TRT Hafif Müzik ve caz Orkestrası`ndan Harbiye`deki radyo binası Mesut Cemil Stüdyosu`nda caz konseri

TRT Hafif Müzik ve caz Orkestrası`ndan Harbiye`deki radyo binası Mesut Cemil Stüdyosu`nda caz konseri

Türkiye`nin en köklü caz orkestrası olan TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası 25 Kasım Cuma akşamı saat 19:30`da radyo binasının içindeki Mesut Cemil Stüdyosu`nda bir konser verecek.

 

Düzenli konserlerine devam eden TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası konserinin solistleri Ayşe Gencer ve Erkut Taçkın. Kamil Özler yönetimindeki orkestrada Türk caz müziğinin en iyi isimleri arasında olan güçlü bir kadro var; trompetlerde H. İbrahim Işık, İmer Demirer, Utku Akyol, Aldoğan Şimşekyay ve Vecihi Akın, trombonlarda Hakan Çimenot, Emre Kayhan, Kürşat Sekban, Sacit Çöze ve Işık Üstündağ, alto saksofonlarda Meriç Demirkol ve Serhan Erkol, tenor saksofonda Engin Recepoğuları ve Çağdaş Oruç, bariton saksofonda Barış Özer, piyanoda Serkan Özyılmaz, gitarda Cem Tuncer, kontrbasta Ozan Musluoğlu, davulda Ferit Odman ve perküsyonda ise Yalçın Şaşmaz`ın yer aldığı orkestranın ilk kuruluşu 1982 yılına uzanıyor.

 

Yapısı itibariyle Big Band grubu olan ve yıldızlar topluluğu statüsündeki TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası kurulduğu yıllarda da, kısmen halen de ülkede türünün tek örneği konumunda. TRT Radyo 3 sayesinde bu ülkenin caz dinleyicileri olarak dinleyip sevdiğimiz standartlarını orkestra konserlerinde de seslendiren TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası zaman zaman takviye edilen yaylı sazlarla da ulusal ve evrensel hafif müzik örneklerini başarıyla icra ediyor.

 

Avrupa Radyo ve Televizyon Birliği (EBU)`nun kurucu üyelerinden olan TRT orkestrasının bant kayıtları da EBU`ya bağlı yayın kuruluşları arasındaki program değişimlerinde farklı ülkelerin radyolarında yayınlanıyor.

 

Kurulduğu yıldan 1997 yılına kadar şef Süheyl Denizci yönetiminde idare edilen orkestra halen şef Neşet Ruacan ve Kamil Özler ile çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Orkestranın ayrıca yayınlanmış iki albümü de bulunmaktadır.

 

Cazkolik.com / 24 Kasım 2011, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.