Türkiye - Lüksemburg Sanat Dayanışması...

(Bu yazıya ait okunma rakamları 14 Şubat 2011 tarihinden sonrasına aittir.)


2008 Eylül’ünde Lüksemburg’da ki Galeri Beim Engel’de "LuxArtIst" isimli bir karma sergi düzenlenmişti. Geçen yıl ki bu sergiye MSGSÜ mezunlarından 6 Türk, 5 Lüksemburg’lu sanatçı katılmıştı.

Sergiye, geçen yıl katılan Tuğrul Selçuk ve tohumlarının yerini bu kez Cahide Erel’in cam ve seramik eserleri aldı.

Hakan Kürklü, Sevgi Yıldızlı, Murat Kürüz, Ferhan Tunçer, Günseli Toker, Marc Detail, Anne Marie Grimler, Jhang Meis, Remo Raffelli, Rol Steimes çalışmalarıyla katılmışlardır.

Margot Reding-Schroeder ve Florence Hoffmann karma sergiye yeni katılan sanatçılardır.

Türk ve Lüksemburg’lu sanatçıların karşılıklı dostluk, kültür ve sanat dayanışması olarak düzenlenen bu sergiye Lüksemburg’ta bulunan Türk Büyükelçiliği büyük ilgi ve destek göstermiştir.

Lüksemburg Türk Kültür Derneği’nin sponsorluğunda gerçekleşen serginin bu yıl ki tekrarı 11 Eylül - 11 Ekim tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşiyor.

Lüksemburg Kültür Bakanlığı’nın da desteğini de alan sergi, Lüksemburg basını ve televizyonunda da hayli ilgi görmüş, sanat ajanslarında, kültür sayfalarında çıkan olumlu yazılarla sergiye dikkat çekilerek destek verilmiş. Lüksemburg nüfusuna göre oldukça iyi bir izleyici sayısına ulaşan sergi olumlu izlenimlerle kapanmıştı.

Caddebostan Kültür Merkezi, 6 Türk ve 7 Lüksemburg’lu farklı sanat dallarındaki sanatçının yine çok farklı tadlarda ki büyük görsel şölenine ev sahipliği yapıyor.

Farklı kültürlerin, dinlerin ve görüşlerin uzaklığını ve bir o kadar yakınlığını ortaya koyan sergi sanatın paylaşımı ve iki ülke arasındaki dostluğun gelişmesi için çok önemli bir yer tutuyor.

Heykel, yağlıboya, fotoğraf, seramik anlatımların güzelliklerini paylaşmak üzere Günseli Toker, Margot Reding-Schroeder, Cahide Erel, Florence Hoffmann, Hakan Kürklü, Murat Kürüz, Marc Detail, Jhang Meis, Sevgi Yıldızlı, Rol Steimes, Ferhan Tunçer, Remo Raffaelli, Anne- Marie Grimler Caddebostan Kültür Merkezinde 11:00-19:00 (Pazartesileri hariç) 12:00- 18:00 saatleri arasında sanatseverleri bekliyorlar.

Bu etkinliği duyurmamızın nedeni ressam Günseli Toker’in caz konusunu ele aldığı yağlıboya çalışmalarının bu sergide yer alması. Özellikle Anadolu yakasında yaşayan caz ve sanat severlerin yoğun ilgisini bekliyoruz.

Zuhal Focan
focan@nardisjazz.com

Cazkolik.com

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Zuhal Focan

 • Instagram
 • Email

YORUMLAR

 • Erden Koral
  17 Eylül 2009 Perşembe 09:47

  Zuhal hanım evim sergi salonunuu yakınında gittim ve herkese tavsiye ederim. çok ilginç bir sergi. yazmakla iyi ettiniz.

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Gunseli Toker
  02 Kasım 2009 Pazartesi 06:21

  Zuhalcim caz ile ilgili bir dokuman ararken tesadufen gordum yaziyi. Sergiye ilgine ve paylasimina cok tesekkur ediyorum. sevgiler gunseli

  Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.