Türkiye caz sahnesinin duayeni Emin Fındıkoğlu +12 adlı orkestrasıyla kaydettiği "Concision" isimli stüdyo albümünü plâk olarak yayınladı

Türkiye caz sahnesinin duayeni Emin Fındıkoğlu +12 adlı orkestrasıyla kaydettiği "Concision" isimli stüdyo albümünü plâk olarak yayınladı

Türkiye caz sahnesinin duayeni Emin Fındıkoğlu'nu cazseverler olarak en son 80. yaş günü için Şubat ayında gerçekleşen özel konserde izlemiştik. Konserin hemen ardından Cazkolik'ten Tunçel Gülsoy'a röportaj veren Emin abi Pocket-Sized Big Band yani Cep Boyu Büyük Orkestra dediği Emin Fındıkoğlu+12 orkestrasının 8 Mayıs 2016'da bir günde kaydettiği "Concision" isimli stüdyo albümü sınırlı sayıda plak olarak PlakVeBen firması tarafından yayınlandı.

 

Plâk, ilk olarak İngiltere çıkışlı bir albüm olması öngörüldüğünden içinde yeralacak bilgiler de sadece İngilizce hazırlanmıştı. Albüm, hazırlık sürecinde neticede yerine Türkiye'de yayınlanmasına karar verilince Türkçe-İngilizce açıklamalı yeni bir kapak çalışması yapmak için yeterli süre kalmamıştı. Pocket-Sized Big Band denilen 13 müzisyenden oluşan topluluk Emin Fındıkoğlu'nun alışılagelmiş büyük orkestra yazılarının uzağında durmaya çalıştığı, düzenlemelerinde birbirinden değerli genç solocuların öne çıkarıldığı, düzenlemelerin doğaçlamaların etrafında birer çerçeve oluşturmasının yeğlendiği bir tür caz anlayışının peşinde koşulan albümün grafik tasarımı ünlü Ali Arif Ersen'in yönelttiği bir ekip tarafından hazırlanırken Taşdemir Asan iç kapağa çektiği bir fotoğraf karesiyle katkıda bulunmuş.

 

Trompetlerde Barış Doğukan Yazıcı, Şenova Ülker ve İmer Demirer, trombonlarda Işık Üstündağ, Ebru Kennington ve Didem Yılmaz, saksofonlarda Duru Tuna, Çağdaş Oruç, Barış Ertürk ve Meriç Demirkol, piyanoda Emin Fındıkoğlu, kontrbasda Volkan Topakoğlu, davulda Ekin Cengizkan, vokallerde Meltem Ünel, kornoda Serkan Emre Çiftçi bu stüdyo kaydını 8 Mayıs 2016'da Hayyam Stüdyoları'nda tek bir günde gerçekleştirmişler.

 

Sınırlı sayıda basılan plâk her cazseverin koleksiyonunda bulundurması zorunlu albümlerden biri ve arşiv değeri taşıyan bir çalışma. Belli başlı müzik mağazalarından satın alınabileceği gibi internet üzerinden de satışa sunulan albüm dijital platforlara yüklenmedi. Satışı hızla süren ve sınırlı sayıda basıldığı için kısa sürede tükenecek albümü arşivinize dahil etmek için fazla vakit kaybetmemenizi tavsiye ederiz.

 

Albümde yeralan parçalar:
1 Jackie-ing (Thelonius Monk)
2 I Concentrate on You (Cole Porter)
3 My Foolish Heart (Victor Young Ned Washington)
4 Concision (Emin Fındıkoğlu)
5 Jive Samba (Nat Adderley)
6 Falling in Love with Love (Richard Rodgers Lorenz Hart)
7 The Secret Life of Plants (Stevie Wonder)
8 Manhã de Carnaval (Luiz Bonfá)

 

Cazkolik.com / 13 Haziran 2020, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.