Marsalis'in yeni albümü "He and She" üzerine bir 'poetry music'.

Marsalis'in yeni albümü "He and She" üzerine bir 'poetry music'.

Bu yeni albüm ilginç, sempatik, herkesin merakını çekecek, farklı bir fikirden yola çıkmış. Bir tür anlatı yanı da olan albüm için belki en iyi benzetme 'poetry music' olabilir. Albüm 'bir erkek' ile 'bir kadın' arasındaki ilişkinin temel meseleleri, argümanları üzerin kurgulanmış. Teatral bir yanı da var aslına bakarsanız. Bu yüzden çok sayıda 22 parça var albümde ama bu parçaların yarısı 'konuşmalı' yani Wynton bu parçalarda anlatıyor; ile erkek arasındaki konuları önce anlatıyor, sonra çalıyor ama bu anlatı şiirsel, melodik, humoristik bir anlatım. Bu anlatı parçaları 'poem' olarak isimlendirilmiş.

"School Boy", "Sun and Moon", "Şımarıklık", "Şüphe", "İlk Karşılaşma", "İlk Dans", "İlk Öpücük", "İlk Beraberlik", "Kızlar"... Bunlar var albümde. Kimin hayatında yok ki bunlar ve Marsalis'te bizim en temel dürtülerimizi albümünde şiirsel sözler ve yumuşak swing melodilerle tatlı tatlı örmüş.

Hafifliği insana mutluluk veren bir albüm bu yanıyla. Kendimizi rahat ve mutlu hissetmemiz için çevremizde öylesine bize yakın duran şeyler var ki... Böyle diyor bizce...

cazkolik.com / 28 Mart 2009, Cumartesi


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • ali uğurlu
    05 Nisan 2009 Salı 11:21

    acaba yeni cd ler de kimler çalıyor yazma imkanı varmı.yoksa benmi göremedim tşk.ler. bu albümleri tr.ye gelincemi yazıyorsunuz yoksa amerikada çıkıncamı.

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.