Türkiye'nin çok sevdiği şarkıcıdan yeni albüm geldi

Türkiye'nin çok sevdiği şarkıcıdan yeni albüm geldi

 

Lizz Wright "Shadow" adını verdiği albümünü yayınladı

 

 

Türkiye'de çok sevilen, konserleri dolan jazzy-soul-pop şarkıcısı Lizz Wright, Angelique Kidjo ve Meshell Ndegeocello gibi ustalarla hazırladığı yeni stüdyo albümü "Shadow"u yayınladı.

 

Wright, "Shadow" albümü için beş orijinal şarkı yazarken, Kidjo ve Ndegeocello iki farklı şarkıya ("Sparrow" ve "Your Love") imza atmış.

 

Lizz Wright yirmi sene önce "Salt" albümünü yayınladığında tanınan bir şarkıcı değildi. Albüm kapağında kız mı oğlan çocuğu mu olduğu belli olmayan kasketli bir fotosu vardı ve iri siyah gözleriyle kararlı, gururlu ve dik bakıyordu. İki sene sonra çıkan "Awake" albümünde yine kısa saçlı ama Amerika'lı bir siyahtan çok Batı Afrikalı bir şarkıcıyı andırıyordu. Güçlü sesi ve duruşu, şarkılarına söz yazmaktan, duygusunu açıklamaktan çekinmeyişi ile uluslararası şöhretin basamaklarını çıkması kısa sürede gerçekleşmişti. "The Orchard", "Fellowship" albümleriyle kendini ikibin onlara atmayı başardı ve her sene üzerine koyarak ilerledi. Artık gerçek bir uluslararası yıldız. Festivaller, konser salonları onu programına katmak için yarışıyor ama Wright kendini bu noktaya getiren özelliklerini bilen biri olarak tarzından ve yaklaşımından ödün vermeden ilerlemeyi tercih ediyor.

 

Wright yeni albümündeki bestelere dair şu açıklamada bulunmuş: "Sweet Feeling" şarkısında Candi Staton'ı ilk kez çocuk kulağımla babamın sevdiği gospel şarkıları nedeniyle dinlemiştim ama son yıllara kadar Candi'nin çağdaş müzik söylediğini bilmiyordum. Candi'nin sesi başka hiçbir sese benzemez, türü ne olursa olsun söylediği her şeyde kulağa dürüst ve evindeymiş gibi geliyor".

 

Albümde Wright'ın şarkıları yanında Candi Station'ın ki gibi mesela Cole Porter'ın da ünlü caz klasiği "I Concentrate on You" şarkısı var. Belki pek çok caz dinleyicisi albümde ilk bu şarkıya kulak vermek isteyecektir.

 

Wright müzik şirketinin baskısına aldırmadan "Shadow" albümünü kendi sanatsal vizyonuna göre hazırladı. Akustik gitar ve ham duygularla karakterize edilen albüm, Wright'ı nazik ve muzaffer bir şekilde takdim ediyor. Albüm üzerine yoğun düşünceler geliştiren sanatçı, kişisel kayıp yolculuğunu, özellikle de sevgisi müzik kariyerine güç veren büyükannesi Martha'nın vefatının altını çiziyor. "Shadow", kederin üstesinden gelmenin, kayıp ve belirsizliğin karşısında sevginin kalıcı etkisini kutlamanın yolu olarak beliriyor.

 

Wright'ın müzikal mükemmellik ve sadelikte 20. yılını kutladığı dönemde "Shadow" albümü, Wright'ın duygulu ve güçlü sesinin dinleyicilerde derin yankı uyandırdığı bir müzik dinletiyor.

 

Cazkolik.com / 17 Nisan 2024, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.