bu yana düzenli konserler gerçekleştiriyor ama son yıllarda temposunu, performansını, sayısını ve çeşitliliğini artırdı. Orkestra, son yıllarda daha gençleşti. Beş trompet, dört trombon, beş saksofon, piyano+gitar+bas+davul ve şef Kamil Özler ile birlikte tam 19 kişilik dünya ölçeğinde gerçek bir big band. Muazzam bir sound çıkıyor.


TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası eski yıllara göre artık daha görünür, daha sık konser veren ve çok farklı mekanlarda sahne alan, daha çok çalmayı isteyen bir orkestra. Mesela, Türkiye`nin önde gelen caz festivalleri son yıllarda programlarında TRT Big Band konserlerine mutlaka yer veriyor. Birlikte özel projeler gerçekleştiriyorlar. Bu yaz, İstanbul Caz Festivali`nin açılış gecesi özel konserini mesela TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası verecek, buradan müjdesini vermiş olayım, sahnede sürpriz isimler olacak, detaylar nasılsa yakında duyulur. Sadece İstanbul değil Ankara, İzmir gibi şehirler için de projeler düşünülüyor, halkın caz orkestrası Türkiye`ye açılıyor, böyle bir başlık yakışır sanırım.Ali Perret`den deniz kokulu besteler


Dün akşam, mart ayının son çarşambasıydı, yine bir TRT Big Band konseri akşamı. Çiseleyen yağmurda tarihi radyo binasına yaklaştıkça başta ben konsere gidenlerin adımları sıklaşmıştı, içeri girenler kendine yer bulmaya çalışıyordu. Caz için güzel bir geceydi ve özel bir projeye tanık olacaktık. Türkiye`de caz deyince akla gelen ilk isimlerden Ali Perret`nin çoğu gün yüzü görmemiş, albümlerde yer almamış (ya da ben öyle biliyorum) bestelerini ilk kez bir orkestradan dinleyecektik. Bu detay önemli, altını çizmekte fayda var. TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası`nın yeni dönemde sık yaptığı ve önümüzdeki aylarda, yıllarda umuyoruz ki daha da sıklaştıracağı bir konser türü bu. Türk caz ustalarının bestelerini toplu olarak bu çapta bir orkestradan dinlemek çok önemli ve ayrıca referans teşkil ediyor. Türkiye caz repertuvarı için müthiş bir kazanç. Ayrıca, konserin tamamının kaydedilerek TRT Müzik kanalında yayınlanması, daha sonra sanıyorum TRT`nin internet arşivinde açık kaynak olarak yer alacak olması ülkenin erişilebilir caz envanteri bakımından büyük kazanç.


TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası kurucusu Süheyl Denizci`ye saygıyla


Orkestranın hemen yanıbaşında duran fotoğrafıyla orkestranın kurucusu Süheyl Denizci artık hayatta olmasa da konseri bizimle beraber izliyordu. TRT Radyo-3`ten saat tam sekizde canlı yayınlanmaya başlayan konserde ilk olarak benim için sürpriz bir parça, Muzaffer Sarısözen`in derlediği Van türküsü "Bizim Eller Ne Güzel Eller"in Kamil Özler tarafından yapılan caz düzenlemesiyle başladı. Ardından, caz dünyasının son yıllarına damgasını vuran besteci ve orkestra şefi Maria Schneider ile en son Kerem Görsev`in geçen sene yayınladığı "Spring Water" albümünde dinlediğimiz, efsanevi Bill Evans`ın davulcusu Joe Le Barbera`nın bestesiyle tam yol ilerlemeye başladık.


Isınma turunun ardından konserin Ali Perret bölümüne geldi sıra. Perret kendi bestelerini bizzat bu konser ve bu orkestra için kendisi düzenlemişti. Konserin Ali Perret bölümünün ilk yarısında önce "Splash", ardından "Scream for Peace" ve Neyzen Tevfik için bestesi ile "Standing Rock"ın ardından ilk bölüm sona erdi.


Konser, daha sonra, daha ufak bir ensemble ile sahnede yeni düzen aldı. Perret`nin piyanoya oturmasıyla beş nefesli ve gitar-bas-davul üçlüsü ile notalar biraz daha modal, serbest soyutlamalarla, renkli fırça vuruşlarıyla, müzisyenleri tahrik eden notalarla ardı ardına dört-beş parça daha dinledik. Dediğim gibi, bu müziklerin büyük bölümü çoğumuz için yeniydi, çoğu bir albümde yer almamıştı, yani, orada olanlar bir galaya katılmıştı.


Konserin son bölümünde şef Kamil Özler tekrar bagetini eline aldı ve son bir Sammy Nestico bestesi, big band nefeslileri için renkli cümlelerle dolu harika bir standart "Blues Machine" ile konser sona erdi. Şimdi artık elimizde bu kayıt var. Bu kayıtların, bu repertuvarların çoğalmasını diliyoruz. TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası Türk caz bestelerine bir anlamda hayat versin. Ustaların eserlerini büyük orkestrayla seslendirilmesi hem büyük bir caz zevki hem bir mecburiyet, bir görev ve bunu ancak TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası gibi köklü bir kurum yapabilir. Tabii bu tespitin devamında son bir not da bu konserlerin sayısınının artıp çeşitliliğinin çoğalması için içtenlikle uğraşan, projeler geliştiren ve gelecek günler için sürprizler hazırlayan İstanbul Radyosu müdürü sayın Kenan Bölükbaş, Çoksesli Müzikler bölümü yöneticisi sevgili Gülruy Köşker ve TRT Big Band`in son dönem konserlerinin prodüktörü sevgili Didem Tayfur Saltık ile bu konserler, bu repertuvarlar cazseverler için geleceğe miras kalacak.


Feridun Ertaşkan


Cazkolik.com / 29 Mart 2018, Perşembe

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.