Norah Jones'tan yeni konser DVD'si

Norah Jones'tan yeni konser DVD'si

Türk cazseverin sevgilisi Norah Jones ile Türkler olarak özel bağ var sanki. Bunda kuşkusuz Arif Mardin'in Jones'un tanınmasındaki payı kadar onun henüz ünlü olmadığı günlerde Bodrum'da ki barlarda çalıp söylediği rivayetleri bizi bir şekilde ona sımsıkı bağladı açıkçası. Türk cazseverlerin çok sevdiği dedik yanılmıyoruz mutlaka. Norah Jones ile özel bir bağımız var sanki. Bunda kuşkusuz Arif Mardin'in Jones'un tanınmasındaki payı kadar onun henüz ünlü olmadığı günlerde Bodrum'da ki barlarda çalıp söylediği haberleri de bizi bir şekilde ona sımsıkı bağladı açıkçası.

 

Norah Jones 2007 yılı içinde verdiği turneden bir DVD albüm daha çıkardı ve bu albüm geçtiğimiz günlerde yayınlandı. "Norah Jones Live From Austin, TX; 2008" ismiyle yayınlanan albümle Norah Jones bir DVD konser serisine gidiyor gibi görünüyor. 2003 yılında verdiği "Live in New Orleans" konserini de yine DVD formatında piyasaya çıkarmış ardından 2004 turnesinden New Orleans konserini yayınlamıştı.

 

Piyanist, şarkıcı ve şarkı yazarı kimlikleriyle yetenekli ve güzel Norah Jones içinde bulunduğu 'star'lıkta sanki gönülsüzmüş gibi, istemeden böyle oldu alçakgönüllüğüyle görünen biri. 2002 yılında çıkışını tamamladığı albümü "Come Away With Me" ile 'yılın albümü', 'yılın en iyi yeni müzisyeni', 'en iyi kadın pop vokali' ve 'yılın albümü' dallarında tam 6 Grammy kazandığında mutlaka bu kadarını kendisi de tahmin etmemiştir. Üstelik buna "Don't Know Why" parçasıyla kazandığı 'yılın en iyi blues single'ını da listeye eklemedik daha.

 

New York doğumlu olmasına rağmen annesi Sue Jones ile Dallas'ta büyüyen Norah Jones ünlü Hintli sitar üstadı Ravi Shankar'ın da kızı aynı zamanda ama babasıyla yılda ancak bir kaç kez görüştüğünü, ilişkilerinin hiç bir zaman klasik baba-kız tipinde bir ilişki olamadığını söylüyor.

 

Çekici vokalist ve piyanistin geleneksel pop vokaliyle cazı, blues tadıyla country tarzını çok iyi harmanlayan bir tarzı var. Dallas'ta Boker T. Wasington müzik okulunda okurken daha 1996 yılında DownBeat dergisinin Student Music Awards "En İyi Caz Vokalisti ve En İyi Beste" ödülünü kazandığını da ekleyelim bu satırlara. Okulda okuduğu yıllarda Billie Holiday ile Bill Evans arasında bir müzik yapmak istediğinden bahseden Jones ilerleyen yıllarda müziğini daha blues/pop/caz/folk eksenine kaydıracaktı. Bunların yanısıra yıllar boyunca mesela Wax Poetic gibi trip hop elektronika müzik yapan gruplarla da müzik yapma bağını koparmadı hiç bir zaman. 2000 yılında birlikte çaldığı ekiple yaptığı 'full demo' albümünü BlueNote firmasına veren güzel şarkıcı çok geçmeden albümünü firmanın 'jazz label' kategorisinde yayınladı ve fırtına bu tarihten sonra başladı zaten.

 

Arif Mardin'in hayatında önemli bir yeri vardır dedik zira Mardin'in tanınmasındaki katkısı hem prodüktörü hem de bir yol göstereni olarak hayli fazladır. Biz Türklerle kurduğu sıcak bağda bu sıralara denk geliyor zaten. Ödüllü şarkısı "Come Away With Me"yi Arif Mardin'in prodüktörlüğünde kaydetti. 2004 yılında çıkardığı "Feels Like Home" albümünü de Arif Mardin'in prodüktörlüğünde kaydetti. Aynı yıl, yani 2003'de "The Little Willies" adını verdiği grubuyla özellikle Hank Williams ve Willie Nelson, Kris Kristoferson gibi klasik Amerikan müzisyenlerinin şarkılarını söylediği bir tureye çıktı. Zaten bu turnenin de New Orleans konser kaydını DVD olarak yayınladığını en yukarda belirtmiştik. Güzel sanatçı son olarak geçtiğimiz yıl "Not Too Late" isimli albümünü yayınladı.

 

Jones, "Come Away With Me", "Those Sweet Words", "The Sun Doesn't Like You", "Not My Friend, Thinking About You", "Be My Somebody", "Rosie s Lullaby", "Sunrise", "Sinkin Soon w/ J. Walter Hawkes", "Not Too Late", "My Dear Country", "Little Room", "Broken", "Long Way Home", "Creepin In w/ M. Ward", "Hands On The Wheel w/ M. Ward", "Blue Bayou w/ M. Ward", "Don t Know Why" gibi tanınmış şarkılarını söylemiş konserde.

 

Cazkolik.com / 31 Aralık 2008, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.